Papryka

Awatar użytkownika
warzywko
Skrytoczytacz

Re: Papryka

Post autor: warzywko » 03 lut 2018, 12:14

W ubiegłym roku miałam paprykę pierwszy raz. Niestety, porażka kompletna. Nie uprawiam, bo zimna u mnie ziemia, ale M przytachał z bazarku parę sadzonek i cóż :oops: Wyrosły pod folią, między pomidorami po 2(słownie dwa owoce na krzaczku), kwiatów było dużo, niestety opadły, a papryki urosły duże, bardzo smaczne i zebrałam nasiona. W tym roku sama się skusiłam. Teoretycznie, do momentu wysadzenia mam plan, ale co dalej? Nasiona słodkiej papryki NN żółtej i czerwonej podkiełkowałam w ciepłym miejscu na papierowym ręczniku cztery doby prawie ! Aż się martwiłam, czy nie zgnije/spleśnieje, ale cud, dzisiaj ujrzałam maciupeńkie kiełki i wysiałam do małych pojemników. Ziemię na wszelki wypadek nawilżyłam Previcure840, przykryłam folią i znowu odstawiłam w ciepłe miejsce. Teraz czekam na wschody, wtedy zabiorę na parapet, a później przepikuję. A co dalej ? Folia, a może podwyższona rabatka - skrzynia, jak u ambrozja06 , tylko klimat nie ten...
Pozdrawiam Gienia :slonko:

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony

Post autor: m65 » 03 lut 2018, 13:41

Bożenko, dobry pomysł z akwarium, siewki będą miały też cieplej, jak się od słońca nagrzeje. Na parapecie ci się mieści?

Ewo, w połowie marca siałam słodką paprykę, to ostatnie owoce nie zdążyły nie tylko dojrzeć, ale i urosnąć, można siać spokojnie przy końcu lutego, a może i w połowie. Ja w tym roku eksperymentuję i się bardzo pośpieszyłam, wysiałam w połowie stycznia.

Gieniu, niestety dużo zależy od pogody, papryki nie zawiązują owoców kiedy jest i za gorąco, i za zimno. Pod folią nie ma owadów (lub jest mało) i mogły nie zostać zapylone, miziaj kwiatki sama ;) A możliwe też, że były niedokarmione i same zrzuciły zawiązki, dobrze im przez cały sezon dawać nawóz do pomidorów kilka razy w małych dawkach.
Cztery doby to szybko ci ruszyły nasionka. Ja sieję do ziemi w wielodoniczce i wychodzą po około dwóch tygodniach. Zanim będziemy mogły wysadzić rozsadę w maju, to trzeba będzie je trochę pomęczyć na parapecie w domu w doniczkach. Liczę, że wysadzać będę kwitnące i z zawiązkami owoców. U mnie chilli i może ze dwie słodkie będą rosły na tarasie w donicach, a kilka w gruncie pod chmurką.
Gosia

Awatar użytkownika
boryna
Zadomowiony

Post autor: boryna » 03 lut 2018, 18:15

Mieści się Gosiu, bo mam dość szerokie parapety. Takie akwarium ma jeszcze jedną zaletę, bo jak na zewnątrz robi się troszkę cieplej, to całość wynoszę w zaciszne miejsce, przykrywam (nie szczelnie) i mam malutką szklarenkę - wtedy zwalnia mi się miejsce na parapetach na inne sadzonki. I tak dalej ... :02icon_mryellow:
Pozdrawiam, Bożena

Awatar użytkownika
ewa1951
Gaduła

Post autor: ewa1951 » 15 lut 2018, 21:46

Jutro wybieram się po ziemię do wysiewów, bo już niedługo...zacznie się! Szaleństwo z kiełkowaniem, wysiewaniem, pikowaniem, eksmitowaniem kwiatków z parapetów, bo przecież młodziutkie siewki mają pierwszeństwo!
Na pierwszy ogień pójdą papryki.
Pozdrawiam, Ewa

Awatar użytkownika
ewa1951
Gaduła

Post autor: ewa1951 » 25 kwie 2018, 16:01

Sadzonki moich papryk, zajmują cały parapet. Nie są jeszcze zbyt duże. Mam nadzieję, że do 20. maja podrosną.
papryki 001.jpg
papryki 002.jpg
Ta w kubeczku to pomidorowa żółta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Ewa

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony

Post autor: m65 » 25 kwie 2018, 21:17

Ewo, dużo masz tego dobra, miło popatrzeć :)
Pogoda sprzyja, moje hartują się na tarasie. Siałam w połowie stycznia, dosyć nierówno kiełkowały, mam starsze i młodsze. Największe przeznaczone do donic dostały litrowe doniczki (docelowe będą 7 litrowe). Zawiązały już pączki kwiatowe. Mniejsze czekają w kubkach, w maju pójdą do gruntu. Odmiany wszystkie nn, jedna ostra czerwona i słodkie - czerwona i dwie żółte.
DSCN4517.JPG
DSCN4516.JPG
DSCN4507.JPG
Gosia

Awatar użytkownika
ewa1951
Gaduła

Post autor: ewa1951 » 26 kwie 2018, 9:56

Z kiełkowaniem papryk różnie bywa. U mnie w tym roku bardzo długo wschodziła pomarańczowa Etiuda, jedna sadzonka wyskoczyła a pozostałe pojawiły się w połowie kwietnia. Zrezygnowałam z nich, bo już za późno, by dojrzały w gruncie. Nie wzeszła mi w ogóle żółta Zorza. Dopisały za to pomidorowe czerwone i żółte. Piorunem wzeszły nasionka marketowej NN, wsypane do doniczki bezpośrednio po rozkrojeniu papryki.
Pozdrawiam, Ewa

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony

Post autor: m65 » 14 maja 2018, 17:57

Papryki rosnące w doniczkach na tarasie zawiązują owoce.
(kropki na liściach to brzozowy pyłek po deszczu)
DSCN4603.JPG
DSCN4629.JPG
a to gruntowe
DSCN4606.JPG
Gosia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy warzywnicze”