Szycie - porady krawieckie

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: MaGorzatka » 06 cze 2019, 19:11

No i osiołkowi w żłoby dano - jaki to powinien być suwak? Kostkowy, żyłkowy, metalowy? Jutro jadę do Słupska, to wdepnę do pasmanterii.

Te długaśne byłyby najlepsze, tylko obawiam się, czy nie za ciężko będzie mi je wszyć tam, gdzie jest kilka warstw tkaniny. No cóż, najwyżej będę łamać igły, więc trzeba kupić na zapas.

Kochane jesteście, dziękuję :serducho:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22299
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: survivor26 » 06 cze 2019, 19:39

Ja także się nie znam za bardzo, więc oczywiście, że się wypowiem :lol2: Suwak tylko metalowy, te pozostałe może ładniejsze i mniej oczobitne, ale zważywszy, że pokrowiec będzie naciągany, dociskany kolankiem i upychany, metalowy jest najtrwalszy. No i suwak na najdłuższej możliwej powierzchni... mam poduszki do kanapy, eleganckie (tzn. eleganckie w dniu zakupu 10 lat temu, teraz to już niekoniecznie) z suwaczkiem tylko z jednej strony. Są ciemne więc jakoś się ich wcześniej nie prało, aż przyszedł ten dzień - zdejmowanie spoko, ale potem upchnięcie poduszki z powrotem to był wysiłek porównywalny z porodem naturalnym :lol2:

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 06 cze 2019, 20:20

Poduchę można owinąć śliskim materiałem (podszewka) i po włożeniu do pokrowca wyciągnąć go. ;)

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: mariaewa » 06 cze 2019, 20:57

Mam 7 materaców w pokrowcach. Nie chcecie wiedzieć jak wpycham taki materac. To jak walka z szatanem lub zakładanie stanika na mokre ciało.
Ale ostatnie mają suwak obejmujący 3 boki. Kładę pokrowiec na podłodze, odrzucam wierzch, kładę materac na spodnią część, zarzucam tę "klapę" górną i zasuwam suwak. 5 minut roboty. Czyli długi suwak.

Zielona
Zadomowiony
Posty: 972
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Zielona » 11 cze 2019, 9:06

Ja właśnie taki pokrowiec (a dokładniej cztery pokrowce) uszyłam z poszwy na kołdrę. Czyli miałam łatwiej. Z jednej poszwy wyszły dwa pokrowce. Długość materaca=długość poszwy. Wsadziłam materac do poszwy, wymierzyłam ile potrzeba materiału z zapasem na wszycie zamka, odcięłam. Zeszyłam krótki bok na którym były guziki. Na długim boku wszyłam zamek na ok. 2/3 długości pokrowca. Na rogach tak jak Bogusia mówi, tak jak dno torby.
Sposób sprawdzony i dobry



Wanda
Zielona

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: MaGorzatka » 11 cze 2019, 17:14

Kupiłam suwaki cięte z metra, niestety plastik. Będą sie rozsuwały na dwie strony i obejmowały swoją długością 3 boki materaca oraz zachodziły jeszcze na czwarty.
Wczoraj pofastrygowałam i wygląda że będzie ok.
Teraz czekam, aż mi się zechce kontynuować.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22299
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: survivor26 » 29 maja 2020, 16:40

Po zaledwie roku gadania już prawie dojrzałam do uszycia tych rolet rzymskich, ale zacukałam się na etapie zamawiania sznurka, bo: jak ja mam go przez te szlufki/pętelki przeciągać? Jeden sznurek od lewego górnego do prawego dolnego rogu, czy na każdą linię pionową pętelek osobny? Nie umiem tego za bardzo opisać, na zdjęciach gotowych rolet wygląda, jakby sznurek był jeden podciągany/opuszczany z lewej lub prawej strony rolety, ale czy on wtedy równo te fałdy zwinie?

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 29 maja 2020, 17:17

Pat, przeciągnij każdy sznurek od dołu przez szlufki - z każdej strony. Na dole przyszyj sznurek albo dowiąż do szlufki. Jeśli po powieszeniu rolety chcesz ją ściągać i mocować do czegoś z prawej strony okna, to na lewej stronie rolety (tam gdzie są szlufki) przełóż prawy sznurek przez górną szlufkę lewego sznurka. Jeśli z lewej , to odwrotnie. Wyreguluj długości sznurków, żeby oba sięgały do mocowania na ścianie. Jak podciągniesz roletę tymi dwoma na raz sznurkami, to zrób pętelkę czy coś, żeby zaczepiać.
Chyba jasno :-?

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 29 maja 2020, 17:18

Mogę narysować, jakby co...

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22299
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: survivor26 » 29 maja 2020, 17:20

Mila pisze:
29 maja 2020, 17:18
Mogę narysować, jakby co...
jakbyś mogła... :zawstydzony: Ja to jeszcze na wolną głowę poczytam, ale chyba nie jestem w stanie sobie zwizualizować ;(

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 29 maja 2020, 17:36

Za chwilkę narysuję. A szlufki z czego są?

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 29 maja 2020, 17:51

Tak mi sie narysowało, jakby zaczep na ścianie był z lewej strony. Jak zrobisz odwrotnie , to bedziesz miała mocowanie po prawej stronie.
Obrazek
Oczywiście praktyczniej jest przewlec jeden sznurek, przyczepić końce, a potem naciągać do odpowiedniego ustawienia.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22299
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: survivor26 » 29 maja 2020, 18:06

Super! teraz wszystko jasne, dzięki! zamotalam sie, bo w tych tutorialach, jak i w gotowych tasmach są szlufki rownomiernie rozlozone na calej szerokości w kilku rzędach.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14313
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: Mila » 16 sty 2022, 23:20

Pokażę, jaką mam dostawkę do maszyny, żeby wygodnie było szyć ciężkie, duże tkaniny, a także patchworki. Na drugim zdjęciu widać, że od dołu są listwy z przyklejonymi filcykami, żeby stół się nie rysował, a całość jest oklejona tapetą samoprzylepną :-)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8990
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Szycie - porady krawieckie

Post autor: edulkot » 17 sty 2022, 8:34

Milu świetna ta dostawka, brawo za pomysł i dzięki za podzielenie się nim.
Też się męczę z większymi, cięższymi i śliskimi materiałami. Dużo łatwiej było szyć na maszynie wpuszczanej w blat szafki. Muszę poprosić żeby mi coś takiego zrobili.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prace ręczne drutami, szydełkiem i igłą”