Sałatka z białą fasolą i śledziem.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: mariaewa » 24 gru 2018, 11:03

Składniki.
2 filety ze śledzia, może być słoikowy śledż w oleju, wtedy kilka 3-4,
2 duże ziemniaki ugotowane "w mundurkach", typowo sałatkowe, po ugotowaniu kleiste i ładnie trzymające fason,
4 duże ogórki kiszone,
2 winne jabłka, nie z wyrokiem a kwaskowate,
2 szklanki ugotowanej białej fasoli, najlepiej Jaś
Wszystkie składniki ( oprócz fasoli rzecz jasna) kroimy, dodajemy pierz czarny mielony, odrobinę cukru,ulubioną musztardę i majonez.
Mieszamy, odstawiamy do chłodnego pomieszczenia na noc.
Sałatka jest wyrazista w smaku. Ja soli nie dodaję, bo i śledzie i ogórki mają jej w sobie dość a i fasolę gotuję w osolonej wodzie. Nie dodaję nigdy fasoli z puszki. Ta ugotowana jest mączysta, miękka. Z puszki twardawa zawsze i obślizgła. Nigdy też nie robiłam z czerwoną fasolą. Ma zdecydowanie inny smak. Ani do tej ani do innych sałatek nie dodaję cebuli. Już po dobie zmienia smak, mimo iż sparzona.
Proporcje według uznania, to trzeba dopracować samemu. Jedni wolą, gdy śledź gra pierwsze skrzypce a inni preferują łagodny smak fasoli i ziemniaków tylko z nutką ryby.
Wiem, że podobno im drobniej pokrojone składniki tym większa chwała dla gospodyni ale u nas wolimy kawałki pi razy drzwi 1/1 cm. Czyli wyraźne i konkretne. Sałatek nie mieszam dokładniutko a tylko łączę składniki. Wtedy nabiera się różny skład, nie jednolitą smakowo masę i jedna sałatka może dostarczyć różnych doznań smakowych. Smaki łączą się ustach a nie są dostarczane jako gotowe połączenie już z salaterki. Na zasadzie, że nie mielimy schabowego z ziemniakami i buraczkami, tylko łączymy smaki podczas gryzienia i przeżuwania.
Aby to podkreślić można kroić składniki na kawałki różnej wielkości.

Zielona
Zadomowiony
Posty: 957
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: Zielona » 08 lis 2019, 17:15

Trafiłam na ten przepis jakiś czas temu. Czytałam i ślinka mi leciała. Odstraszało mnie jedynie gotowanie fasoli. No i wczoraj się zebrałam w sobie. Niniejszym donoszę, że sałatka jest bardzo dobra. Polecam a Mesi dziękuję za przepis. Myślę, że będę ją robić nie tylko na wigilię.
Wanda
Zielona

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4619
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: EwaM » 10 lis 2019, 19:17

Babcia robiła bez jabłek, z fasolą perłową, kiedy to było...

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: MaGorzatka » 10 lis 2019, 19:40

Co tam sałatka, ale jaki opis, ślinka na klawiaturę kap-kap...

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: mariaewa » 10 lis 2019, 20:17

MaGorzatka pisze:
10 lis 2019, 19:40
Co tam sałatka, ale jaki opis, ślinka na klawiaturę kap-kap...
Prawda? :lol2:
Kilka dni temu opisywałam takiemu panu jak przyrządziłam amura. Bo, gdy go kupowałam, pan z personelu pytał o to. I tak gadałam o tym pieprzu cytrynowym, masełku , suszonych pomidorach, młodym czosnku, przecieraniu sosu i widziałam miłość w Jego oczach. :2smiech:
Gdybym wiedziała, że się spotkamy, zostawiłabym kawałek i przekazała panu do degustacji.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: MaGorzatka » 10 lis 2019, 21:03

To jest chyba socjotechnika, trzeba Cię gdzieś zgłosić! :2smiech: :2smiech: :2smiech:

Zielona
Zadomowiony
Posty: 957
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Sałatka z białą fasolą i śledziem.

Post autor: Zielona » 11 lis 2019, 23:56

No przecież ja na tę sałatkę skusiłam się z powodu opisu :2okulary:
Polecam całym :serducho:
Wanda
Zielona

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przekąski zimne i gorące”