Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4619
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Polecane książki

Post autor: EwaM » 20 cze 2018, 22:05

O!

Awatar użytkownika
klarysa
Zadomowiony
Posty: 7372
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:23

Re: Polecane książki

Post autor: klarysa » 08 sie 2018, 8:48

W kawowym toczyła się akcja o tematyce urzędniczej.
Dobrze oddaje ją "Biurwa" S. Kubryńskiej.
Justyna :heej:

"Słowa są jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł"

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.2 - aktualna

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.1

Za miedzą

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10305
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 08 sie 2018, 9:50

Justynko dziękuję, znalazłam też bloga tej Pani i od razu poleciłam przyjaciółce - językoznawcy, bo to jej klimaty.

Ja w wakacje nadrobiłam trochę czytanie. Czytałam co mi wpadło w ręce, nie zawsze literaturę wysokich lotów, ale to i tak odmiana po tym jak po ran n-ty czytam swoje stare dobre Chmielewskie.

Min. korzystając z biblioteczki pensjonatu, w którym byliśmy przeczytałam Olgi Tokarczuk E.E - bardzo mi się podobalo szczególnie, że dzieje sie we Wrocławiu w roku 1908, a my właśnie byliśmy po zwiedzaniu Wrocławia.

Kolejna pozycja z tej półki w pensjonacie to Joanna Bator "Piaskowa góra" utrzymała mnie w klimacie PRL po "Jak zawsze" Miłoszewskiego
i "Julita i huśtawki" Hanny Kowalewskiej. Hanny Kowalewskiej polecam również sagę o Zawrociu.

A jeszcze zamierzam przeczytać "Stulecie winnych" Ałbeny Grabowskiej, a na razie przeczytałam "Ostatnia chowa klucz" tejże - niby o nastolatkach,
ale daje do myślenia.

Teraz dla odmiany przeczytałam "Cała w fiołkach Agnieszki Olejnik' i taki lekki kryminał Olgi Rudnickiej "Diabli nadali"

Na koniec "Bohaterowie są zmęczeni" Marii Nurowskiej - o braciach Leonie i Ludwiku Niemczyk, z tą książką i tymi bohaterami kojarzy mi się jedna z autobiografii Chmielewskiej, gdzie w rozmowie z synową, z którą rozumiała się w lot, Pani Joanna usiłuje przypomnieć sobie nazwisko tego aktora (Leon Niemczyk)
i mówi do synowej, no jak nazywał się ten, którego brat przeprowadzał ludzi (wcześniej wspólnie czytały tą historię) - a Jej synowa na to: Mojżesz???

I tu koło się zamyka i wracam do Chmielewskiej, chyba zacznę Jej autobiografie po raz kolejny, ze szczególnym uwzględnienim rzeczywistości wojennej i powstania.

A i jeszcze dzisiaj wpadła mi w oczy taka strona https://www.biblionetka.pl/
Nie testowałam jeszcze.

Awatar użytkownika
klarysa
Zadomowiony
Posty: 7372
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:23

Re: Polecane książki

Post autor: klarysa » 08 sie 2018, 23:24

Olu, czyta się lekko, ale tematyka wcale nie błaha. Miejsce inspiracji prawdziwe. Blog niedawno odkryłam.
Justyna :heej:

"Słowa są jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł"

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.2 - aktualna

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.1

Za miedzą

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 09 sie 2018, 10:06

Olu, a "Chmurdalię" czytałaś? To druga część "Piaskowej góry" równie dobra - szkoda tylko, że po "Ciemno, prawie noc" pani Bator jakoś odpłynęła literacko w regiony, które mi nie bardzo pasują...

Ja dziś natomiast z poleceniem "Życia seksualnego kanibali" J. Marteena Troosta - opowieść o parze młodych Amerykanów, którzy postanowili rzucić wszystko i wyjechać na Tarawę, wyspę w archipelagu Kiribati na faktycznym końcu świata. Lekko nie mieli, ale autor opisuje to tak, że parę razy popłakałam się ze śmiechu ;)

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10305
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 09 sie 2018, 10:27

O Pati - dzięki, nie wiedziałam o tej drugiej części, a dzisiaj idę do biblioteki, to może będzie.
Kurcze podziwiam, że masz tyle czasu na czytanie, jeszcze robótki, praca. Ja mam tak, ze jak coś czytam, to muszę szybko skończyć, więc tak dwa dni wycięte z życiorysu, potem nadrabiam obowiązki.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 09 sie 2018, 10:38

Olu, czytam wieczorami średnio po dwie godziny dziennie, chyba, że się zaczytam :-)

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 04 paź 2018, 17:27

Dziewczęta czytające kryminały, jest wymarzona fucha dla nas! W skrócie, kto napisze najlepszą recenzję promowanego przez wydawnictwo kryminału, ten wygra tygodniowy wyjazd w góry, plus 2 tys. kieszonkowego - w zamian ma w tych górach czytać do zdochu kryminały i recenzować :-) Bardzo mnie to kusi....

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 04 paź 2018, 18:05

Pat - pisz!

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 23 paź 2018, 14:45

Tymczasem pomiędzy dziesiątkami kryminałów czytam czasem coś wymagającego więcej myślenia, aktualnie tkwię w zachwycie nad pozycją "Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak - fascynująca, świetnie udokumentowana i rzetelnie opisana historia osób, które zwykle bohaterami pierwszych stron nie są, czyli służby domowej. Bardzo ciekawie autorka przedstawia świat tej grupy zawodowej na przestrzeni 100 lat, od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej, niesamowicie wiele się z tej książki dowiedziałam.

Druga świetna książka, to reportaż Norwega, Torbjorna Faerovika, "Orient Express". Autor - dziennikarz - podróżuje nieco zmodyfikowaną słynną trasą Orient Expressu z Londynu do Samarkandy. Podróżuje nie kultowym pociągiem, ale korzystając z siatki połączeń lokalnych i zatrzymując się w każdym z odwiedzanych państw na kilka dni. Nie jest to jednak zwykły reportaż z podróży, ale raczej opowieść o odwiedzanych przez autora krajach, bardzo rzetelna merytorycznie, widać, że dziennikarz porządnie się do tej podróży przygotował i że ma sporą wiedzę na temat miejsc, które odwiedza, a w tychże miejscach dalej ją uzupełnia, dzieląc się z czytelnikami. Jestem pod wrażeniem, bo choć zdawało mi się, że historię Europy znam dość dobrze, to już teraz, dojechawszy zaledwie w pół drogi, do Bułgarii, widzę, jak wiele nie wiedziałam ;)

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 28 lis 2018, 8:24

przegląd dobrych książek naukowych dla dzieci - lubię ten portal i wierzę w jego polecenia, więc coś z tej listy znajdzie się i u nas pod choinką dla dwóch dziewczynek (i ich rodziców, żeby nie robili coraz częściej za idiotów, którzy nie potrafią odpowiedzieć na pytania typu "A co jest za kosmosem?" :lol2: )

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 28 lis 2018, 8:28

O, nie dalej jak wczoraj w tramwaju byłam właśnie świadkiem takiego dialogu: co jest za szybą?- pyta dziecko. No jak to co! Cały świat!-odpowiada z wyższością rodzic. A co jest za światem? No nie wiem, kosmos chyba. A co jest za kosmosem? Tu chwila konsternacji rodzica... i szybka odpowiedź: zakładaj czapkę, zaraz wysiadamy! :D

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 28 lis 2018, 8:34

No właśnie, ja zawsze staram się nie zbywać takich pytań, ale na coraz więcej nie znam odpowiedzi. Szukam w sieci, ale przy astronomii czy fizyce kwantowej wymiękam, bo nie rozumiem, tego co czytam - tutaj R. się sprawdza lepiej, bo on takie tematy ogarnia, ale w kwestii tego, co jest za kosmosem, nadal nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi ;)

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 28 lis 2018, 11:02

I tak najlepsze są pytania: a dlaczego?

Wysłuchałam w audiobooku Twardocha Morfinę w cudownym wykonaniu Macieja Stuhra. Polecam, świetnie się słuchało do robótek dziewiarskich, mam nadzieję, że tak samo fajnie by się czytało :)

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 21 gru 2018, 23:19

W. dostał od potomka http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4850168/wyroby-pomyslowosc-wokol-nas, więc anektuję na Święta. Recenzja wkrótce.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”