In Vino Veritas

Koneser poleca
ODPOWIEDZ
paputowy dom

Re: In Vino Veritas

Post autor: paputowy dom » 07 mar 2018, 8:48

Zuziu dziękuję za propozycje win z Lidla. Poczytałam,że mogę odebrać w najbliższym sklepie. Cena też dla mnie przystępna.
Spróbuję białych (tego drugiego na razie nie ma). Czekam na dalsze recenzje z winnicy lidla.

zuzanna2418

Re: In Vino Veritas

Post autor: zuzanna2418 » 07 mar 2018, 9:22

Paputku to co prawda droższe, ale warto :) :Cabernet Cortis, Winnica Srebrna Góra Ostatnio testuję wytwory polskich winiarzy i jestem mile rozczarowana. To wino produkowane jest w ...Krakowie, na Bielanach.
Kupiłam jeszcze Gewürztraminer ich produkcji, ale na razie czeka.

zuzanna2418

Re: In Vino Veritas

Post autor: zuzanna2418 » 11 cze 2018, 12:06

Jakby ktoś tu zajrzał: na panujące obecnie upały polecam Gruner Veltlinera- białe, wytrawne wino z Austrii, gdzie jest sztandarowym produktem. Austria to kraj o bodaj najwyższych standardach i najbardziej restrykcyjnych przepisach winiarskich. Wynika to stąd, że w latach osiemdziesiątych rynek producentów win w tym kraju został prawie zmieciony z powierzchni ziemi po wykryciu tzw. afery glikolowej. Dodawano do win glikolu polietylenowego dla wzmocnienia słodyczy. W ilościach co prawda nieszkodliwych dla zdrowia (inaczej niż we Włoszech, gdzie dodawano...metanolu jako wzmacniacza, co spowodowało śmierć kilkudziesięciu osób) ale afera rozpętała się gigantyczna.

Orzeźwiające, kwasowe z wyraźnym smakiem owoców cytrusowych, melona, ale także jabłek, pieprzu...na jednej ze stron sommelierskich wyczytałam, że mieni się złotem jak letnie słońce odbijające się w falach rzeki o wschodzie słońca. Szczep stanowi podstawę także do produkcji win o długim potencjale starzenia za kwoty powyżej 100zł.
Ci co poza lansowane włoskie Prosecco czy portugalskie Vinho Verde nie wychodzą, powinni spróbować.
Najlepsze GV pochodzą z regionu Wachau. Ale spróbujcie jakiegokolwiek dostępnego teraz w dyskontach. Każdy jest nieco inny.

Z ciekawostek powiem, że w Austrii używa się tego wina do gotowania weinsuppe czyli.. zupy na winie :D.
Na Słowacji szczep ten jako Veltlinske zelene służy do wytwarzania tak zwanego wina lodowego, o którym swego czasu tu wspominałam.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: In Vino Veritas

Post autor: urazka » 11 cze 2018, 21:37

zuzanna2418: Jakby ktoś tu zajrzał
Wyobraź sobie, że ja zajrzałam. Nie dla poznania nowych win, bo tych nie pijam nigdy, ale dla poczytania ciekawostek serwowanych w tym wątku przez Ciebie. Czytam i myślę o Tobie: ileż talentów ma ta kobieta. Życzę Ci czasu i chęci na kultywowanie wątku.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: In Vino Veritas

Post autor: MaGorzatka » 05 wrz 2018, 18:07

Dzień dobry!
Zuziu - czy mogłabyś mi polecić jakieś miejsce w sieci, gdzie mogłabym kupić w prezencie kartę podarunkową, ale nie za jakieś straszne pieniądze w rodzaju flaszka za pińcet.
Moja progenitura żeńska ma za kilka dni urodziny i zupełnie nie mam pomysłu na prezent, ale wiem na pewno, że wino to będzie dobry wybór.

zuzanna2418

Re: In Vino Veritas

Post autor: zuzanna2418 » 05 wrz 2018, 19:53

Małgoś ja znam tylko jeden sklep z winem w necie, z którego korzystam :D
Zobacz to https://www.marekkondrat.pl/karta-podarunkowa Wartość karty można sobie dowolnie regulować.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: In Vino Veritas

Post autor: MaGorzatka » 05 wrz 2018, 20:00

Zaglądałam tam, zanim tu do Ciebie napisałam, więc jak widać pierwszy impuls był słuszny:)

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: In Vino Veritas

Post autor: Barabella » 11 wrz 2018, 10:58

Dla tych, którzy lubią wytrawne delikatne winko. Polecam, jest w Biedronce aż za całe 13zł. Pychota :02icon_mryellow:
win1.jpg
win2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: In Vino Veritas

Post autor: mariaewa » 25 gru 2018, 18:38

Takie małe świąteczne odkrycie. Polecane co prawda do wołowiny, pizzy, miękkich serów i dziczyzny ale kto wie, czy kaczka, którą jedli domownicy nie była dzika.
Poza czarną porzeczką, dziką jeżyną i jagodami jest w nim ponoć czarny pieprz i papryka. Czyli klimaty mroczne. Czarno i dziko. :02icon_mryellow:
20181225_173923.jpg
20181225_173936.jpg
Winko lekkie, taki trochę 13% sikacz ale dobre. Miękkie, lekko słodkie choć określone jako wytrawne. Ale to kwestia indywidualnego smaku pijącego.
Barwa pięknie czerwona.
Kraj: Chile
Region :Maulle Valley
Producent:Casas Patronales
Rocznik : 2015
Dobrze, by je natlenić czyli otworzyć na kilkanaście minut przed zaserwowaniem.
Ja kaczki nie jadłam ale do powietrza też pasuje. Czyli można samo wysączyć. Co niniejszym uczyniłam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: In Vino Veritas

Post autor: MaGorzatka » 31 gru 2018, 9:01

Uprasza się Autorkę wątku o spis treści z linkami (indeks win) w pierwszym poście, a gdyby Jej się nie chciało to ja może bym zrobiła...
Jeśli się da i jeśli w ogóle to ogarnę.

zuzanna2418

Re: In Vino Veritas

Post autor: zuzanna2418 » 09 sty 2019, 8:35

Mesiu sadząc z Twojego opisu wino ma typowy smak dla tych wytwarzanych ze szczepu Carmenere. Garbniki głęboko schowane, a owoce i pikantne przyprawy na pierwszym miejscu. Sztandarowy produkt z Doliny Centralnej w Chile.
Bardzo przyjemny w użyciu.
Skoro to rocznik 2015, to już najwyższy czas na spożycie, bo wina z carmenere (jednoszczepowe) nie są winami do starzenia.

Myślisz Małgoś, że z tym indeksem to ma to jakiś sens? Tu nikt nie zagląda (jak zresztą do wielu pozostałych wątków) Jak nam zabraknie miejsca na serwerze to chyba śmiało możemy wszystko pokasować, zostawiając Pogaduszki i kilka wątków ogrodowych i nikt nie zauważy różnicy... :-?

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: In Vino Veritas

Post autor: urazka » 09 sty 2019, 11:54

Zaglądają, zaglądają, mimo że nie piją wina.
Z przyjemnością czytam Wasze opisy win i zawsze podziwiam jak wiele niuansów smakowo- zapachowych można wydobyć z degustowanego wina, podczas gdy ja mogłabym co najwyżej opisać je tylko w bardzo uproszczony sposób - słodkie, wytrawne, lub cierpkie. Ale prawdą też jest, że ostatni raz piłam wino z dziesięć lat temu.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10304
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: In Vino Veritas

Post autor: Maliola » 09 sty 2019, 11:54

Hej, jak nie zagląda, ja zaglądam, bo lubię dobre winka :02icon_mryellow:

zuzanna2418

Re: In Vino Veritas

Post autor: zuzanna2418 » 09 sty 2019, 12:27

Janeczko cieszę się, że zaglądasz (niestety zaglądanie nie zostawia śladu).
Umiejętność wyczuwania niuansów smakowo- zapachowych wina nierozłącznie wiąże się z jego spożywaniem ;)
Olu to pisz tu, jakie dobre winka zagościły u Ciebie :-)

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10304
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: In Vino Veritas

Post autor: Maliola » 09 sty 2019, 12:37

Zuziu - właśnie wstawiłam w swoim wątku zdjęcie butelki francuskiego szampana, którego dostarczył na sylwestra kuzyn mojego męża.
Ja lubię wytrawne trunki, to mi smakował, innym niekoniecznie.
Takie coś to było, jak dla mnie pyszny i rzeczywiście dosyć wytrawny.
IMG_4491.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „W domowej piwniczce”