Polecane książki

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 15 paź 2017, 8:14

Chorobcia, gdybyśmy mieszkały bliżej siebie, to mogłybyśmy robić wspólne zamówienia! Jaka oszczędność by była :D

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 22 paź 2017, 9:06

Peter Wohlleben "Sekretne życie drzew" Nie da się czytać jesli masz podstawową wiedzę o roslinach, lasach i leśnictwie. Facet do bólu antropomorfizuje to, co się dzieje w lesie, dokłada leśnikom jako fanatyk-neofita, sam był kiedyś leśnikiem.
Książka bałamutna i oparta na wywołaniu emocji, a nie na wiedzy.
Wczoraj własnie byliśmy w Rogowie na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, które było poświęcone tej książce. Najwyraźniej uznano, że ze względu na odzew, jaki wywołała książka należy pochylić się nad tym fenomenem. Zupełnie nie wiem po co, ale ja zostałam wychowana w duchu racjonalnego pojmowania świata i odczytałam to tak, jakby nagle naukowcy po przeczytaniu jakieś niszowej publikacji o UFO czy płaskiej Ziemi zaczęli rozważać, że może coś w tym jest.
Uczestnicy spotkania w dużej części przyznali, że nie dali rady doczytać tego dzieła do końca, książka jest nużąca i powtarzalna. Ale nie mieli też odwagi przyznać szczerze, że nasze społeczeństwo z uwagi na niski poziom wiedzy ogólnej, bierze takie publikacje dosłownie i to jeszcze bardziej odrywa ich od rzeczywistości. To coś takiego jak przesłodzone książki o życiu na włoskiej czy francuskiej prowincji, gdzie nic się nie wspomina o tym, co w życiu na wsi jest złe, szokujące, trudne do zaakceptowania.
Na spotkaniu podnoszono zalety ksiązki jako popularyzującej las, wiedze o drzewach... no sorry! Popularyzujące to są audycje w Radiu Lublin albo świetna seria programów w TV prowadzonych przez Piotra Barona "Las bliżej nas" - do obejrzenia w necie.
Książka trafiaświetnie do oszołomów, zidiociałych celebrytów, z którymi potem leśnicy, arboryści mają problem.
Dodam, że środowisko naukowe w Niemczech publicznie oprotestowało książkę jako szkodliwą.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22412
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 22 paź 2017, 9:19

O, dzięki Zuziu, bo krążę wokół tej książki od jakiegoś czasu, R. ma nawet na czytniku, ale ja czytników nie lubię - R. nie był zachwycony, ale nie potraktowałam jego recenzji poważnie, bo wie o lesie tyle, co ja o hodowli krów, ale widzę, że intuicyjnie się nie mylił ;)
Ale przy okazji - czy są jakieś rzetelne książki o lesie i ogólnie przyjętej przyrodzie w wersji przyswajalnej dla laika, czyli nie super naukowe?

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 22 paź 2017, 9:37

Pati tak, to co teraz wyszło to niezłe "Ukryte życie lasu" Davida Haskella i "Tajemnicze życie grzybów" Roberta Hofrichtera. Nie wiem czemu wszystkie te tytuły brzmią jak "Życie seksualne dzikich" :D

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 22 paź 2017, 10:20

Bogu dzięki. W zalewie ochów i achów, nie zawsze ktoś ma odwagę , by jako pierwszy zakrzyknąć : " król jest nagi ". A jest. Łyska golizną aż miło. Nie będę powtarzać recenzji Zuzi i Wojtka. Nie czytałam dokładnie a tylko przekartkowałam wczoraj przed daniem do czytania nieletniemu. Myślę, że są to swobodne wariacje na temat i szkoda, że nie zostało to przedstawione czytelnikom czytelnie. :02icon_mryellow: Każde zachowanie czy reakcję odczytujemy w subiektywny sposób i taki subiektywizm jest dopuszczalny pod warunkiem, że nie naginamy do naszego zdania całego wszechświata. Jako osoba uważająca, że i przedmioty mają duszę a drzewo mniej cierpi, gdy wie, że zrobią z niego piękny stół czy wygodne łóżko a nie spalą w " krematorium " , rozumiem pana Wohllebena. Również jako właścicielka zwierząt skłaniam się do stwierdzenia, że są inne niż się przypuszcza. :02icon_mryellow: Może lepiej by młody człowiek traktował przyrodę antropomorfizując lub personifikując ją [nigdy nie wiem jaka jest różnica] niż "biorąc pod but ". Problemem może być zderzenie informacji z tych książek z realizacją programu szkolnego. :2smiech: Ale tu zdaję się na wyczucie .
Czyli co ? Poczytać można ale zdecydowanie nie jako dzieło naukowe.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22412
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 22 paź 2017, 10:50

A bo problem z tego typu książkami polega chyba właśnie na tym, że pisząc o temacie naukowym, beletryzuje się go - co samo w sobie nie jest złe - ale nie informuje się czytelnika, że to swobodny przepływ świadomości i wariacja na temat, a przeciwnie sugeruje się, mniej lub bardziej wprost, że dzieło jest naukowe. To trochę tak, jakby powieści SF uznać za przekaz aktualnej wiedzy o świecie technologii i kosmosie - część wykorzystywanych przez autorów informacji rzeczywiście jest prawdziwa (nie pomnę tytułu, ale z którejś powieści sensacyjnej zdobyłam całkiem rzetelną wiedzę o fizyce kwantowej :) ), ale całość przekazu to jest jednak fantastyka.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 22 paź 2017, 11:33

No tak, rośliny i zwierzęta wokół nas trzeba rozumieć, ale mądrze. Trzeba wiedzieć, że one nie są jak człowiek a wręcz przeciwnie, są inne i dlatego trzeba tę inność poznać i szanować.
Bo w przeciwnym razie, kiedy ktoś napisze książkę o sekretnym życiu, z przeproszeniem, majtek w szufladzie, to będziemy się bali je nosić, żeby im krzywdy nie zrobić. :02icon_mryellow:

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 22 paź 2017, 11:49

Jak huzia na Józia, to ja też!

Kupiłam tę książkę i osłupiałam! Nie uważam się za osobę, posiadającą głęboką Wiedzę o drzewach, ale to się po prostu nie nadaje do czytania nawet dla mnie. A już mojemu R. nie ośmieliłabym się jej zaproponować.

To jest może książka dla dzieci, proszę bardzo. I z pewnością też dla tych, którzy kupują pewne produkty spożywcze, w przeświadczeniu, że jak słoiczek jest przykryty kawałkiem szmatki w kratkę, to jest ekologiczny.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22412
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 22 paź 2017, 11:54

zuzanna2418 pisze: Bo w przeciwnym razie, kiedy ktoś napisze książkę o sekretnym życiu, z przeproszeniem, majtek w szufladzie, to będziemy się bali je nosić, żeby im krzywdy nie zrobić. :02icon_mryellow:
Tę książkę napisze moja starsza córka :lol2: Ona antropomorfizuje wszystko w sposób chorobliwy...leczymy to, ale nie ma gwarancji 100% skuteczności, więc za naście lat szukajcie mojego nazwiska w księgarniach :twisted:

A co do chwytliwych tytułów, to zmora naszego współczesnego świata, kiedyś się po prostu pisało "Dzieci z Bullerbyn" i już, teraz to by musiało się nazywać "Szalone przygody sześciorga dzieci z tajemniczej wioski na krańcach świata", zeby się sprzedało :lol2:

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 22 paź 2017, 11:58

Dziękuję Zuziu za Waszą recenzję. Dzieci kupiły zachwalany produkt aby nieletni dowiedział się więcej i żeby rozwinąć w nim ciekawość i chęć poznania. Myślę, że w przypadku 14-latka to dobre czytadło a zapewne lepsze niż wiele oferowanych. Druga część, o zwierzątkach , jeszcze bardziej fantastyczna. Choć po dzisiejszej nocy skłonna jestem uwierzyć w złośliwość i chęć odwetu kota. :02icon_mryellow:
Jako osoba dorosła i w miarę rozsądna, sama przesiewam informacje. W przypadku dziecka,które chętnie przyswaja, szczególnie pierwszą usłyszaną prawdę, warto zdobyć opinie . Choćby po to aby przeczytać samemu i nieco wyprostować krzywizny. ;)

paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 22 paź 2017, 18:26

zuzanna2418 pisze:No tak, rośliny i zwierzęta wokół nas trzeba rozumieć, ale mądrze. Trzeba wiedzieć, że one nie są jak człowiek a wręcz przeciwnie, są inne i dlatego trzeba tę inność poznać i szanować.
Bo w przeciwnym razie, kiedy ktoś napisze książkę o sekretnym życiu, z przeproszeniem, majtek w szufladzie, to będziemy się bali je nosić, żeby im krzywdy nie zrobić. :02icon_mryellow:
Sapkowski mi się przypomniał "– Zaiste – przemówił po chwili Samson Miodek, swym łagodnym i spokojnym głosem. – Widzę to oczyma duszy mojej. Masowa produkcja papieru, gęsto pokrytego literami. Każdy papier w setkach, a kiedyś, jakby śmiesznie to nie zabrzmiało, może i w tysiącach egzemplarzy. Wszystko po wielokroć powielone i szeroko dostępne. Łgarstwa, brednie, oszczerstwa, paszkwile, donosy, czarna propaganda i schlebiająca motłochowi demagogia. Każda podłość nobilitowana, każda nikczemność oficjalna, każde kłamstwo prawdą. Każde świństwo cnotą, każda zapluta ekstrema postępową rewolucją, każde tanie hasełko mądrością, każda tandeta wartością. Każde głupstwo uznane, każda głupota ukoronowana. Bo wszystko to wydrukowane. Stoi na papierze, więc ma moc, więc obowiązuje. Zacząć to będzie łatwo, panie Gutenberg. I rozruszać. A zatrzymać? "

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 24 paź 2017, 15:35

A ta pozycja ? Dlaczego nie wiem? Z tych samych powodów dla których nie mogłabym być lekarzem weterynarii . Nie czytam , jeśli nie muszę , książek o zwierzętach, nie oglądam filmów z serii dzika przyroda czy życie w dżungli. Nie rozumiem i nie zrozumiem jak można i w jakim celu śledzić przez 2 lata życie miotu i nie ingerować, nie pomagać , gdy giną pojedyncze osobniki czasem w wielkich męczarniach i tragicznie. Tylko stać i kręcić film. Tak mam. Udaję, że tego nie ma. Bo nie mogę nic zrobić. Robię , gdy mogę.
Dać wnuczysławowi czy nie.
a to.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 24 paź 2017, 15:53

Regularnie podczytuję co polecacie dla małych i dużych.
U nas na tapecie Pafnucy Joanny Chmielewskiej, opowieść o dobrym niedźwiedziu - dla dużych i małych.
Czytamy po raz kolejny, a chłopaki odkrywają na nowo.
pafnucy.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

whoanita

Re: Polecane książki

Post autor: whoanita » 24 paź 2017, 19:20

463176-352x500.jpg
Niedawno przeczytałam i szczerze polecam. Historia kobiety podczas wojny w Czeczenii. Bardzo poruszająca, ściskająca serducho.

Może jeszcze polecę Carlosa Ruiza Zafona - z serii „Cmentarz zapomnianych książek”. Przeczytałam jedynie „Cień wiatru”, jednak wiem już, że chcę zdobyć kolejne części, bo pierwsza maksymalnie mnie wciagnęła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 03 lis 2017, 14:45

Taka pozycja http://lubimyczytac.pl/ksiazka/108832/miastowi-slow-food-i-aronia-losu
Historie prawdziwe (książkę otwiera rozdział o Chacie Magoda w Bieszczadach) o różnych takich, co się porwali. I są szczęśliwi. Cokolwiek to znaczy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”