Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6476
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Polecane książki

Post autor: urazka » 06 lis 2020, 0:09

Olu "ku pokrzepieniu serc" w dzisiejszych czasach, polecam Ci wszystkie książki następujących autorów:
-Santa Montefiore
-Jojo Moyes
-Judith Krantz
- Nicholas Sparks
- Barbara Taylor Bradford
- Richard Paul Evans
- Colleen Hoover
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Dysia
Zadomowiony
Posty: 3482
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:48

Re: Polecane książki

Post autor: Dysia » 06 lis 2020, 10:26

Monika Szwaja, autorka lekkiej literatury.
Edyta

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22386
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 06 lis 2020, 10:28

Z lekkich kryminalnych, bo na tych znam się najlepiej:

Karolina Morawiecka (Oli się powinna dodatkowo spodobać ze względu na wyśmienite opisy wyrafinowanych potraw ;) )
Alek Rogoziński
Małgorzata Starosta
Iwona Banach
Marta Matyszczak
Aleksandra Rumin

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10409
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 06 lis 2020, 10:30

survivor26 pisze:
06 lis 2020, 10:28
Z lekkich kryminalnych, bo na tych znam się najlepiej:

Karolina Morawiecka (Oli się powinna dodatkowo spodobać ze względu na wyśmienite opisy wyrafinowanych potraw ;) )
Alek Rogoziński
Małgorzata Starosta
Iwona Banach
Marta Matyszczak
Aleksandra Rumin
Dzięki Pat!!!

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10409
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 06 lis 2020, 10:30

Dysia pisze:
06 lis 2020, 10:26
Monika Szwaja, autorka lekkiej literatury.
Czytałam wszystko, mam całą kolekcję w domu i jak braknie lektury, to przeczytam od początku do końca.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22386
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 14 sty 2021, 13:34

Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat - brzmi jak kobyła dla literaturoznawców, a jest wciągającą powieścią biograficzną o Pannie Młodej z Wesela i jej siostrach. Czyta się jak beletrystykę, fascynujący opis krakowskiego i podkrakowskiego świata końca XIX i początku XX wieku. Wczoraj czytałam do 1. w nocy, dziś zamierzam skończyć ;)

Ta sama tematyka w wersji kryminalnej to "Złoty Róg" małżeństwa Dehnel-Tarczyński. Dużo lepsza od fatalnej poprzedniej, właśnie ze względu na umiejscowienie akcji w dniu Wesela sportretowanego przez Wyspiańskiego. Intryga kryminalna bez szału, ale też lepsza niż poprzednio, natomiast bardzo rzetelnie oparta na dokumentach z epoki sceneria i okoliczności.

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 17 sty 2021, 13:46

No to i ja się wpiszę.
Wilbur Smith: "Łzy wojny" i "Po dwóch stronach".
Długo oczekiwana kontynuacja sagi Courtneyów. Lata II wojny.
Czyta się "jednym tchem", jak wszystkie powieści Wilbura Smitha.
Jest tu wszystko, i "miłość, która nie miała prawa się zdarzyć", i sensacyjny wątek szpiegowski, i brudne kulisy działań nazistów, i brutalna prawda klęski pod Stalingradem i złote życie białych bogatych farmerów w Kenii i RPA i ...no, trzeba przeczytać i już!
Podobnie jak sagę Ballantyne'ów, cykl egipski czy inne książki Smitha.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 17 sty 2021, 14:39

Najnowsza Bonda "Miłość czyni dobrym".
Napaliłam się jak ślepy na okulary i nabyłam, za całe 50 zł (tj. 49,99), bo w mojej bibliotece trudno do Bondy się dopchać, a parę kryminałów, z trudem zdobytych, było dobrych.
Gruba kobyła, ponad 700 stron. Czyta się...różnie. Masa opisów przekrętów z instrumentami finansowymi, które pojawiły się pod koniec lat 90-tych. Gdyby nie to, że to święta prawda (a zorientowałam się tak gdzieś w połowie książki, "skąd ja to znam?") myślałabym, że to fantazja autorki. A to prawdziwa historia największego genialnego oszusta RP, Piotra Osucha z małej mieściny Biłgoraj (w książce występuje jako Daniel Skalski). Historia z wyłudzeniem 5 mln dolarów od brazylijskiego piłkarza Romario jak najbardziej prawdziwa, znam jeszcze z byłej pracy protokół przesłuchania piłkarza w lubelskiej prokuraturze i inne sprawy (m.in. 9 ton złota zdeponowanych w bankach Bośni i Chorwacji; proces o spadek po księciu von Hochberg- spreparował paszport i dokumenty, że jest potomkiem; tło niedoszłego przekrętu z Michaelem J. ws. parku rozrywki w Warszawie).
Najlepsze jest to, o czym Bonda już wyraźnie nie pisze, że oszust został warunkowo, na chwilę, wypuszczony z aresztu pod koniec 2019 roku i, oczywiście, rozpłynął się we mgle. Nic dodać, nic ująć, wyroki naszych sądów są poza komentarzem. Mimo międzynarodowego listu gończego, oszust nadal jest nieuchwytny.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 03 lut 2021, 19:21

Manula Kalicka "Koniec i początek", koniec wojny, 3 dziewczyny straciły rodziny, wracają do zniszczonej Warszawy. Czyta się jednym tchem. Trudno się oderwać.
I tom to "Dziewczyna z kabaretu".
III tom "Jej drugie życie".
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10409
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 03 lut 2021, 19:45

Ewa dzięki brzmi bardzo dobrze, popatrzę czy mają w mojej bibliotece.
Bo jeszcze 2 i pół Cygler mam do przeczytania.
Ewa a znasz książki Ałbeny Grabowskiej? Ostatnio czytałam Doktor Bogumil, mają być dalsze części. Polecam też Jej Matki i Córki.
Z takich wojennych to jeszcze Maria Paszyńska i seria Owoc granatu. Widzę, że są też inne Jej autorstwa muszę zgłębić temat.
Ten cykl Owoc granatu to mi Justyna Klarysa podpowiedziała.

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 04 lut 2021, 19:55

Kiedyś czytałam "Wszystkie kochanki mojego taty" Kalickiej, lekko napisane, ale nie "porwało mnie". Potem miałam 2 lata wyrwane z życiorysu (czytelniczego),bo zajęłam się budową domu i chorobą męża (1,5 roku trwało nim zdiagnozowali chorobę, a chłop w międzyczasie schudł z 90 do 64,5 kg, pazurami musiałam wyrywać skierowania na kolejne badania, z których znakomitą większość robiłam prywatnie, bo w NFZ czeka się miesiącami, np. usg tarczycy 8 m-cy). A potem nastał wirus i bibliotekę zamknięto, a potem otwarto "przez okienko", no i ...jest jak jest. Pani podała mi przez okienko środkowy tom, nawet nie wspominając, że jest pierwszy i trzeci. Muszę teraz na nie zapolować. Tak samo na inne Cygler.
Paszyńską zapisuję.
Grabowską znam, to znaczy serię o Winnych, kiedyś natrafiłam w mojej bibliotece na jedną książkę z serii, ale nie dopchałam się innych (sakramentalne "u nas nie praktykuje się zamawiania książek"). Kupiłam więc całą sagę "100-lecie Winnych". Może dlatego z zapartym tchem oglądałam serial, bo znałam tę historię.
Dobrze, że napisałaś o Grabowskiej. Będę polować.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10409
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 04 lut 2021, 20:31

Ewa ja właśnie sobie Stulecie zamówiłam pod choinkę, czytałam z biblioteki, oglądałam serial i teraz kiedyś wrócę, są jeszcze opowiadania, które ładnie spinają całość.
Bardzo fajna jest też Alicja w krainie czasów - też trzy części, inne książki bardziej psychologiczne, ale też fajne. Generalnie podziwiam kobietę lekarza i pisarkę z ogromną wiedzą plus fajne powroty do Bułgarii skąd pochodzi Jej rodzina.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22386
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 lut 2021, 8:17

A ja z innej mańki, czyli jak zwykle o kryminałach ;) Ostatnio czytam namiętnie czeskie, bardzo mi się podobają, bo jak wszystko co czeskie, emanują jakimś takim fatalistyczno-wyluzowanym podejściem do świata. Zwykle sama zbrodnia jest tylko tłem do pokazania natury ludzkiej i analizy kondycji czeskiego społeczeństwa - więc na upartego można uznać to za literaturę popularnonaukową :-)
Autorzy, na których warto zwrócić uwagę to Jiří Březina, Iva Prochazkova, Daniel Petr, Michal Sykora, Radka Třeštíková, Michaela Klevisová .

W ramach płodozmianu czytam reportaże i tu bardzo mi się podobała książka Hanny Kondratiuk "Prypecią do Nobla" - świetny reportaż ze współczesnej ukraińskiej części Polesia, gdzie wiek XXI zupełnie naturalnie miesza się z wiekiem XV, a wierzenia ludowe są traktowane na równi ze zdobyczami nauki. No i niezmiennie polecam wszystko, co w kategorii reportażu wydało Wydawnictwo Czarne.

Awatar użytkownika
Agapa
Zadomowiony
Posty: 1090
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:59

Re: Polecane książki

Post autor: Agapa » 14 lut 2021, 22:15

Dziewczyny czytałyście może coś Hanny Greń? Właśnie połknęłam Małgorzaty Rogali "Kiedyś cię odnajdę" i na obwolucie były polecane kryminały pani Hanny. Wpisałam je na listę pozycji do wypożyczenia, ale jak będą gnioty, to szkoda brać
Pozdrawiam serdecznie
Aga

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22386
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 15 lut 2021, 5:35

Aga, tak czytałam większość i mi się bardzo podoba.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”