Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 29 sty 2018, 15:48

Polecam "Nobliwy proceder" Philippy Gregory, reklamowana jako "poruszająca opowieść o chciwości i pożądaniu". I to prawda. Ten "respectable trade" to...handel niewolnikami. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, na jak ogromną skalę zajmowali się tym Anglicy: i arystokracja, i szlachta, i wszelakiego rodzaju kupcy (i to już od lat 70-tych XVI w.). W posłowiu autorka przytacza opinie historyków: "W całej historii świata nie było bardziej opłacalnego interesu. Był to pierwszy i najszerszy handel międzynarodowy. Dzięki niemu Wielka Brytania stała się potęgą morską, przemysłową i ośrodkiem kapitalizmu". Szacuje się, że około 20 milionów Afrykańczyków przerzucono za Atlantyk.

Czyta się jednym tchem. Zaczyna się od perypetii arystokratki bez posagu, która po śmierci rodziców skazana jest albo na upokarzający żywot w domu bogatych krewnych jako bezpłatna służąca albo na mizernie opłacaną posadę guwernantki, gdzie również traktowana jest jak służąca. Jedyna oferta małżeństwa pochodzi od niezbyt bogatego kupca. Panna decyduje się na mezalians, a pieniądze otrzymane od wuja barona w prezencie ślubnym przeznacza na zakup niewolników, wszak jest to nobliwy proceder (bo "Negrowie" to nie ludzie, tylko rodzaj użytecznych zwierząt").
Polecam.
Pozdrawiam, Ewelina

dzastek12

Re: Polecane książki

Post autor: dzastek12 » 30 sty 2018, 19:51

Ale mam nowych tytułów do czytania :buja_w_oblokach: ciekawe kiedy znajdę czas jak w poniedziałek wracam do pracy :-P ja polecam lekki łatwy i przyjemny kryminał A.Pruś pt. Lalki, które są hm nawiązaniem do Lalki B. Prusa.
Obecnie czytam Behawiorystę R.Mroza, wcześniej czytałam W cieniu prawa tegoż autora i dość ciekawa była to książka, akcja osadzona w Galicji początku XX w.
Dla dzieci polecam książeczkę pt. Szary domek Katarzyny Szestak, która bardzo przypadła do gustu memu sześciolatkowi.

nika28

Re: Polecane książki

Post autor: nika28 » 31 sty 2018, 10:27

Wow, super wątek :!:
Kiedyś bardzo lubiłam fantastykę.Tolkien, Sapkowski to byli moi ulubieni autorzy. Teraz raczej kryminały ale czasowo kiepsko i za dużo fajnych pozycji żeby nadrobić :roll:

Dla chłopców 7+ polecam "Moja złota rybka zombi" uważam, że to lepsza pozycja niż Cwaniaczki, Karolki itp. Super książki to seria "Franek Einstein" oraz tzw. książeczki z ciekawostkami w okienkach.

Dla dziewczynek polecam "Hania Humorek" :2okulary:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22116
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 31 sty 2018, 11:07

Muszę Flo tę Hanię podsunąć, bo jest zachwycona "Dziennikiem cwaniaczka" - nawet sama zaczęła dziennik pisać :-) Z podobnej tematyki dla dzieci wczesnoszkolnych mogę polecić Domki na drzewie (13-piętrowy domek na drzewie i kolejne części serii) - tzn. moja córka poleca, ja już trochę wyrosłam z żartów o kupie i do rymu, ale ona śmiała się w głos, a to się często nie zdarza ;)

Zuziu, rekomendacja od Ciebie już w koszyku ;)

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Polecane książki

Post autor: m65 » 31 sty 2018, 13:11

Niedawno powstała nowa stronka z bajkami i wierszykami dla dzieci, są podzielone dla dzieci przedszkolnych i starszych. Już jest co poczytać, a z biegiem czasu będzie uzupełniana o nowe utwory. Nazwa Wirtajki - od wirtualnych bajek.

http://www.wirtajki.pl/
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

dzastek12

Re: Polecane książki

Post autor: dzastek12 » 31 sty 2018, 14:35

Gosiu, dzięki za info, już nie mam co dziecku czytać, wiec zabraliśmy się za lektury dla pierwszoklasistów, a tu miłe urozmaicenie będzie :D

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 05 lut 2018, 0:25

Dla dorosłych: Lee Child "Sto milionów dolarów". Z serii Jack Reacher. Tym razem Jack poszukuje 10 bomb nuklearnych, zgubionych przez armię USA w Niemczech w latach zimnej wojny, do których po latach chcą się dobrać pasztuńscy terroryści. W tle CIA, FBI, odradzające się niemieckie organizacje faszystowskie. Wciągające, jak wszystkie książki z tej serii.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 14 lut 2018, 21:33

W ubiegłym roku przeczytałam 2 książki Kate Atkinson. "Jej wszystkie życia " i "Bóg pośród ruin".
Trudne do opisania pokrótce.
Autorka łamie chronologię, opisując prawie 100 lat z życia bohaterów, rozdziały osadzone są w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, współcześnie, przed wybuchem wojny. Trochę trzeba było się pilnować. Jak to mówił mój 90-letni teść oglądając filmy z retrospekcją, " a to już jakiś inny film ?".
Kilka dni temu zaczęłam czytać " O świcie wzięłam psa i poszłam ...". Konwencja podobna. Poznajemy w każdym rozdziale jakichś ludzi i ich historie. Jakby zupełnie nie związane ze sobą, w innym przedziale czasowym, w innych miastach. Potem może nie główny bohater a przewodnik, zaczyna łączyć tych ludzi, sprawy, historie. A zaczyna się od poszukiwania biologicznych rodziców klientki. To Jackson Brodie, który pojawia się w serii książek Atkinson i jak dobra wróżka odsłania przed nami karty tego skomplikowanego, ludzkiego pasjansa. Jest porwane i kupione przez kogoś dziecko, jest pies odebrany brutalnemu właścicielowi, bezdzietna była policjantka, dziwaczna lady ze swoimi tajemnicami. Jeśli nie macie zwyczaju zaczynać od ostatnich stron, żeby przed czasem poznać odpowiedzi na pytania, finał bardzo zaskoczy ale zobaczycie jak wszystko działa na zasadzie ułożonych kostek domina, gdzie jedna wprawia w ruch pozostałe i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego.
Książki Atkinson mają też tę zaletę, że poniżej 500 stron nie pisze. Ale to nie rozwodniona zupka chińska z kawałkami bambusa. To zawiesista, gęsta zupa, w której znajdziemy wszystko i o różnych smakach.
kate atkinson.jpg
Na półce stoi jeszcze kilka z tej serii i na pewno je przeczytam w oczekiwaniu na wiosnę.
pozostałe.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10304
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 15 lut 2018, 18:01

Wy tu zawsze takie ambitne książki polecacie...
Ja przeczytałam ostatnio całą sagę o Zawrociu Hanny Kowalewskiej. Nie powiem podobało mi się i to bardzo.

Mesiu, te tytuły co Ty polecasz wydają się bardzo ciekawe, popatrzę za nimi.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 16 lut 2018, 11:07

Olu to nie jest literatura sensu stricto ambitna. To raczej studium zachowań ludzkich w różnych kolejach losu. I splatanie się ludzkich historii.
Ale te porozrzucane wątki nagle łączą się w całość tak ciekawie i zaskakująco, że warto przeczytać jedną książkę i przekonać się czy chcemy więcej. Jest mało dialogów. Niektórzy nie lubią tak napisanych książek.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 16 lut 2018, 12:50

Ta pozycja może wydawać się ciekawa tylko dla "lubiących temat", ale moim zdaniem nie jest to prawda.
Chodzi o książkę "Ja, pustelnik" o dokonaniach himalaisty Piotra Pustelnika.https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4392/Ja-pustelnik-Autobiografia---Piotr-Pustelnik
Myślę, że ta książka pomaga odrobinę zrozumieć tych, co to nie wiadomo po co lezą w te góry. I czasem tam zostają. Albo wracają mając przed oczami tych, którzy zostali. Narażają się na niebezpieczeństwa, których przeciętny człowiek nigdy nie doświadczy, zostawiają na dole rodziny, przechodzą kolejne granice.
Ja trochę rozumiem, choć poza wędrówkę po Tatrach nie wyszłam.
Książka to opowieść samego PP, który przez wiele miesięcy odpowiadał na pytania Piotra Trybalskiego. Osobista, szczera i bez zadęcia.

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7546
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Polecane książki

Post autor: lora » 17 lut 2018, 11:19

Czasami brak dostępu do netu dobrze robi he he więcej jest czasu na czytanie.
Teraz wybieram co mam czytać z rekomendowanych przez Was książek.
A przeczytałam Angelika Kuźniak- Stryjeńska
Frances Mayes-Pod Słońcem Toskanii
Frances Mayes-Pod Drzewem Magnolii
Toskania jest bardzo bliska memu sercu to z przyjemnością czytałam. :-)
Jacek Dehnel -Dziennik roku chrystusowego ...nie byłam zachwycona .Niesiołowski, Pawłowicz nie interesują mnie :lol:
To sprawozdanie zrobiłam :2smiech: czyli ukulturniłam się trochę :2smiech:

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Polecane książki

Post autor: ewa1951 » 01 mar 2018, 21:13

Hannah Kent "Skazana". Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia kobiety skazanej w 1830r. na ścięcie. Był to ostatni wyrok śmierci wykonany na terenie Islandii.
W tle opisy warunków życia w pierwszej połowie XIX w. na północno-zachodnim wybrzeżu Islandii, będącej wówczas pod panowaniem duńskim. Potworna bieda, brak wsi w naszym znaczeniu, tylko pojedyncze zagrody położone daleko od siebie, bytowanie w nieprzyjaznym klimacie w półzwierzęcych warunkach, w chatach z darni, brak opału, paliło się wysuszonym nawozem, drewna było tyle ile morze wyrzuciło na brzeg. Brak warzyw, zupę gotowało się z traw i rybich głów, a w zimie z mchu (trzeba sobie było nazbierać w lecie zapas tego mchu na zimę). Kilkanaście porodów dla kobiety i chmara niedożywionych dzieci to była norma.
Ciekawostką jest, że od końca XVI w. analfabetyzm w Islandii praktycznie nie występował. Wszyscy umieli czytać i pisać, pastorów było wielu, to uczyli. Tylko potem nie było dostępu do książek, bo nie było ich ani za co ani gdzie nabyć. Wyjątkiem byli duńscy urzędnicy i elity skupione w stolicy.
Pozdrawiam, Ewelina

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 09 mar 2018, 13:50


zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 22 kwie 2018, 18:09

No ja dziś wsiąkłam w książkę "Pasieka Dredziarza".
Pięknie opisany rok w pasiece, opieka nad pszczołami, prace związane z prowadzeniem pasieki na wsi, codzienne życie z pszczołami, porażki i sukcesy, sporo informacji praktycznych. Wszystko wplecione w opoweść o życiu na wsi dwojga ludzi, którzy wychowali się i poznali w mieście. O tym mieście też trochę jest. Potem też o wyprowadzce, kupnie zrujnowanego domu, remoncie...
Nieco "sosiku" proekologicznego, jednak w stylu niedrażniącym. Ciąża i macierzyństwo, relacje z sąsiadami, dużo dobrej energii i radości życia.

Świetna, optymistyczna książka nie tylko dla pszczelarzy :)

A tu blog Ewy i Pawła Piątków https://pasiekadredziarza.wordpress.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”