Polecane książki

ODPOWIEDZ
Richard

Re: Polecane książki

Post autor: Richard » 29 mar 2017, 9:50

Bożenko zgadza się bardzo fajna książka. Jeszcze jej nie przeczytałem, ale równie świetną pozycją jest Hanya Yanagihara - Małe życie

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 29 mar 2017, 9:58

A ja tym razem z ciężką książką Marcina Kąckiego "Białystok". ciężką, bo pokazuje ciemniejszą stronę naszego społeczeństwa - Białystok jest tu wyrazistym przykładem, ale tak naprawdę podobnie bywa w całym kraju. Opisuje wymazywanie z pamięci czarnych stron narodu, celowe 'zapominanie' o zbrodniach zestawione z współczesną nietolerancją, zaściankowością. Dla mnie ta ksiązka jest trudna (na tyle, że nie jestem w stanie przeczytać naraz więcej niż jednego rozdziału), bo choć nie jest to powiedziane wprost, tak naprawdę pokazuje, ze gdyby II wojna światowa wybuchła teraz, to tak samo radośnie byśmy się wyrzynali wzajemnie i nawet okupanta by nie trzeba było...

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 29 mar 2017, 10:47

Tak, czytaliśmy to z W. Białystok często pojawiał się ostatnimi czasy jako miasto ksenofobii, rasizmu, wręcz faszyzujących sympatii.
Tam te nastroje są bardzo zwielokrotnione i są zapowiedzią tego, co może się stać w innych częściach Polski. A wtedy wystarczy iskra...

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10306
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 30 mar 2017, 12:36

Polecam dla dzieci i nie tylko taką książkę, moje chłopaki słuchały z zapartym tchem, a mnie się łezki w oczach kręciły:
Chłopiec zwany Gwiazdką
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3966947/ ... y-gwiazdka

Awatar użytkownika
amba19
Zadomowiony
Posty: 583
Rejestracja: 21 mar 2017, 9:15
Lokalizacja: Gdańsk i Kaszuby

Re: Polecane książki

Post autor: amba19 » 07 kwie 2017, 21:00

Oj - chyba kupię i zachomikuję dla wnuczek pod choinkę :)
Pamiętajcie o ogrodach - przecież stamtąd przyszliście...Maria

Richard

Re: Polecane książki

Post autor: Richard » 12 kwie 2017, 18:31

Polecam fajny kryminał Pogrzebane życie - Allen Eskens ;)

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 27 kwie 2017, 21:04

Książka nie do takiego zwykłego czytania, a do pozastanawiania się. Ale czyta się naprawdę dobrze.
Rozmowa profesora Jerzego Vetulaniego, ktory zmarł kilka tygodni temu i teologa, ksiedza Grzegorza Strzelczyka. Rozmowa o mózgu, modlitwie, miłości, wolnej woli, śmierci. Z jednej strony naukowiec, neurobiolog i biochemik, ateista, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, a z drugiej teolog, naukowiec-badacz tożsamości Chrystusa. Rozmowa ważna, czasem poważna, czasem humorystyczna. Żaden nie neguje punktu widzenia drugiego, szukają punktów wspólnych, tłumacząc pewne zjawiska po swojemu, ale w duchu porozumienia. Zadają sobie pytania. Snują rozważania.
Oto fragment:
...prof. Vetulani: Mnie jako ateistę-przynajmniej zgodnie z doktryną chrześcijańską-czekają po śmierci wieczne męki i potępienie (...) Ale nie załamuję rąk. W końcu, jak powiedział Mark Twain, oba miejsca mają swoje zalety:niebo - klimat, piekło-towarzystwo.:)
ks. Strzelczyk: Obawiam się, że muszę pana w tym względzie rozczarować, jeśli nie wręcz zasmucić: z tym potępieniem to może nie być taka prosta sprawa. Bo jakkolwiek grzesznicy są zagrożeni piekłem, to jednak żeby coś było grzechem, musi być świadomie i dobrowolnie wybierane jako zło. Stąd w katolickim nauczaniu kategoria "ludzi dobrej woli": tych, którzy nie podzialając wiary w Chrystusa (czy w ogóle dystansując się od religii), starają się żyć w zgodzie z sumieniem. Ostatecznie i tak wyląduje pan przed Bogiem. I może się okazać, że to towarzystwo uzna pan za lepsze- niezależnie od klimatu :)

"Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu" Wydawnictwo ZNAK.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 14 maja 2017, 13:44

Dla lbiacych dobre kryminały: polecam książki Marcina Wrońskiego, który w scenerię miedzywojennego Lublina wplata intrygę kryminalną. Oczywiście jest też postać policjanta, Zygmunta Maciejewskiego, która spina wszystkie ksiązki. Dwie pierwsze "Morderstwo pod cenzurą" i "Kino Venus" bardzo dobre.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 28 maja 2017, 21:36

Jeśli ktoś nie czytał, polecam "Sto lat samotności". Autorem jest Gabriel García Márquez, kolumbijski noblista literacki, określany jako pisarz realizmu magicznego.
To moja ulubiona książka (może i najukochańsza), a przeczytałam ją kilka razy, na pewno więcej niż 3 :)

No a ostatnio, podczas zimowej facebookowej akcji wyprzedaży różnych dziwnych książek dorwałam "Sto lat samotności"... po rosyjsku. Ponieważ z pierwszego wykształcenia jestem rusycystką więc rzuciłam się na ten kąsek, jak sęp!

Teraz wreszcie książka trafiła w moje ręce i... czyta mi się tak samo cudownie, jak po polsku, oczywiście nieco wolniej, ale bez trudu. Jestem na 45 stronie i już mam ciągoty, żeby w trakcie czytania na bieżąco rozrysowywać drzewo genealogiczne rodu Buendia, jak mam to zawsze podczas czytania tej książki.
Tylko okładka jakaś kretyńska, nie podoba mi się.
18738328_1438571986233960_863835507250711183_o.jpg
Czytaliśmy dziś w ogrodzie razem z Burkiem
18765101_1439638636127295_804385512_o.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 20 cze 2017, 7:16

Ziemowit Szczerk "Międzymorze" - trudno opisać, trzeba przeczytać ;) Autor rozprawia się w brawurowym stylu z mitem wielkiej Polski/Słowacji/Rumunii/Słowenii i innych państw Europy Środkowej - pisze tak, że płaczę z zazdrości, jak go czytam - ze swadą, brawurowo, czasem wulgarnie, czasem sentymentalnie. Potrafi w kilku zdaniach spuentować temat tak, że nie ma już o nim nic więcej do napisania. Mimo że kojarzony z lewą stroną światopoglądową, zachowuje doskonały dystans, dowalając po równo wszystkim, którym roją się sny o potędze ;) Tematyka niby socjologiczno-publicystyczna, ale czyta się jak wciągający kryminał - niestety powoli, bo żeby wyłapać wszystkie smaczki, trzeba czytać bardzo uważnie.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 20 cze 2017, 7:17

I info dla miłośników Wielkiego Grafomana - Andrzeja Pilipiuka - 28 czerwca wychodzi nowy tom jego opowiadań "Wilcze leże"

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Polecane książki

Post autor: Margolcia_K » 20 cze 2017, 7:58

Hej, dziewczęta, a ja od dawna poszukuję "Bolesława Chrobrego" Antoniego Gołubiewa w postaci elektronicznej, w dowolnym formacie. To jedna z moich ulubionych pozycji od lat i chciałabym do niej wrócić, ale ja już nie czytam książek papierowych :beczy: , bo już nie widzę.
Niestety nigdzie nie mogę jej namierzyć, żadna księgarnia jej nie ma.
Pomóżcie, poproszę.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 20 cze 2017, 8:47

Margolciu, nie wiem czy o taka wersję Ci chodzi? http://docer.pl/doc/nneve5
Pat "Miedzymorze" wrzucam do koszyka!

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Polecane książki

Post autor: Margolcia_K » 20 cze 2017, 10:00

zuzanna2418 pisze:Margolciu, nie wiem czy o taka wersję Ci chodzi? http://docer.pl/doc/nneve5
Zuziu, format pdf mógłby być, ale chciałabym mieć całość (czyli 4 tomy - Puszcza, Szło Nowe, Złe dni i Rozdroża.
Najchętniej do kupienia/ściągnięcia (mam wersję papierową, więc ściągnięcie elektronicznej nie będzie piractwem, a pozyskaniem kopii zapasowej - ale mogę też kupić - tylko gdzie????) na dysk twardy.
W sieci znalazłam jedynie fragmenty.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 26 sie 2017, 10:39

Wkrótce wychodzi potencjalnie ciekawa pozycja dla dzieci: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4770233/ ... ntowniczek

Zamierzam kupić swoim córkom i wtedy zrecenzuję ;)

W koszyku mam także to: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/biezenstwo-1915 - na fali zafascynowania wschodnią Polską ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”