Polecane książki

ODPOWIEDZ
paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 22 paź 2017, 18:26

zuzanna2418 pisze:No tak, rośliny i zwierzęta wokół nas trzeba rozumieć, ale mądrze. Trzeba wiedzieć, że one nie są jak człowiek a wręcz przeciwnie, są inne i dlatego trzeba tę inność poznać i szanować.
Bo w przeciwnym razie, kiedy ktoś napisze książkę o sekretnym życiu, z przeproszeniem, majtek w szufladzie, to będziemy się bali je nosić, żeby im krzywdy nie zrobić. :02icon_mryellow:
Sapkowski mi się przypomniał "– Zaiste – przemówił po chwili Samson Miodek, swym łagodnym i spokojnym głosem. – Widzę to oczyma duszy mojej. Masowa produkcja papieru, gęsto pokrytego literami. Każdy papier w setkach, a kiedyś, jakby śmiesznie to nie zabrzmiało, może i w tysiącach egzemplarzy. Wszystko po wielokroć powielone i szeroko dostępne. Łgarstwa, brednie, oszczerstwa, paszkwile, donosy, czarna propaganda i schlebiająca motłochowi demagogia. Każda podłość nobilitowana, każda nikczemność oficjalna, każde kłamstwo prawdą. Każde świństwo cnotą, każda zapluta ekstrema postępową rewolucją, każde tanie hasełko mądrością, każda tandeta wartością. Każde głupstwo uznane, każda głupota ukoronowana. Bo wszystko to wydrukowane. Stoi na papierze, więc ma moc, więc obowiązuje. Zacząć to będzie łatwo, panie Gutenberg. I rozruszać. A zatrzymać? "

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 24 paź 2017, 15:35

A ta pozycja ? Dlaczego nie wiem? Z tych samych powodów dla których nie mogłabym być lekarzem weterynarii . Nie czytam , jeśli nie muszę , książek o zwierzętach, nie oglądam filmów z serii dzika przyroda czy życie w dżungli. Nie rozumiem i nie zrozumiem jak można i w jakim celu śledzić przez 2 lata życie miotu i nie ingerować, nie pomagać , gdy giną pojedyncze osobniki czasem w wielkich męczarniach i tragicznie. Tylko stać i kręcić film. Tak mam. Udaję, że tego nie ma. Bo nie mogę nic zrobić. Robię , gdy mogę.
Dać wnuczysławowi czy nie.
a to.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10304
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 24 paź 2017, 15:53

Regularnie podczytuję co polecacie dla małych i dużych.
U nas na tapecie Pafnucy Joanny Chmielewskiej, opowieść o dobrym niedźwiedziu - dla dużych i małych.
Czytamy po raz kolejny, a chłopaki odkrywają na nowo.
pafnucy.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

whoanita

Re: Polecane książki

Post autor: whoanita » 24 paź 2017, 19:20

463176-352x500.jpg
Niedawno przeczytałam i szczerze polecam. Historia kobiety podczas wojny w Czeczenii. Bardzo poruszająca, ściskająca serducho.

Może jeszcze polecę Carlosa Ruiza Zafona - z serii „Cmentarz zapomnianych książek”. Przeczytałam jedynie „Cień wiatru”, jednak wiem już, że chcę zdobyć kolejne części, bo pierwsza maksymalnie mnie wciagnęła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 03 lis 2017, 14:45

Taka pozycja http://lubimyczytac.pl/ksiazka/108832/miastowi-slow-food-i-aronia-losu
Historie prawdziwe (książkę otwiera rozdział o Chacie Magoda w Bieszczadach) o różnych takich, co się porwali. I są szczęśliwi. Cokolwiek to znaczy.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 03 lis 2017, 16:01

Zuziu - chyba wiem, co to może znaczyć :)

A ja polecam książkę polskiego autora, która pożyczyła mi koleżanka i przyznam, że wzięłam ją do ręki nieufnie i właściwie od razu byłam nastawiona na "nie".
Tymczasem pożarłam 560 stron w 2 dni - tak mi się świetnie czytało.

Wcześniej nazwisko Maciej Siembieda nie kojarzyło mi się zupełnie z niczym i ze zdziwieniem zobaczyłam, że to nie żaden młokos, tylko rocznik coś około mojego. Teraz mam ochotę wypróbować coś jeszcze tego autora.

paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 25 lis 2017, 14:52

Dziewczyny czytałyście nową książkę Olgi Tokarczuk "Zgubiona dusza"?

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22117
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 26 lis 2017, 7:56

Oj, dopiero od Ciebie się dowiedziałam, że wyszła ;) Ale to jakieś jedno opowiadanie tylko, sądząc z objętości stron? Niemniej Tokarczuk kupuję w ciemno i nigdy się nie zawiodłam.

Szukając informacji o tej książce znalazłam też, że wyszła nowa książka Joanny Bator "Puerezento" - nie kupię, bo się poprzednimi dwoma mocno rozczarowałam, poza tym ta jest o Japonii, a są to klimaty kompletnie mi obce - ale jakby któraś z Was czytała, to jestem ciekawa recenzji ;)


paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 27 lis 2017, 21:39

Ja dziś kupiłam w biedronce książkę noblisty Kazuo Ishiguro "Pogrzebany olbrzym". Nic tego autora nie czytałam. Nie wiedziałam,że film Okruchy dnia jest na postawie jego książki. Trzeba nadrobić.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 28 lis 2017, 15:12

paputowy dom pisze:Ja dziś kupiłam w biedronce książkę noblisty Kazuo Ishiguro "Pogrzebany olbrzym". Nic tego autora nie czytałam. Nie wiedziałam,że film Okruchy dnia jest na postawie jego książki. Trzeba nadrobić.
Ktoś powiedział, że ten film to jak "Preludia " Debussy`ego. Tworzy go cisza i umieszczone w niej cudowne detale. Do końca miałam nadzieję, że będą razem.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 30 lis 2017, 12:11

Kupiłam zachwalaną książkę Z. Miłoszewskiego "Jak zawsze" .
To kompletnie inna bajka niż trylogia z prokuratorem Szackim w roli głównej.
Pomysł arcyciekawy, trochę jak "Godzina pąsowej róży" we współczesnym wydaniu. Para małżeńska grubo po siedemdziesiątce w dzień swojego jubileuszu przenosi się znienacka we wczesne lata 60-te. I to okazuje się szansa dla nich na przeżycie ostatnich 50 lat inaczej, muszą najpierw odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w innych układach męsko-damskich, w innej pracy, ale i...w zupełnie innej sytuacji polityczniej w Polsce, której losy powojenne potoczyły się diametralnie inaczej niż w rzeczywistości, którą znamy.
Sporo ciekawych obserwacji obyczajowych, socjologicznych, trochę humoru i ironii, zabawnych sytuacji, gdy bohaterowie wiedząc co będzie za pół wieku, chcą wykorzystać to doświadczenie.
Zakończenia jeszcze nie znam, ale mimo, że to nie jest książka z rodzaju takich "przykuwających do fotela" to mogę powiedzieć, że polecam, jako literaturę wagonową naprawdę przyzwoitych lotów. :)

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10304
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 30 lis 2017, 12:21

O Zuziu, dzięki za recenzję, zastanawiałam się nad tą książką, chyba się skuszę.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22117
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 30 lis 2017, 15:07

Maliola pisze:O Zuziu, dzięki za recenzję, zastanawiałam się nad tą książką, chyba się skuszę.
Ja też, ja też - w takim razie chyba kupię, bo brzmi bardzo ciekawie!

Ja z kolei kupiłam sobie w imieniu R. od Mikołaja "Hajstry" https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry - recenzja będzie po 6-tym, bo na razie musi leżeć zapakowana, żeby dzieci zobaczyły, że matka była trochę grzeczna i prezent dostała :lol2:

A na liście życzeń mam też to:

https://www.nieprzeczytane.pl/Ksiezyc-z ... 22728.html
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/delfin-w-malinach
https://www.nieprzeczytane.pl/No-dno-po ... 29005.html

Jeśli ktoś już czytał, to proszę o recenzje ;)

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 30 lis 2017, 15:45

To ja czekam na recenzję prezentu Mikołajowego, gdzieś mi weszła w oczy okładka i opis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”