Polecane książki

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:03

survivor26

Małgosiu, tak czułam, że Dehnel to Twoje klimaty aniołek Ja go jeszcze namiętnie na FB podczytuję, nie ze wszystkim się zgadzam, czasem mnie nawet podkurzy jakąś opinią do białości, ale mimo to tkwię w uwielbieniu dla niespotykanego talentu... Do kompletu, który przeczytałaś poleciłabym jeszcze "Młodszego księgowego" - krótkie eseje nie tylko o książkach, do powolnego czytania i smakowania słowa.

Z książek, które zachwyciły mnie tego lata mogę polecić "Rutkę" Joanny Fabickiej - zaskakującej pisarki, którą poznałam przez prześmiewczy cykl o młodocianym Rudolfie (coś ala polski Adrian Mole), a potem odkryłam, że napisała też wstrząsający "Second Hand". "Rutka" jest dla dzieci, ale nie tylko matkom małoletnich dzieci polecam - bardzo trudny temat likwidacji getta łódzkiego ujęty w sposób delikatny i poetycki, dostosowany do wyobraźni dziecka i zmuszający do myślenia - moje dzieci słuchały z zapartym tchem i stała się ta książka punktem wyjścia do wielu trudnych rozmów o wojnie i nienawiści.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:04

klarysa

Nowa Grochola inna od reszty. Nie jestem zachwycona, ale ma coś w sobie...
Polecam "Tego lata w Zawrociu" Hanny Kowalewskiej i resztę cyklu. O ludziach, miejscach, przeszłości, która bardzo splata się z teraźniejszością...różnych motywach i okolicznościach działania. Każdy tom inny. Najbardziej mroczny "Maska Arlekina".

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:05

survivor26

Ja co prawda dziś chciałam polecić znowu coś ambitniejszego, ale na jedną ambitną lekturę przypada u mnie 10 skandynawskich kryminałów

A owa ambitna to "Miasto Archipelag" Filipa Springera, którego odkryłam przy okazji pierwszej powieści-reportażu "Miedzianka" i od tamtego czasu wielbię prawie jak Dehnela. "Miasto Archipelag" to realizowany przeszło rok projekt, w ramach którego autor odwiedził wszystkie miasta w Polsce, które były stolicami województw po reformie gierkowskiej, a przestały nimi być, po reformie sprzed 20 bodaj lat. Springer o budowie cepa potrafi pisać tak, że człowiek marzy o zostaniu rolnikiem, więc z owych podróży wyciąga ekstrakt smakowitych historii domów, ulic i ludzi - do powolnego smakowania, choć kusi łyknąć na raz, akurat na jesienne wieczory.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:06

mariaewa

Wreszcie ktoś się ujawnił z kryminałami. Od ubiegłorocznej jesieni przeczytałam ok. 100 kryminałów.
Wszystkie Ake Edwardssona, Stiega Larssona, Jo Nesbo, Henniga Mankella, Hakana Nessera, Lizy Marklund, nawet Camilli Lackberg.
Naprawdę przy nich odpoczywam. Czytam nie tylko kryminały, ale te nie wymagają ode mnie myślenia, kiedy jestem bardzo zmęczona.
No i sprawa się rypła.
Oglądam bajki dla dzieci Disney'a. I czytam Baśnie Andersena, Anie wszystkie, i parę innych dla małych dzieci.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:06

Wiśnia

"Kryminalist(k)om" polecam Aleksandrę Marininę https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Marinina i bardzo żałuję, że tak niewiele jej książek przetłumaczono.

Dobry tłumacz to skarb - ja uwielbiam Piotra W. Cholewę za Pratchetta, Carda, Le Guin.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:08

MaGorzatka

coś mi się tłucze po sklerotycznej głowie, że któraś z Was polecała mi książkę n.t. mentalności Anglików, ich zwyczajów życia codziennego itepe i zupełnie tego nie mogę znaleźć. A chyba bym chciała.
Helpunku!

Mariaewa

Małgoniu, przejrzyj Kate Fox " Przejrzeć Anglików "
J. Paxman " Anglicy. Opis przypadku. "
K. Krzyżagórska - Pisarek " Życie po angielsku ".
Polecane osobom wyjeżdżającym .

survivor26

Małgosiu, ja to chyba polecałam "Angoli" Ewy Winnickiej, ale to o polskich emigrantach i ich widzeniu - niekoniecznie pochlebnym - tambylców.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:09

EwaM

"Colas Breugnon"? lubię tę książkę, dawno nie czytałam.

Mariaewa

Ewo, czy tam jest takie zdanie, że świat to materac, w którym każdy ma wyleżany dołek i Colas nie chciał, by ten materac trzepano. Czytałam wieki temu.

EwaM

"Bo musisz przyznać Panie Boże, że Ci spokoju nijak nie zakłócam i pragnę, byś mi tą samą odpłacił monetą" czy coś koło tego. Niewykluczone, że był i materac, ostatni raz czytałam kilkanaście lat temu, a moja pamięć jest w pepitkę. W sam raz pasuje do inteligencji w kratkę.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:11

Wiśnia

Ogólnie polecę wszystkie książki Johanthna Carolla https://pl.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Carroll, ale nieodmiennie, gdy zachęcam kogoś do tego pisarza, polecam jako pierwszą "Krainę Chichów" (nie czytać streszczenia w Wiki), a następnie "Kości księżyca".
Częściowo "kocham" go za datę urodzenia oczko tak samo, jak Pat :) (tzn. ja ją, nie ona jego)

Klasyki, do których bardzo długo nie mogłam wrócić, tak mną wstrząsnęły jako nastolatką, zawsze będę polecać każdemu, by przeczytał choć raz:
"Martin Eden" Jacka Londona oraz "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa.

A jakiś czas temu "odkryłam" Williama Whartona, ale nie "Ptaśka", ale "Tato" - przeżywałam ją bardzo, podarowałam ją w prezencie nowożeńcom, którzy zamiast kwiatów prosili o książki. Do tego dołożyłam "Dobry omen" Pratchetta i Gaimana (których przedstawiać chyba nie trzeba)

Z literatury "lekkiej" zachęcam do trylogii Andrzeja Pilipiuka: "Kuzynki", "Księżniczka" i "Dziedziczki" (wiem, że "dopisał" tom 4, ale do mnie nie przemawia i ten cykl zawsze dla mnie zostanie trylogią). Sprawdza się też w opowiadaniach o Jakubie Wędrowyczu, natomiast cała reszta - przynajmniej dla mnie - jest nie do strawienia.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:12

zuzanna2418

Dziś w Trójce polecali książkę edukacyjną dla dzieci "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby" Wszystko o zębach i ich pielęgnacji :) No i o tym, co się dzieje, jak o zęby się nie dba... Napisana podobno w bardzo humorystyczny i przejrzysty sposób.

I kolejna pozycja dla dzieci. Jeśli chcecie zainteresować je roślinami
https://merlin.pl/botanicum-kathy-willi ... lsrc=aw.ds

W. właśnie skończyłhttps://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/chrapiacy-ptak i poleca, a ja czytam mojego ulubionego ateistę https://www.przyrodnicze.pl/swiatelko-w ... 16520.aspxi przymierzam się do zakupu http://www.polskieradio.pl/9/399/Artyku ... -Zakopanem

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:14

paputowy dom

Pewnie czytałyście ale mi dopiero teraz w ręce wpadło Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli". Nie mogłam się oderwać.
Andrew Michael Hurley "Pustki" polecacie?

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:15

mama101

Jestem w trakcie czytania "Morfiny" Szczepana Twardocha.
Początek wzbudził we mnie uczucia o których siebie nie posądzałam,tkwi we mnie "mały Hitler".
Głównego bohatera wysłała bym do obozu zagłady, i to z jaką łatwością.
Zapomniałam dodać że akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 roku w Warszawie.
Moment w którym wyłudza ON od zaprzyjaźnionego lekarza tytułową morfinę tylko po to by na chwilę odlecieć,
(a zabiera ją rannym cierpiącym żołnierzom, i jest On tego świadomy) to było dla mnie za dużo.
Odłożyłam książkę na kilka dni by ochłonąć.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:19

zuzanna2418

W Trójce była rozmowa z Joanną Bator na temat jej nowej książki "Rok królika". Przymierzałam się swego czasu do "Ciemno, prawie noc", ale z kilku recenzji w necie przebijała opinia, że książka jest depresyjna i mówi o najgorszych przypadłościach rasy ludzkiej. Dołować się nie chcę, więc odpuściłam.
Może znacie coś mniej ponurego tejże autorki?

survivor26

Ha, właśnie słuchałam tej audycji i chciałam spytać, czy ktoś już tę książkę czytał? "Ciemno, prawie noc" jest świetna, ale wstrząsająca - do tej pory mam w głowie obrazy z niej. Natomiast warto zacząć poznawanie Bator od serii Chmurdalia ("Chmurdalia" i "Piaskowa Góra", nie pamiętam, która jest pierwsza)- też nie jakoś wściekle radosna, ale taka słodko-kwaśna, trochę absurdalnego humoru, trochę nieprostej prozy życia, pisana trochę w konwencji sagi rodzinnej - więc czyta się prosto i szybko, a jednocześnie nie znika z głowy natychmiast po przeczytaniu.

"Rok Królika" chyba kupię sobie pod choinkę, prawdopodobnie jest podobny do "Ciemno, prawie noc" więc będę czytać, płakać, rzucać książką i znowu do niej wracać... no i chcę zmyć niesmak po bardzo kiepskiej, moim zdaniem, "Wyspie Łzie"

MaGorzatka

Ja też czytałam wszystkie "batorki" i mam podobną opinię, jak Pat. Wałbrzyskie obie boskie są, a "Wyspa" niestrawna.
"Ciemno..." polecam, bo ja lubię takie książki i filmy, po których inni mogliby się rozglądać za grubą gałęzią do zadzierzgnięcia stryczka. Moja córka ma to samo.
No w każdym razie mnie się te wszystkie trzy książki Bator bardzo dobrze czytało.

A ta "Wyspa", to... jakby nie ona ją napisała.

paputowy dom

Nie powiedziałabym ,że "Ciemno, prawie noc" to książka depresyjna. Nie umiem swojego wrażenia złożyć do kupy. To taka książka której czytanie boli ale zostawia coś "jasnego" w człowieku.

survivor26


no to tak, przeczytałam "Rok Królika" i nie polecam. Szkoda w sumie, bo potencjał książka ma do rozwinięcia w stylu, w jakim autorka pisała swoje pierwsze książki, niestety najwyraźniej jej osobiście bardziej pasuje to, czego próbkę pokazała w "Wyspie Łzie". W recenzjach oficjalnych książka jest reklamowana jako para-kryminał, tymczasem owszem, trup się lekko ściele, ale zawiązane wątki nigdzie nie znajdują rozwiązania, z reklamowanym "królikiem grozy" na czele. Całość to mocno niespójne i totalnie abstrakcyjne przygody bohaterki, która jawi mi się jako wyjątkowo odstręczająca osoba (więc mam nadzieję, że nie jest alter ego pisarki) - wściekle wyzwolona obyczajowo, ale jakby na siłę, dla samego bycia kontrowersyjną, bez jakiegoś spójnego światopoglądu. Wściekłe wyzwolenie bohaterki uzupełniają sploty równie wyzwolonych obyczajowo zdarzeń, które nie tyle są szokujące, co niesmaczne...tak trochę jak przygody nastolatka, który uważa, że w życiu trzeba spróbować wszystkiego i próbuje na oślep aniołek Do tego nadmiar neologizmów i - też odnoszę wrażenie tworzonych na siłę - wymyślnych konstrukcji słownych. to jest fajne, jak pojawia się co jakiś czas, ale nie jeśli naszpikowane jest nimi każde zdanie.

szkoda, bo tak jak pisałam, pomysł wyjściowy jest bardzo dobry, w powieści pojawia się także kilka innych obiecujących wątków, które niestety zostały ubite w pół trwania.

To jest naturalnie moja subiektywna opinia, niewykluczone, że powieść jest skierowana do lepiej wykształconych i bardziej wysublimowanych czytelników.

mariaewa

" Rok królika " czyta w Trójce Danuta Stenka . I nie wiem, czy czyta " za bardzo " czy ja tego nie polubiłam.
Jej nadmierne moim zdaniem zaangażowanie w treść i jakby podpowiadanie , gdzie stoją konfiturki trochę odbiera mi radość odbioru.

EwaM

A wiesz Mesiu, że mnie też nie leży?

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:20

survivor26

dla oddechu po ciężkiej Bator, tym razem mam polecenie lekkie i przyjemne: "Czarci krąg" Iwony Banach - przyciągnęła mnie do tej ksiązki informacja, że autorka mieszka w Bolesławcu, a ja staram się czytać wszystko, co regionalni twórcy tworzą ze względu na patriotyzm lokalny aniołek "Czarci krąg" to niby kryminał, ale intryga nie jest jakaś super skomplikowana i nie ona de facto stanowi oś powieści, a raczej jest pretekstem do napisania bardzo śmiesznego tekstu. Coś jak wczesna Chmielewska, ale bardziej w stylu slapstikowym - natłok zabawnych sytuacji i tekstów - może to nie jest jakaś super ambitna lektura, ale sprawiła że wiele razy wybuchałam głośnym śmiechem, a to przy lekturze od lat mi się nie zdarzało. No i wbrew zarzekaniom się autorki, w opisywanych przez nią miejscach ja odnajduję fragmenty Bolesławca aniołek Autorka jest dość płodna, napisała jeszcze kilka innych powieści, część w podobnym stylu co powyższa i nabrałam ochoty na więcej aniołek

I jeszcze w ramach promowania twórczości lokalnej: wydaje mi się, że pisałam już onegdaj o Hubercie Henderze, jeleniogórskim dziennikarzu, autorze powieści kryminalnej dziejacej się w okolicach Jeleniej Góry, głównie w Pilchowicach w sąsiedztwie słynnej tamy. Pisze naprawdę dobrze, jego kryminały z kolei intrygę mają mocno rozgałęzioną i mroczną, mnie dodatkowo sprawia radość patrzenie jego oczami na znane miejsca. W ubiegłym roku wyszła druga książka autora, tymczasem pokazująca ciemną stronę Kowar: "Kolejność". I tak, jak po Zaporze jeżdżę prze Pilchowice mocno oglądając się przez ramię, tak po "Kolejności" nie pojadę już do Bogusi w odwiedziny bez broni ostrej w torebce lol

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:20

amba19

Pat - no popatrz, a ja z kolei lubię książki mające coś wspólnego z Gdańskiem. Albo akcja toczy się w Trójmieście bądź jego okolicach albo autor jest gdańszczaninem. W mojej ulubionej bibliotece mieszczącej się przy ulicy Mariackiej wykryłam w ubiegłym roku regał z takim właśnie kluczem bardzo szczęśliwy Jak łatwo zgadnąć - to mój ulubiony regał! Ostatnia wyciągnięta z niego książka to "Fabryka Pokory" Pawła Schmandta - kryminał retro rozgrywający się w Wejherowie w pierwszych latach XX wieku. I tak jak napisała powyżej EwaM - dużo bardziej interesujące dla mnie jest tło, na którym rozgrywa się akcja niż intryga kryminalna.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22320
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 18:21

survivor26

W marcu wychodzi biografia Alexandra von Humboldta - z recenzji brzmi ciekawie, tak tu zostawiam, bo to o roślinkach i zwierzątkach, czyli w kręgu naszych zainteresowań :)

Kolejny nius literacki: wiosną wyjdzie nowe, poprawione i uzupełnione o liczne zdjęcia wydanie "Lali" Dehnela, a dodatkowo - i tu oddaję głos autorowi:

"Z radością i dumą chciałbym ogłosić, że dla Wydawnictwo W.A.B. przygotowałem obszerny (bo zbliżony objętością do powieści) wybór ponad sześćdziesięciu tekstów Heleny Karpińskiej (czyli Lali), powstałych w latach 60. i 70. Są to teksty różnorodne, głównie opowiadania - częściowo wspomnieniowe (literackie wersje historii z "Lali"), częściowo wymyślone (choć nie wiem, czy nie oparte na jakichś prawdziwych zdarzeniach); jest również parę tekstów wyrastających z pracy w radiowych interwencjach, w tym poruszający reportaż o wiejskim lutniku-amatorze, są nawet cztery lekkie opowiadanka science-fiction, czy może raczej używające konwencji science-fiction do krytyki społecznej. A do tego ilustracje dopełniające te, które pojawią się w nowym wydaniu powieści."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”