Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 03 gru 2019, 18:36

Oj ta strefa komfortu. :evil: A ja wiele lat pracowałam na to, by w końcu sobie w niej siedzieć i mieć głęboko w .... co inni uważają, że powinnam. Jeden lubi w pierwszej ławce a inny w ostatniej. Ważne, co i jak robią a nie gdzie siedzą.
A w kwestii zawodów. Moja koleżanka Madzia, krakowska stomatolog pracująca w trzech miejscach pojechała na krótki wypad na Florydę. I spotkała się ze wspólnym znajomym. W Polsce muzyk jazzowy, multiinstrumentalista. Tam owszem coś nagrywa, gdzieś grywa ale utrzymuje się głównie z firmy oferującej psie spacery. Zatrudnia 2 pracowników i sobie po promenadzie idą, jadą na rolkach lub hulajnogach a pieski obok .
Roch Kołodziej, również Polak ożeni się z Indianką i jest przewodnikiem wycieczek po rezerwatach. Głównie Polaków. To znaczy oprowadza głównie Polaków. :oops:
Żona mojego znajomego kardiochirurga dziecięcego ze Szwajcarii ma salon piękności dla piesków. To znaczy pracuje w nim a nie tylko ma.
No u nas wyobraźcie sobie spotkanie towarzyskie profesorskie i pytanie o zawód małżonki.
A dlaczego tak jest. To moja prywatna teoria. Przez lata w tym kraju nie miało się nic. Najpierw zabierali zaborcy, potem ustrój nie kochał zamożnych i posiadających.
Każdy miał równo i każdy miał g....o. Więc choć te studia i te literki przed nazwiskiem, żeby nie czuć się jak byle co. I tak trochę zaczęliśmy odlatywać. Nie masz studiów, jesteś gorszy. Mamy pytają córki jaki wykształcenie ma ukochany, jego rodzice, rodzeństwo.
A w świecie cię nie pytają. Masz mieszkanko, psa, chodzisz w soboty na jakieś imprezy, uprawiasz jakiś sport, jesteś oczytany, kulturalny i to wszystko. Przeciętnego człowieka stać na to samo.
Kucharz? Piękny zawód karmić ludzi. :serducho:
Tyle pisze się o szkolnictwie w Szwecji, Norwegii, Islandii. Nawet u bliskich sąsiadów. Dzieci więcej się bawią, nie mają zadawanych lekcji, ciągle jakieś przerwy po kilka dni, brak ocen w naszym rozumieniu. I co? Gorsi, głupsi? Nie demonizujmy.
Miało być o książkach. :oops: Ale szkoda mi dzieci.

nika28

Re: Polecane książki

Post autor: nika28 » 04 gru 2019, 18:26

Fajnie tak pogadać ;)
mariaewa może jeszcze ktoś jakąś książkę o takiej tematyce poleci :-)
Za to moja strefa komfortu przestała być komfortowa dla mnie i mojej rodziny. Musiałam ją poszerzyć bo zostałabym sama zamknięta w domu. Dalej lubię pobyć sama ze sobą ale nie mam problemu już robić wszystkiego innego bez marudzenia. Dalej mam mnóstwo wyolbrzymionych obaw o życie, zdrowie itp ale nie mówię już ich na głos, żeby nie przechodziły na dziecko. Polubiłam wyjazdy i nawet myślę o powrocie za kierownicę po prawie jedenastu latach.
Jedynie nie do końca jeszcze poradziłam sobie z emocjami kiedy słyszę lub czuję, że ktoś ma problem z tym jak żyję. Przez problemy z kręgosłupem to praca musi dostosować się do mnie a nie ja do pracy. Przez to głównie pracuję w domu a właściwie pomagam w pracy mężowi plus oczywiście dom ogarnąć, dziecko, to też praca. Jak sił starczy do działka i ogród ale to już bardziej z przyjemnością więc to nie praca ;) W Polsce jak siedzisz w domu to jesteś nierobem, leniuchem, głupolem! No i o czym z taką gadać? Ani nie ponarzekam na nawał pracy ani nie poplotkuje bo nie lubię, ani o zdrowiu bo uważam je za najważniejsze i ciesze się z tego jak jest bo mogło być gorzej.
Kiedyś przeczytałam jak ktoś powiedział "jak byłam młoda to wchodząc do pokoju zastanawiałam się czy mnie polubią a teraz jak wchodzę to zastanawiam się czy to ja polubię ich" . Dlatego chciałabym mieć kiedyś na tyle pewności żeby się niczym, na co nie mam wpływu, nie przejmować i wierzę, że mi się uda. To samo mówię dziecku i może dzięki temu szybciej tej pewności nabierze niż ja.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10467
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Polecane książki

Post autor: Maliola » 04 gru 2019, 21:45

Ale mądre dyskusje tu prowadzicie!
Dzięki Wam za to!

A wracając do książek, to rozpędziłam się i napisałam co czytam w pogaduszkach, ale jeszcze mi się przypomniało, że przez przypadek wpadła mi w ręce książka pt. Rewers - autor Andrzej Bart, oparta na scenariuszu filmowym, ale naprawdę dobra - akcja dzieje się w Warszawie w latach 50.
Mila w pogaduszkach mi przypomniała :lol2: i mi się skojarzyło.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Polecane książki

Post autor: mariaewa » 10 gru 2019, 11:28

To część książek o Czarnobylu.
20191210_110517.jpg
Ale jak w Pogaduszkach polecam Plutopię Kate Brown. I jest gruba. 600 stron. :lol2:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 21 gru 2019, 12:34

To nasze zaopatrzenie na dni świąteczne.
_DSC0130.jpg
_DSC0132.jpg
_DSC0133.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22547
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 21 gru 2019, 12:36

widzę, że mam dobry gust, 1/3 czytałam, połowę mam w kolejce na czytniku :-)

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15400
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Polecane książki

Post autor: Barabella » 21 gru 2019, 13:14

Niezłe zaopatrzenie :D Nie czytałam żadnej. Ja odwiedziłam bibliotekę z braku funduszy i zaopatrzyłam się w trzy grube tomiska lekkiej sensacji. Jestem na etapie Jack Reacher autorstwa Lee Child.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 21 gru 2019, 13:30

U mnie w kolejce
80094429_2872557549421774_1447346314521083904_n.jpg
i w postacie ebooka King "Instytut"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22547
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 21 gru 2019, 15:14

Poniemieckie mam już spakowane pod choinkę :-) Wyląduje też tam Bestiariusz Jeleniogórski (nie mogę skopiować linku, do znalezienia na FB) magiczny album stworzony przez młodego lokalnego grafika i fotografa, pokażę jak otworzę.

paputowy dom

Re: Polecane książki

Post autor: paputowy dom » 21 gru 2019, 15:35

Pati Bestiariusz widziałam na fb a w Jeleniej w galerii była wystawa bestii. Podoba mi się bardzo.

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 21 gru 2019, 19:36

survivor26 pisze:
10 mar 2017, 18:17
MaGorzatka

Serdecznie polecam i namawiam do czytania przepięknych książek Olgi Tokarczuk. Nie są to książki lekkie, o ptaszkach i motylkach, ale ja już mam taką przypadłość, że lubię książki i filmy, zmuszające do refleksji - nie zawsze optymistycznej.

Na mnie największe wrażenie zrobiła książka Dom dzienny, dom nocny, którą czytałam kilka razy i jeśli ktoś miałby ochotę zacząć od którejś z książek pani Olgi, to to jest dobry wybór.
Ja czytałam wszystkie; nie wszystkie podobały mi się jednakowo, bo na przykład nie lubię opowiadań, ale to już rzecz gustu i tu każdy powinien sprawdzić sam na sobie.
I jeszcze taka ciekawostka: w 2010 roku na maturze z języka polskiego (poziom rozszerzony) był temat z wykorzystaniem tekstu powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy".

Tak sobie bezczelnie uważam, że Olga Tokarczuk dostanie kiedyś literackiego Nobla.
Trafiłam na ten wpis Małgosi i jako żywo można powiedzieć, że proroctwo powyższe spełniło się co do joty :)

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7634
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Polecane książki

Post autor: lora » 21 gru 2019, 19:53

Wspominałam w pogaduszkach o Małgosi ...i jej przeczuciach.
Pod wpływem Małgosi pierwszą książkę Olgi Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny. :-)
ale Ksiąg Jakubowych nie dokończyłam. :zawstydzony:

Zielona
Zadomowiony
Posty: 976
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Polecane książki

Post autor: Zielona » 23 gru 2019, 9:54

Bo Księgi Jakubowe powinny być wydane w dwóch lub trzech tomach. Wtedy można byłoby utrzymać w rękach podczas czytania. Treści bym nie zmieniła.
Wanda
Zielona

Zielona
Zadomowiony
Posty: 976
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Polecane książki

Post autor: Zielona » 23 gru 2019, 10:06

Justynko z Twojej kolejki niedawno skończyłam Komedę. Dla mnie super przede wszystkim ukłony dla pani Grzebałtowskiej za obiektywizm. Nie jest to pomniczek wystawiony przez osoby związane z bohaterem (np. żonę).
Poniemieckich w moich bibliotekach brak. Zamówiłam do kupienia. Ja książek nie kupuję ani sobie ani na prezenty. Tak się czasem dzieje o 40 latach pracy wśród książek :nie_powiem:
Wanda
Zielona

zuzanna2418

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 18 sty 2020, 19:30

Dziś w Trójce była mowa o tej książce. http://wydawnictwowarstwy.pl/products/1738 Nie tylko dla mieszkańców i miłośników Dolnego Śląska :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”