Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Polecane książki

Post autor: survivor26 » 09 mar 2017, 16:52

zuzanna2418

Dziennik roku chrystusowego Jacek Dehnel
Utopce Katarzyna Puzyńska. Kryminał któryś już z serii o policjantach z Lipowa, bardzo dobry moim zdaniem.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:16

survivor26

To ja zareklamuję twórców lokalnych

Dziennikarz z Wałbrzycha ukrywający się pod pseudonimem Hannibal Smoke bardzo fajne mroczne kryminały pisze osadzone luźno w scenerii sudeckiej. Sam autor też fajny - w wolnej chwili zajmuje się drobiazgową dokumentacją mniej i bardziej znanych pałaców dolnośląskich.

Olgi Tokarczuk to najbardziej uwielbiam "Prowadź pług swój przez kości umarłych" i strasznie się cieszę, że właśnie ekranizuje go Agnieszka Holland. Ostatnie "Księgi Jakubowe" też są wyśmienite.

A kto jeszcze nie zna, to polecam też Joannę Bator także z Wałbrzycha - nie jest równa literacko, jej ostatnia powieść bardzo mi się nie podobała, natomiast zdecydowanie mogę polecić "Chmurdalię" i "Piaskową Górę" oraz "Ciemno, prawie noc" (to ostatnie niezwykle mroczne i zostawiające głęboki ślad w pamięci).

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:17

MaGorzatka

Serdecznie polecam i namawiam do czytania przepięknych książek Olgi Tokarczuk. Nie są to książki lekkie, o ptaszkach i motylkach, ale ja już mam taką przypadłość, że lubię książki i filmy, zmuszające do refleksji - nie zawsze optymistycznej.

Na mnie największe wrażenie zrobiła książka Dom dzienny, dom nocny, którą czytałam kilka razy i jeśli ktoś miałby ochotę zacząć od którejś z książek pani Olgi, to to jest dobry wybór.
Ja czytałam wszystkie; nie wszystkie podobały mi się jednakowo, bo na przykład nie lubię opowiadań, ale to już rzecz gustu i tu każdy powinien sprawdzić sam na sobie.
I jeszcze taka ciekawostka: w 2010 roku na maturze z języka polskiego (poziom rozszerzony) był temat z wykorzystaniem tekstu powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy".

Tak sobie bezczelnie uważam, że Olga Tokarczuk dostanie kiedyś literackiego Nobla.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:18

zuzanna2418

Dehnela polecam także Lalę i Balzakiana. Poluję teraz na Tajemnicę domu Helclów

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:18

maliola

Pat dzięki za szybką reakcję i otwarcie wątku!
Jak widać wątek cieszy się powodzeniem wesoły to po tylu ambitnych pozycjach, które skrupulatnie zapisałam myślę, że mój M się skusi. Ja jakoś ostatnio nie mam nastroju na cięższe czy mroczniejsze klimaty.
Polecam więc Houston, mamy problem Katarzyny Grocholi.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:19

Barabella

Polecam dobrą sensację Relikwiarz Douglas Preston, Lincoln Child .

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:20

klarysa

Dzięki, za wątek i podpowiedzi. Niedługo ferie zimowe.
Maszyna będzie konkurowała z literaturą.
Ze swojej strony polecam: Jonas Jonasson " Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"

Film tez niezły.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:20

paputowy dom

Neil Gaiman "Ocean na końcu drogi".

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:21

MaGorzatka

Przed chwilą obejrzałam wywiad Filipa Łobodzińskiego z Olgą Tokarczuk, wklejam tu - naprawdę warto.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:22

grazka2211

No to dzięki wątkowi zrobię sobie dodatkową listę do kupienia .Czytam tylko to co kupię .W bibliotece szkolnej nie ma nic a znajomi raczej nie kupują .
Siostra poleca trylogie Pauliny Simons "Jeździec miedziany" Mam tez już ja na liście .
Obecnie czytam książki obyczajowe autorki Barbara Wood .U mnie one "chodzą " ... Chociaż w obiegu mam kilkanaście książek innych autorów z swojej biblioteczki .

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:23

paputowy dom

Pati już polecała i ja jeszcze tu przypomnę Andrzej Stasiuk "Wschód"

"Dokąd idziemy po śmierci? Na co czekamy? W tych grobowcach z granitu i marmuru jak pałace. W mauzoleach. W pełnych przepychu domach śmierci. Przechowywani w kryptach pod rzeźbioną płytą i za kutymi drzwiami. Na cmentarzach, które są jak ciche miasta. Jakbyśmy nie wierzyli, że przyjdzie Pan, więc sami musimy się o wszystko zatroszczyć. Przechować do nie wiadomo kiedy. W domach z marmuru, w ciemnych mieszkaniach z lastryka. Bo nie mamy psów ani sępów. I nie wierzymy, że Pan ponownie ulepi nas z prochu, pyłu i dymu. Że odnajdzie nas w psim oddechu. Nie wierzymy."

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:24

Urazka

Na początek zarekomendowałabym Ci książki takich autorów jak: Richard Paul Evans, Nicholas Sparks, Frances Mayes czy Barbara Delinsky a z polskich autorów lubię Magdalenę Kordel, która prowadzi świetny blog (link poniżej) czy nieżyjącą już niestety Monikę Szwaję.
http://magdalenakordel.blogspot.com/
A wczoraj skończyłam czytać książkę Barbary Constantine "i jeszcze Paulette". Prosta opowieść , iskrząca się dobrą energią o samotnym, starszym mężczyźnie, który przygarnia do siebie praktycznie przypadkowe osoby tak ja Ty przygarniasz koty. Czytałam ją z uśmiechem.
Niestety nie pamiętam tytułów ani autorów tylu książek, które spodobały mi się w ostatnim czasie ale postaram się na bieżąco umieszczać tu tytuły godne polecenia dla rozrywki a czasem i wzruszenia.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 10 mar 2017, 18:25

grazka2211

Szwaje też mogę polecić mimo że przeczytalam tylko 3 Jej książki .
Jeżeli ktoś lubi czekoladę to mogę polecić "Klub miłośniczek czekolady " i "Dieta miłośniczek czekolady ".Lekkie do czytania ...

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 7:48

zuzanna2418

"Agent Dołu" Marcina Wolskiego pochodzi jeszcze z czasów przed osiągnięciem odmiennego stanu świadomości przez autora.

Opis z netu: Meff Fawson był normalnym, lubiącym się zabawić facetem. Pracownikiem dobrze notowanego na giełdzie konsorcjum, specjalistą od opakowań. Do dnia, kiedy dowiedział się, że jest ostatnim przedstawicielem diabelskiego rodu i że jego matka, Abigail, była w prostej linii potomkinią jednej ze spalonych w Salem czarownic. Chcąc wypełnić historyczną misję, odszukuje innych "uśpionych" agentów Dołu: Drakulę, barona Frankensteina, ostatniego żyjącego wilkołaka, powiązaną z ruchami kontrkulturowymi topielicę i pokracznego gnoma o imieniu Mister Priap. I razem z nimi przygotowuje ludzkości Rozwiązanie Ostateczne.

Naprawdę fajne, jajcarskie i dobrze napisane.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 11 mar 2017, 8:04

zuzanna2418

Zaczęłam czytać "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert i wychodzi mi, że to bardzo dobra książka. Historia śląskiego Giszowca i Nikiszowca, historia rodu Giesche, filozofia śląskości, losy ludzi opisane na przestrzeni chyba dwustu lat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”