Polecane książki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 5912
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 23 paź 2018, 14:45

Tymczasem pomiędzy dziesiątkami kryminałów czytam czasem coś wymagającego więcej myślenia, aktualnie tkwię w zachwycie nad pozycją "Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak - fascynująca, świetnie udokumentowana i rzetelnie opisana historia osób, które zwykle bohaterami pierwszych stron nie są, czyli służby domowej. Bardzo ciekawie autorka przedstawia świat tej grupy zawodowej na przestrzeni 100 lat, od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej, niesamowicie wiele się z tej książki dowiedziałam.

Druga świetna książka, to reportaż Norwega, Torbjorna Faerovika, "Orient Express". Autor - dziennikarz - podróżuje nieco zmodyfikowaną słynną trasą Orient Expressu z Londynu do Samarkandy. Podróżuje nie kultowym pociągiem, ale korzystając z siatki połączeń lokalnych i zatrzymując się w każdym z odwiedzanych państw na kilka dni. Nie jest to jednak zwykły reportaż z podróży, ale raczej opowieść o odwiedzanych przez autora krajach, bardzo rzetelna merytorycznie, widać, że dziennikarz porządnie się do tej podróży przygotował i że ma sporą wiedzę na temat miejsc, które odwiedza, a w tychże miejscach dalej ją uzupełnia, dzieląc się z czytelnikami. Jestem pod wrażeniem, bo choć zdawało mi się, że historię Europy znam dość dobrze, to już teraz, dojechawszy zaledwie w pół drogi, do Bułgarii, widzę, jak wiele nie wiedziałam ;)

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 5912
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 28 lis 2018, 8:24

przegląd dobrych książek naukowych dla dzieci - lubię ten portal i wierzę w jego polecenia, więc coś z tej listy znajdzie się i u nas pod choinką dla dwóch dziewczynek (i ich rodziców, żeby nie robili coraz częściej za idiotów, którzy nie potrafią odpowiedzieć na pytania typu "A co jest za kosmosem?" :lol2: )

Awatar użytkownika
zuzanna2418
Administrator
Posty: 4678
Rejestracja: 08 mar 2017, 12:23
Lokalizacja: Warszawa/Podlasie Pd.

Re: Polecane książki

Post autor: zuzanna2418 » 28 lis 2018, 8:28

O, nie dalej jak wczoraj w tramwaju byłam właśnie świadkiem takiego dialogu: co jest za szybą?- pyta dziecko. No jak to co! Cały świat!-odpowiada z wyższością rodzic. A co jest za światem? No nie wiem, kosmos chyba. A co jest za kosmosem? Tu chwila konsternacji rodzica... i szybka odpowiedź: zakładaj czapkę, zaraz wysiadamy! :D
Zuzanna
aktualny wątek wiejski, aktualny wątek miejski
W samo sedno
Ogrody dzielą się na dobre i szybko zrobione

Obrazek

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 5912
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Polecane książki

Post autor: survivor26 » 28 lis 2018, 8:34

No właśnie, ja zawsze staram się nie zbywać takich pytań, ale na coraz więcej nie znam odpowiedzi. Szukam w sieci, ale przy astronomii czy fizyce kwantowej wymiękam, bo nie rozumiem, tego co czytam - tutaj R. się sprawdza lepiej, bo on takie tematy ogarnia, ale w kwestii tego, co jest za kosmosem, nadal nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi ;)

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Administrator
Posty: 3039
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Polecane książki

Post autor: MaGorzatka » 28 lis 2018, 11:02

I tak najlepsze są pytania: a dlaczego?

Wysłuchałam w audiobooku Twardocha Morfinę w cudownym wykonaniu Macieja Stuhra. Polecam, świetnie się słuchało do robótek dziewiarskich, mam nadzieję, że tak samo fajnie by się czytało :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecane rozrywki kulturalne :)”