Podpory dla roślin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:49

zuzanna2418 pisze:Z uwagi na fakt posiadania roślin, które kładą się pod wpływem deszczu lub pod ciężarem kwiatów (floksy, hortensje, rudbekie)kupiłam podpory, które są tanie i funkcjonalne. Zamieszam poglądowo link do sklepu LM, choć nie tam kupowałam a u sprzedawcy na allegro. Te moje są wyższe i mają nieco mniejszą średnicę wygięcia.

PODPORA

Stalowe, powleczone PCV. W kolorze zielonym, jak na zdjęciu.Ja stosuję jedną, ale można wbić wokół rośliny dwie, tworząc coś w rodzaju obręczy popierającej wokół rośliny.

Później zamieszczę zdjęcia z ogrodu, żeby pokazać jak wygląda podpora z roślinnością.
zuzanna2418 pisze:Oto floks podparty tym wynalazkiem. Wynalazek mało widoczny, ale to raczej zaleta :) Dla ułatwienia dodam, że pędy floksów leżały właściwe na ziemi przed zastosowaniem podpory.

Obrazek

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:56

EwaM pisze:Hmm, ja takie coś wyginam z drutu
survivor26 pisze:hmmm..ja takie coś muszę w końcu kupić, jakoś mi się zdawało, że to droga impreza, ale w tym linku z LM widzę, że są banalnie tanie O:)
Keetee pisze:Zuza dzięki za namiarki...fantastyczne te podpory !
Barabella pisze:Faktycznie, przystępne cenowo.... Zuziu, ale zrobiłaś obrót LM :mrgreen: Ja też się w to zaopatrzę, choć metalu nie lubię na grządkach lecz moje bambusy nie mogą utrzymać co poniektórych....

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:56

zuzanna2418 pisze:Ja kupiłam u allegrowicza o dźwięcznym nicku lastrada_. Komplet to 4 szt. za 25 zł.Potrzebowałam metrowych podpór, te na obrazku to do niskich bylin. Ale tak jak piszeEwa, spokojnie można samemu z drutu wyprodukować.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:57

MaGorzatka pisze:Takie podpory są też w casto, różne rozmiary, do wyższych i niższych roślin.
Mój R. też mi takie zrobił z drutu, ale są do dupy, bo drut za cienki i się wyginają.

A moja hortensja Annabelle ma w tym roku naturalną podporę - owinięta jest przez powój, który się tam wziął znikąd, jak wszystkie chwasty i już-już go miałam wyrywać, kiedy do mnie dotarło, że to on mi tę hortensję trzyma w kupie i w ryzach i ściąga do pionu i dałam mu spokój :)
Syringa pisze:Takie podpory mozna sobie samemu wygiąć z drutu, nawet widziałam jak Monty Don pokazywał w programie ogrodniczym, jak to zrobic najprościej. Jak znajde ten odcinek, to wstawię namiar. 4,50zł to niby mało, ale takich podpór trzeba mieć 20 sztuk dla 10 roślin, a jesli rośliny sa rozrośnięte, to potrzeba po 3 sztuki na jedna rosline, czyli dla 10 roślin - 30 sztuk... Zreszta te sa dość niskie, wyższe kosztują więcej i w sumie robi sie nagle calkiem spora kwota, a za surowy drut zapłaci sie 1/5 tej ceny albo i mniej. No, oczywiście drut trzeba kupić, przywieźć, pociąć i wygiąć, a to czasem jest problem, ale jesli to nie jest kłopot, to bardziej sie opłaca. Ja wciąz sie przymierzam do zrobienia sobie takich drutów, ale dotąd ich nie mam :lol:
Ryszan pisze:Można zrobić owszem ,tylko drut musi być nierdzewny,lub czymś powleczony lub pomalowany,bo inaczej zardzewieje po jednym sezonie.:cry:
survivor26 pisze:W sumie po wyliczeniu Bei stwierdzam, że chyba jeszcze rozejrzę się po stasiowym bałaganie...jestem prawie pewna, że gdzieś drut widziałam, a przy takim z odzysku to nawet na jeden sezon mozna spróbować...
Ryszan pisze:Jeżeli ktoś już ma drut ,to się opłaca zdecydowanie nawet na jeden sezon.Bo jeden sezon jest się do przodu tz.oszczędność.O:)
Syringa pisze:Przez jeden sezon drut nie zardzewieje tak, żeby sie rozpadł, nawet taki wytrzyma ze trzy sezony conajmniej, a może i pięć, a roslinom rdza nie przeszkadza. A ocynkowany drut jest tani, więc i tak wyjdzie mniej niz takie gotowce.
Nie moge znaleźć tego odcinka, ale przepis jest prosty, trzeba odmierzyć odpowiednią dlugość drutu, wymierzyc sobie środek, równo przylożyć do jakiegoś przedmiotu o okrąglym przekroju, beczki, wiadra, dużej donicy, wygiąć drut na tym w pałąk, następnie polożyć drut na ziemi, na nim położyć deskę, stanąc na niej, złapać "ramiona" blisko deski i je zagiąć "do siebie" pod kątem prostym.
Ryszan pisze:Zrobienie samemu na pewno jest tańsze decydowanie (nie płaci się za robociznę.... ona droga).Rdza nie szkodzi, ale wygląda nie bardzo ładnie.:cry:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:58

zuzanna2418 pisze:Jasne, że jeśli przemnoży się najniższą nawet kwotę przez liczbę trzycyfrową, otrzyma się wynik dość zniechęcający do zakupów czegokolwiek. Ja swoją rozrzutność usprawiedliwiam tym, że kupione podpory są trwałe, estetyczne i nie kosztowały więcej niż te niskie z LM a mają 100cm wysokości. Do floksów, dzielżanów, hortensji nadają się świetnie. A jeśli ktoś lubi bawić się w metaloplastykę - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonał dowolne wzory samodzielnie z dostępnych materiałów.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Podpory dla roślin

Post autor: survivor26 » 16 mar 2017, 9:58

Urazka pisze:Kupowałam takie podpory w Casto w ubiegłym roku - mieli 3 wysokości i tu Bea ma rację cena jednej wydaje się niska ale już przy 20-tu czy 30-tu to jest poważny wydatek. Zwłaszcza, że najwięcej potrzeba tych wysokich bo po ty aby dobrze trzymały rośliny muszą być ze 20 cm wbite w ziemię a jak ziemia pulchna to i głębiej. I na ogół nie wystarcza jedna bo roślina wylewa się z drugiej strony.
Powlekanie zdaje egzamin a moje podpory po dwóch sezonach są nadal w bardzo dobrym stanie chociaż niektóre pozostały przy hortensjach przez zimę.
Podpisuję się obiema rękami pod Waszą konkluzją - kto ma możliwość ten produkuje podpory we własnym zakresie a pozostali kupują i płaczą płacąc..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria i ozdoby do ogrodu”