Zawisakowate

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Zawisakowate

Post autor: zuzanna2418 » 17 mar 2017, 6:57

Bardzo rzadcy goście u mnie w ogrodzie i wściekle trudni jeśli chodzi o robienie im zdjęć.

To foty z ubiegłego roku. Prawdopodobnie Zmrocznik wilczomleczek

Obrazek

Obrazek

a to tegoroczny przyłapany na drzemce ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Zawisakowate

Post autor: survivor26 » 18 mar 2017, 16:40

Sweety pisze:Fruczak gołąbek (Macroglossum stellatarum, Humming-bird)

Fruczak gołąbek to ćma o niezbyt długim i krępym ciele. Jej skrzydła osiągają około 4-5cm. Pierwsza para jest ubarwiona na szaro, natomiast druga - ma kolor rdzawo pomarańczowy. Odwłok w nasadowej części szarobrunatny, w środkowej z żółtawymi plamami po bokach, w tylnej z odstającymi pęczkami białych i czarnych łusek. Fruczaki posiadają charakterystyczną rurkowatą ssawkę, która w czasie spoczynku jest spiralnie zwinięta, co udało mi sie uchwycić na zdjęciu :D Jego aparat gębowy jest łudząco podobny do dziobu kolibra i ma on podobne zadanie, to jest służy do wysysania nektaru znajdującego się w kwiatach. Fruczak, podobnie jak koliber, porusza swoimi skrzydełkami z dużą szybkością, by utrzymać się nad kwiatem, z którego pobiera pokarm. Oba te stworzenia z uwagi na tak duży ubytek energii, spowodowany szybkością bicia skrzydłami, potrzebują wysokoenergetycznego pożywienia i nektar kwiatowy w 100% im go zapewnia. Kolejna cecha anatomiczna, która może być przyczyną wzięcia fruczaka za kolibra to znajdujące się na tylnej części odwłoka ułożone w „wachlarz” łuski, które przypominać mogą swym ułożeniem ptasi ogon. Ich zadaniem jest sterowanie oraz stabilizacja ciała owada podczas lotu. Tpo niezwykle fascynujące stworzenie. Przed rozpoczęciem lotu fruczak dokonuje rozgrzania mięśni, poprzez drgania skrzydeł, do momentu aż temperatura jego ciała osiągnie 38 stopni Celsiusza (tak: http://www.logbia.republika.pl/fruczak.html )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Udało mi się dwukrotnie uchwycić go w obiektywie. Nie jest to proste, bo szybkość poruszania skrzydłami powoduje, ze większość zdjęć jest rozmazanych.

Sweety

Re: Zawisakowate

Post autor: Sweety » 18 mar 2017, 16:41

Zawisak powojowiec(Agrius convolvuli)

Już nie tak fascynujący, ale przyznacie - niezły z niego kosmita ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1759
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Zawisakowate

Post autor: Daria_Eliza » 18 mar 2017, 16:41

Jaki różowy makijaż ma zmrocznik gładysz!

A zawisak powojowiec rzeczywiście kosmiczny, zwłaszcza jak skrzydła rozchyli.

aniamania

Re: Zawisakowate

Post autor: aniamania » 10 maja 2018, 12:30

A taki olbrzym odwiedził nasze włości. Czekam żeby rozwinął skrzydełka, bo dopiero wtedy można zobaczyć jaki jest piękny.
20180505_190300.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10306
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Zawisakowate

Post autor: Maliola » 10 maja 2018, 12:32

Aniu - u mnie na drzwiach podobny potwór siedział, zaraz spróbuję wstawić.
D263B6F1-D003-4D73-B8A9-79A768655120.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zenka
Zadomowiony
Posty: 322
Rejestracja: 16 lip 2018, 15:09

Re: Zawisakowate

Post autor: Zenka » 09 sie 2018, 7:12

Witam. Jestem pod wrażeniem . Nie dość , że piękne zdjęcia robicie to jeszcze doskonale wiecie co na nich jest. Dla mnie to wszystko by było nazwane "ćmą" , albo jak w przypadku czegość co się w tym roku u mnie panoszy na wszystkim, jabłoniach, teraz pomidorach, berberysie, "coś skrzydlatego" , którego larwy wp...ją mi moje rośliny. I widzę ,że to są różne osobniki bo larwy różne :02icon_mryellow: , ale nazw niestety nie znam. Mam nadzieję,że przy Was się dokształcę. :nauka:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne :)”