Druty i szydełko - nasze prace

Zablokowany
Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11988
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: boryna » 28 lut 2018, 11:11

Dziewczyny, mam pytanie techniczne. Jeżeli Admiralicja uzna, że w złym wątku, to proszę o przeniesienie. Jak najlepiej zblokować spory (do kolan) sweter z akrylu? Wiem, że akryl nie blokuje się najlepiej. Niektórzy traktują go parą z żelazka nie dotykając powierzchni swetra. Niektórzy prasują, ale wtedy robi się cieńszy i trochę większy, tego bym nie chciała. Sweter jest zrobiony z kwadratów, rozpinany i z kapturem (tzn. będzie, bo się kończy robić :-) ) i myślę, że warto go zblokować, żeby poprawić mu wygląd. Ale jak?

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: MaGorzatka » 28 lut 2018, 13:20

Bożenko, generalna zasada blokowania akrylu mówi, że akryl jest nieblokowalny.

Można jednak spróbować poprawić wygląd nowego wyrobu. Ja poprawiałam dawniej takie swetry prasując je i to gorącym żelazkiem przez mokrą szmatkę. Powodowało to jakby spłaszczanie się dzianiny i wyrównywanie oczek robótki. Oczywiście trzeba z tym ostrożnie, żeby nie zniszczyć wyrobu, zazwyczaj próbowałam najpierw gdzieś w niewidocznym miejscu, w szwie czy coś takiego.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: survivor26 » 28 lut 2018, 13:34

Bożenko, ja jeszcze gdzieś widziałam, że akryl traktowano parą z żelazka, nie tyle dla ułożenia kształtu , co usunięcia zagnieceń. Akrylowe swetry Flo (bo ona nie lubi innych włókien) piorę w programie dla wełny, który mniej gniecie dzianinę i suszę rozłożone, jak pamiętam, bo akryl lubi się wyciągnąć

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11988
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: boryna » 28 lut 2018, 14:56

Dzięki za podpowiedzi. Zobaczymy co z tego wyjdzie. I tak straciłam do niego serce, po tym, jak mój mąż spytał, czy robię strój klauna :kwasny: Właśnie bardziej mi chodzi o usunięcie zagnieceń niż nadanie kształtu.

Awatar użytkownika
Ryszan
Zadomowiony
Posty: 2572
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: Ryszan » 28 lut 2018, 15:05

MaGorzatka pisze:Aniu-ryszan - to kocyk-klejnocik :)
Małgosiu dziękuję bardzo i przepraszam, ale dopiero zobaczyłam toje pochwały. :buziak: :buzki:

Awatar użytkownika
klarysa
Zadomowiony
Posty: 7372
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:23

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: klarysa » 04 mar 2018, 8:24

Pati, cudności. Bardzo lubię maluszki w takich własnoręcznie wykonanych ubrankach. Jest w tym coś takiego domowego i swojskiego.
Czapy świetne bez względu na jakość foto ;). Do gustu kolorystycznie szczególnie przypadła mi ta pierwsza.
Poleć coś na sweter nie cieniutki, ale i nie bardzo gruby, taki 'zakryjbieda'. Szary, zielony?

Aniu, kocyk bardzo elegancki. Taka mgiełka.
Justyna :heej:

"Słowa są jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł"

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.2 - aktualna

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.1

Za miedzą

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: survivor26 » 04 mar 2018, 8:37

Justynko, ale coś więcej; pulower, rozpinany, oversize, dopasowany, z wzorami, gładki, na którą porę roku? :-) No i budżet określ, włóczek są tysiące, ja nieodmiennie polecam włókna naturalne, ale na pewno są droższe, niż sztuczne, choć też nie wszystkie. Najlepiej to pokaż zdjęcie przykładowe czegoś podobnego to pomyślimy ;)

MalgosiaR

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: MalgosiaR » 04 mar 2018, 11:26

Witam :witaj2:
Wpadam z prośbą. Pierwszy raz robiłam z bambusa, sweterek dla wnuczki, cudna delikatna włóczka. Właśnie go wyprałam i widzę, że podczas blokowania (leży na ręczniku )rozrósł do rozmiaru xxl dziecięcego. Nie znam bambusa, on tak ma? Może powinnam zrobić mniejszy rozmiar?
Ech, zupełnie nie znam tych nowych włóczek, a takie cudności teraz są dostępne. Kiedyś tylko akryl był, oj całe noce dziergałam moim dzieciom. Mam je zachowane, bo ja chomik jestem, ale się rozgadałam...
Pozdrawiam, Małgosia.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: survivor26 » 04 mar 2018, 11:35

Małgosiu, no tak - bambus wściekle się rozciąga :( spokojnie 2 rozmiary mniejszy mogłaś robić... teraz możesz jeszcze raz spróbować wyprać, wycisnąć tylko z wody i ułożyć na ręczniku do odpowiedniego rozmiaru, ale nie wiem, czy pomoże...

MalgosiaR

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: MalgosiaR » 04 mar 2018, 16:01

Pat, dziękuje za odpowiedz. Moja wina, że nie sprawdziłam właściwości bambusowej włóczki, urzekła mnie jej delikatność. Sweterek leży i schnie, jak na razie wygląda, że przynajmniej rok poczeka.
Małgosia

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: MaGorzatka » 04 mar 2018, 18:30

Małgosiu - on podobno z każdym praniem się wyciąga, tak czytałam. Dlatego też trzeba pilnować, że nie za luźno robić i druty muszą być odpowiednio cienkie.
Ja z bambusa robiłam tylko chusty, tu akurat powiększanie się rozmiaru jest zaletą, a nie wadą.

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7546
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: lora » 04 mar 2018, 21:12

Aniu dziś zobaczyłam Twój kocyk... to jest bajka, cudny.

MalgosiaR

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: MalgosiaR » 06 mar 2018, 10:05

Małgosiu, dziękuję za odpowiedź. Sweter suchy i mocno wydłużony, ale nie jest tak źle, na długość tułowia będzie po prostu dłuższy, rękaw będzie wywinięty, teraz tak się podobno nosi, tylko pokrój szyi do poprawy muszę nabrać i dorobić, żeby zwęzić. Na szczęście rozciągnął się po długości. Mimo cudnej miękkości nie jest bambus materiałem na dziecięce sweterki. Chusty, szale jak piszesz - tak.
Kocyk Ani przepiękny, czy wzór jest gdzieś dostępny? Myślę o takiej dostępnej formie łopatologicznej :D
Małgosia

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2785
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: Bogusia » 07 mar 2018, 7:37

Kocyk Ani jest przecudny :o taki delikatny, mięciutki w dotyku no śliczny :o cudo jednym słowem :zawstydzony:
Pati czapka chyba tej zimy też się przydała ;) bo ja w tym roku to z głowy czapki nie zdejmowałam, jak nigdy :-?

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Druty i szydełko - nasze prace

Post autor: mewa » 07 mar 2018, 9:28

Chętnie kupię aniołki i gwiazdki na choinkę. Przed Świętami ukradli mi wszystkie ozdoby szydełkowe, które składałam przez 3 lata:(

Zablokowany

Wróć do „Prace ręczne drutami, szydełkiem i igłą”