Malowanie światłem dla każdego

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Malowanie światłem dla każdego

Post autor: zuzanna2418 » 21 lis 2018, 20:05

Kochani, korzystając z tego, że chodzę na kurs fotografowania dla początkujących i poznaję różne techniki robienia zdjęć, postanowiłam tu zaprezentować jedną, która poza tym, że służy do osiągnięcia pewnego efektu, powiedzmy, artystycznego, może być także fajną zabawą dla całej rodziny.
Nazywa się malowanie światłem.
Co jest nam potrzebne:
- Aparat, w którym można ustawić długie czasy naświetlania. U mnie na lustrzance Nikona ustawiam tryb S czyli preselekcję czasu i pokrętłem wybieram czas 20-30 sekund. Przysłona jakieś 5,6. Ostrość trzeba ustawić manualnie, ale ona tu nie musi być bardzo precyzyjna. ISO 100, balans bieli na światło żarowe.
- latarka, najlepiej z ciepłym światłem, a nie halogen. Mogą być różnokolorowe źródła światła, będzie urozmaicony efekt.
- statyw
- ciemność czyli noc

Ustawiamy aparat na statywie, obiektyw kierujemy na jakieś ciemne tło (tak żeby nie było oświetlonych okien, latarni itp w kadrze) Najlepiej zrobić próbne zdjęcie po ustawieniu parametrów. Jeśli w kadrze nie mamy bardzo jasnych plam- jest dobrze. I tak kompletnej ciemności nie osiągniemy.
Obiektyw na krótkiej ogniskowej czyli nie wyciągamy zooma, staramy się mieć jak najszerszy plan.
Dobrze jest sobie oznaczyć, skąd dokąd możemy się przemieszczać, żeby nasz malunek nie wyszedł poza kadr.

Jeśli mamy pomocnika, prosimy go o wciśniecie spustu aparatu, kiedy sami staniemy już przed obiektywem, w odległości jakichś 2-3 metrów (to trzeba sobie ustawić samemu metoda prób i błędów) Jeśli jesteśmy sami, używamy opcji samowyzwalacza ustawionego na np. 2 sekundy,. Tyle wystarczy, żeby ustawić się do zdjęcia.

Mając przygotowaną latarkę zapalamy ją i kreślimy w powietrzu różne linie, kształty, napisy etc., kierując światło w stronę obiektywu i pamiętając, że ruch światła będzie na zdjęciu linią. Chcąc narysować linie przerywane musimy wyłączyć na chwilę latarkę lub zasłonić dłonią. Aparat cyknie, kiedy czas naświetlania się skończy.
Wtedy patrzymy co nam wyszło :lol2:
DSC_0238.jpg
DSC_0240.jpg
DSC_0244.jpg
DSC_0245.jpg
DSC_0247.jpg
Moje debiutanckie fotki cudne takie, że Picasso wysiada :D Gdyby było tylko odrobinę cieplej...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22305
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: survivor26 » 21 lis 2018, 20:21

Ale świetne! Zdaje mi się że w moim aparacie da się to ustawić, więc jutro sprawdzę, bo efekt jest niesamowity!

zuzanna2418

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: zuzanna2418 » 21 lis 2018, 20:33

Pat, w zasadzie kluczowy jest długi czas naświetlania, ciemne tło i stabilizacja aparatu. Więc z pewnością u Ciebie można to ustawić. Może się kozom spodoba ta zabawa :D

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6451
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: urazka » 21 lis 2018, 20:43

Efekt rzeczywiście cudny! Z ciekawością przeczytałam Twoją doskonałą instrukcję, mimo tego, że pewnie nie będę czyniła takich prób na moim Canonie. Jednak dobrze wiedzieć jak można uzyskać tego typu fotki. Wielkie dzięki!
Malunki zdradzają Twoje uzdolnienie plastyczne. Bardzo podoba mi się kot.
Pozdrawiam, Janina

zuzanna2418

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: zuzanna2418 » 21 lis 2018, 20:47

Janeczko gdybyś jednak chciała spróbować, to tryb preselekcji czasu w Canonach oznaczony jest na pokrętle symbolem Tv :D Kochana, czyli to jest podobne do kota, skoro rozpoznałaś! Mam odrobioną pracę domową! Dzięki! :cmok_3:

Przy malowaniu najlepiej posłużyć się linią ciągłą, bo potem nie trafimy w to, co już zostało namalowane. Chyba, że robimy napis, wtedy najlepiej po każdej literze wyłączać latarkę i dawać malutki kroczek w lewo. Ponieważ piszemy w lustrzanym odbiciu, trzeba pamiętać, że piszemy od prawej do lewej i litery muszą być pisane "odwrotnie" czyli jak w lustrze.
DSC_0236.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: MaGorzatka » 22 lis 2018, 8:35

Ale fajne!
A kot rozpoznawalny bez trudu, całkiem kot.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12101
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: boryna » 22 lis 2018, 8:52

Przecież wszystko widać :-) . Zuzia, kwiatek, kot, duszek. Wyszło super. Bardzo fajny pomysł na zabawę.

zuzanna2418

Re: Malowanie światłem dla każdego

Post autor: zuzanna2418 » 22 lis 2018, 10:29

Małgoś, Bożenko, no to cieszę się, że te pikasy są do czegoś podobne :D Momentami wybuchałam śmiechem na widok tego, co wyszło.
Ciekawe czy sąsiedzi uznali, że już zwariowałam całkowicie machając w ogródku po ciemku latarką i rycząc ze śmiechu od czasu do czasu.
Myślę, że to może być niezła zabawa, nawet konkursy można robić lub zgadywanki, co malarz miał na mysli :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam w domu i zagrodzie”