Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

ODPOWIEDZ
aniamania

Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: aniamania » 12 paź 2017, 19:08

Co urośnie pod orzechem?
U mnie pod orzechem włoskim rośnie cymbalaria. Świetnie radzi sobie z cieniem, ale musi dostawać dość dużo wody, o co w tym roku nietrudno. Rozrosła się wspaniale i urzekająco kwitnie drobniutkimi kwiatuszkami.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4637
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: EwaM » 12 paź 2017, 19:10

Na pewno trzeba starannie grabić liście. Poszłabym w okrywowe, miodunki powinny dać radę, a resztę musisz wypróbować. Cień pod orzechem to dobre miejsce do siedzenia, bo muchy go nie lubią.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12161
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: boryna » 12 paź 2017, 19:25

U mnie rośnie brunera, rododendron, a przy pniu od słonecznej strony - róża pnąca Dorotka.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: mariaewa » 12 paź 2017, 19:37

Do roślin tolerujących juglon należą paprocie, większość traw [kostrzewy i wiechliny ], dzwonki, krokusy, stokrotki, hiacynty i podobno powojniki i wiciokrzewy. Poziom juglonu wzrasta wraz z wilgotnością gleby . Juglon kumuluje się w glebie i z publikacji wynika, że osiąga najwyższą wartość po 15-20 latach. Orzechy włoskie szczepione na orzechu czarnym wydzielają najwięcej juglonu.
W uprawa pojemnikowa ? Można posadzić wszystko w odpowiedniej aranżacji . Są ogromne donice i wiele pięknych róż. Postawić z obu stron ławki i będzie biuty.

zuzanna2418

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: zuzanna2418 » 12 paź 2017, 19:57

U mnie całą cienista jest pod okapem orzecha. Liści nie wygrabiam, bo zwyczajnie sie nie da.
Kiepsko rośnie jedynie hortensja dębolistna (ale już bukietowe bardzo dobrze)
Pełny skład roślinny tu http://kompostownik.net/viewtopic.php?f=11&t=318&start=300

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1772
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Daria_Eliza » 19 paź 2017, 17:28

Ciekawe, czy rodgersja dałaby radę pod orzechem? Mnie podobają się i te z zielonymi i z miedzianobrązowymi liśćmi.
Zerknij sobie tu, jest sporo gatunków i odmian. Może też przypadną Ci do gustu.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15389
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Barabella » 19 paź 2017, 19:39

Dario ja z moją rodgresją stopcowolistą musiałam uciekać spod orzecha. Marniała w oczach i po jednym sezonie przeniosłam ja w inne zacienione miejsce.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1772
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Daria_Eliza » 20 paź 2017, 0:15

Basiu, dobrze wiedzieć. Dzięki za info.

zuzanna2418

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: zuzanna2418 » 31 paź 2017, 18:17

To może różne odmiany bzu czarnego? Krzew można prowadzić w formie piennej, a kolory liści przeróżne. W dodatku kwitnie i owocuje :) I rośnie szybko.
Inna wersja to klony różnobarwne http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?g=3&pg=3

Tu se jeszcze pani popaczy ;)http://kurowski.pl/pl/katalog-roslin/1/1/3,rosliny-o-barwnych-lisciach

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22410
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: survivor26 » 31 paź 2017, 18:23

Ja jestem fanką jabłoni, sliw i wiśni ozdobnych - cześć z nich ma czerwone lub bordowe liście, jarzebiny liściowwo są raczej monochromatyczne no i dużo większe rosną, ale rzeczywiście Zuzi pomysł z bzami chyba najlepiej by pasował do tych preferencji :)

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15389
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Barabella » 31 paź 2017, 19:50

Zuziu świetna stronka :041:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1772
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Daria_Eliza » 01 lis 2017, 10:47

Jak utrzymać sarny na dystans?
Konkretnie: jakiej wysokości siatki ogrodzeniowej nie przeskoczą? Jaki typ ogrodzenia się sprawdzi?
(Bo sposób na wieszanie resztek pachnących mydeł na krzewach róż mi się póki co nie sprawdził: obgryzają to, co rośnie powyżej mydełka.)
Już dawno miałam o to spytać. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie pomóc w tej sprawie?

(Zastanawiałam się nad działem "Szkodniki", ale sarny to w sumie fajne są, tylko niekoniecznie chcę im oddawać całą moją fasolkę i wszystkie pączki róż.)

zuzanna2418

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: zuzanna2418 » 01 lis 2017, 11:49

Dario generalnie sarny nie lubią przeszkód, więc jak dacie ogrodzenie 1,75 to dadzą spokój. "Siłę perswazji" wzmacnia pastuch elektryczny, ale nie wiem czy możecie tam zalożyć.

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1772
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: Daria_Eliza » 06 lis 2017, 11:03

Zuziu, dzięki za odpowiedź.
Dwóch sąsiadów stosuje pastuchy elektryczne na pastwiskach dla owiec, ale ogrodzenie działki to pewnie co innego. :-? Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby u nas.

ambrozja06

Re: Rady, wskazówki, podpowiedzi, projekty, itp.

Post autor: ambrozja06 » 10 sty 2018, 17:07

Wrócę jeszcze do poprzedniego pytania. U mnie pod 40 letnim orzechem włoskim rośnie barwinek biały i niebieski. Rośnie bardzo silnie, wygląda zdrowo, nigdy nie chorował. Tworzy gruby kożuch. Po pniu wspina się zwykły bluszcz Hedera. Rośnie też cis kulisty, formowany. Nic w tym zakątku (z założenia) nie robię. Nie podlewam, nie nawożę, nie wygrabiam suchych liści. Ma być dziko, zielono, tajemniczo, i jest. Z efektu jestem zadowolona.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam w domu i zagrodzie”