Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Ciekawe rośliny, inspirujące aranżacje
Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 27 sie 2020, 18:29

To będzie wątek, w którym pokażę, jak (mam nadzieję) zmieni się centrum mojej wsi, bo w tym roku postanowiliśmy przeznaczyć nasz fundusz sołecki na zagospodarowanie działki, która zlokalizowana jest w samym centrum.

To teren sąsiadujący z czterema posesjami i rozciągający się wzdłuż drogi powiatowej - od przystanku do stawu (wraz z kapliczką). W tej chwili jest to niechlujny rozjeżdżony i wciąż dewastowany plac manewrowy dla tirów i wszelkich ciężkich maszyn.
Miejsce to oglądane jest codziennie nie tylko przez mieszkańców, ale i przez przejezdnych; nadanie mu schludnego i estetycznego wyglądu posłuży wszystkim.
Tym bardziej będzie to uzasadnione, że czekamy na modernizację drogi przez naszą wieś, która obecnie ma nawierzchnię dziurawą i wertepiastą, łataną prowizorycznie sto razy na rok. Nie muszę dodawać, że te chodniki na rysunkach, to na razie też przyszłość i marzenia.
Jako uzasadnienie do wniosku z zebrania napisałam, że celem inwestycji jest poprawa estetyki i funkcjonalności ścisłego centrum wsi poprzez utworzenie skweru wiejskiego w miejscu nieużytku.

Ale do rzeczy. Jak widać na mapce, przedmiotem opracowania są 3 zielone kawałki, porozdzielane drogami dojazdowymi do posesji. Jutro pójdę za dnia i popstrykam fotki, jak te kawałki wyglądają obecnie.

Pierwszy kawałek od lewej
Tam jest teraz kapliczka i w tym miejscu pozostanie. Zmieni się okolica kapliczki (roślinki i nawierzchnia) i stanie tam ławeczka, w związku z czym Maryjka zostanie obrócona o 90 stopni, ale bez ruszania cokołu - tylko ta część górna.

Drugi kawałek od lewej
Tu stanie wiata przystanku PKS, która obecnie jest w innym miejscu, ale wygląda identycznie, jak na rysunku.

Trzeci kawałek od lewej
Tu będzie placyk dla ateistów i innych satanistów, czyli owszem ławeczka jest, ale bez kapliczki. Tu natomiast będą TE RÓŻE (!) i nad doborem odmian przesiedziałam 3 dni, bazgrząc na kartkach, gniotąc je i wyrzucając; stworzyłam 4 wersje, ale o tem potem.

W pierwszym poście wystarczy - jeszcze fotki tego, co NASZ projektant nam tu zaplanował.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Następny post będzie ze zdjęciami z terenu, a w kolejnym dobiorę się szczegółowo do tych róż i wtedy Wam pokażę, co nawymyślałam i poproszę o konstruktywną krytykę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14222
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Mila » 27 sie 2020, 19:09

Piękny projekt :oklasky: A jakie drzewka będą posadzone?
Ciekawa jestem obecnego stanu :lol2:

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10305
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Maliola » 27 sie 2020, 20:07

Małgosiu - wielkie brawa dla Was :oklasky: :brawa: :okok: za sam pomysł, a co dopiero projekt i realizację. Naprawdę wiedzieli w tej Waszej wsi kogo na sołtyskę brać.
Chyba kojarzę to miejsce, tam się pytaliśmy o dojazd do Was - tak mi się wydaje. Każda taka inicjatywa to wielka rzecz!

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 27 sie 2020, 20:18

Milu - jutro postaram się pokazać.
Ola - no na brawa to jeszcze za wcześnie... drzewka to będą chyba jakieś kolumnowe graby czy wiązy i kuliste klony globosa.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: survivor26 » 27 sie 2020, 20:43

Wow, jak pięknie będzie! Kacik ateistów podoba mi się najbardziej :-)

Awatar użytkownika
Aguszek
Zadomowiony
Posty: 2933
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:57

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Aguszek » 27 sie 2020, 22:11

O, Małgosiu :o Zasługujesz na brawa, naprawdę. Wiem co piszę. Piękna inicjatywa :serca:
Agnieszka

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11988
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: boryna » 28 sie 2020, 8:23

Bardzo ciekawie się zapowiada :-) .

Awatar użytkownika
Jo37
Zadomowiony
Posty: 4463
Rejestracja: 11 mar 2017, 16:10
Lokalizacja: Warszawa i pow. łosicki

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Jo37 » 28 sie 2020, 9:37

Wspaniały pomysł. Chyba zaczekałabym z nasadzeniami roślin na zrobienie drogi i chodników.
Wykonawcy nie szanują roślin i zniszczą Wam pracę.
Pozdrawiam,
Joanna

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 28 sie 2020, 10:10

Joasiu - nie można zaczekać, bo te pieniądze muszą być wykorzystane do końca 2020.
Zaplanowany jest natomiast metr ziemi niczyjej pomiędzy terenem objętym opracowaniem a pasem drogowym i będzie tam zamontowana tymczasowa obwódka-border, który po wykonaniu chodnika będzie rozebrany i wymieniony na stałe obrzeże.

Awatar użytkownika
Jolka
Zadomowiony
Posty: 7220
Rejestracja: 05 lis 2019, 11:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Jolka » 28 sie 2020, 21:27

Małgosiu projekt bardzo ciekawy, trzymam kciuki za przypływ funduszy i sprawną realizację, oboje jesteście dobrzy w dobrej organizacji zaplanowanych prac, może i mieszkańcy pomogą w pracach przy tworzeniu wspólnej oazy zieleni.
Będzie cudnie :okok: .

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 29 sie 2020, 8:20

No to lecim ze zdjęciami z terenu.
Jak pisałam, przedmiotowa działka jest porozcinana na 3 kawałki czterema drogami. Pozaznaczałam je kolorowymi strzałkami tak jak umiałam i już z góry przepraszam wszystkich za doznania estetyczne.
A oto objaśnienia do strzałek:
czerwona - droga gminna (wyjazd ze wsi przez las)
niebieska - droga gminna (rozwidlenie szosy we wsi koło stawku)
żółta - wjazd do posesji (ten biały domek z terakotowym dachem)
zielona - wjazd do warsztatu samochodowego
Między strzałkami czerwoną i żółtą będzie ten kawałek z różankami, między żółtą a zieloną - ten z przystankiem, a kapliczka między strzałkami żółtą i niebieska pozostanie tam gdzie jest.
No więc teraz wygląda to tak...
1p.jpg
6p.jpg
2p.jpg
3p.jpg
4p.jpg
5p.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14222
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Mila » 29 sie 2020, 8:34

Duży teren :o Myślałam, że jest mniejszy. A co z tym "parkingiem"? Pewnie tam samochody czekają na swoją kolej do warsztatu?
Mam nadzieję, ,ze mieszkańcy zaangażują się , bo samo przygotowanie gleby będzie nie lada wyzwaniem :-?

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 29 sie 2020, 9:15

Ten "parking" to teren przed płotem właściciela warsztatu samochodowego i ten pan ma taki zwyczaj, że wystawia przed płot te auta, które są już naprawione i gotowe do odbioru. Co nie zmienia faktu, że nadal jest to działka gminna, a nie tego pana.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14222
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: Mila » 29 sie 2020, 9:19

Tak myślałam ;) Ciekawe, czy nie będzie się burzył. Oby nie!

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Zagospodarowanie centrum mojej wsi

Post autor: MaGorzatka » 29 sie 2020, 9:37

No wiesz, zawsze może kupić całą tę działkę od gminy. :2smiech:
Rysunki są od tygodnia na grupie zamkniętej naszego sołectwa i na razie nikt nie zgłaszał żadnych poprawek, oprócz jednej pani, która zapytała o dodatkowe podświetlenie kapliczki, co jest jakby całkiem nie na temat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń w miejscach publicznych”