Gołębie

Identyfikacja i zwalczanie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Basia21071
Skrytoczytacz
Posty: 29
Rejestracja: 21 mar 2017, 16:11
Lokalizacja: łódzkie

Gołębie

Post autor: Basia21071 » 28 maja 2019, 20:38

Witam!
Pewnie dziwnie wygląda temat o gołębiach w dziale szkodniki, ale potrzebuję porady dotyczącej niszczenia moich roślin przez gołębie właśnie.
Od ponad dwudziestu lat mieszkam na wsi, gdzie gołębie były zawsze obecne, to takie hobby mojego męża.
Od tylu również sadzę sobie w skrzynkach, doniczkach, i gdzie się tam jeszcze da, różnego rodzaju kwiaty, tzw.balkonowe.
W ubiegłym roku po raz pierwszy miałam taki problem, że gołębie przylatują do moich doniczek i wydziobują moje kwiaty doszczętnie, a czego nie wydziobią, to się połamie pod ich ciężarem.
Zupełnie zapomniałam o problemie i w tym roku znowu obsadziłam doniczki kwiatami, no i się zaczęło. Zaczepiam przy doniczkach różne folie i inne cuda, na huśtawce, gdzie również są kwiaty mąż przyczepił sztucznego jastrzębia. Na razie pilnujemy, ale tak się cały sezon nie da.
O ile tego jastrzębia jestem w stanie przeżyć, to już fruwające foliówki, czy inne śmieci koło moich kwiatów, mówiąc delikatnie, mnie denerwują.
I moje pytanie, czy jest na te ptaszory jakiś sposób? Już sobie pomyślałam, że to może brak jakichś witamin powoduje, że tak uzupełniają swoje niedobory? Jestem oczywiście gotowa kupić im to, czego im tam potrzeba, ale co to może być? Czy jest tu jakiś fachowiec od gołębi?
Basia

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22426
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Gołębie

Post autor: survivor26 » 29 maja 2019, 6:23

Basiu, z moich obserwacji, gołębie dadzą się pokroić za ziarno słonecznika. Zimą hodowlane mojego sąsiada prawie mi okna potlukly tak się rzucaly na nie, więc może sprawę załatwilby po prostu karmnik? Swoją drogą, tym Twoim chyba rzeczywiście czegoś brakuje, bo moje latem siedzą w ogrodzie tylko w celach towarzyskich :-)

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12169
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Gołębie

Post autor: boryna » 29 maja 2019, 8:00

U mnie na wsi kilku sąsiadów również ma gołębie, jest też sporo synogarlic, ale jedyne, co im mogę zarzucić, to to, że czasem ukradną kiełkującą fasolkę z grządek. Skrzynkami z kwiatami w ogóle się nie interesują. Nie mam pojęcia, o co tym Waszym może chodzić. Bo rozumiem, że gniazdować w tych skrzynkach nie próbują?

zuzanna2418

Re: Gołębie

Post autor: zuzanna2418 » 29 maja 2019, 10:43

Basiu, ja pamiętam ze gdzieś słyszałam o tym, ze zjadanie płatków kwiatów i świeżych młodych listków to znak, że gołębie uzupełniają niedobory wody. Może tu jest jakiś problem?

Awatar użytkownika
Basia21071
Skrytoczytacz
Posty: 29
Rejestracja: 21 mar 2017, 16:11
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gołębie

Post autor: Basia21071 » 29 maja 2019, 22:09

Nasze gołębie są karmione, pojone, mąż kupuje im rozmaite mieszanki zbożowe, żeby miały urozmaicony pokarm.
Mają gołębnik, gniazda, i teoretycznie wszystko, czego potrzebują.
Myślałam, że to może niedobór jakichś witamin na przykład?
Zimą, gdy dokarmiamy dzikie ptaki słonecznikiem właśnie, to nigdy nie widziałam przy karmniku nawet jednego gołębia.
Właśnie poczytałam sobie, że są różnego rodzaju mikroelementy i witaminy dla gołębi właśnie. Kupię i zobaczę czy to coś pomoże.
Basia

Awatar użytkownika
mama101
Zadomowiony
Posty: 355
Rejestracja: 23 mar 2017, 18:56

Re: Gołębie

Post autor: mama101 » 30 maja 2019, 7:03

Basiu znam problem trochę z innej strony. Gołębie hoduje teść, są to same nieloty ale potrafią dokuczyć. Jak w hipnozie pchają się do garażu, a przy okazji rysują auto. Przyciągała je sól drogowa zwożona na kołach. Dopiero witaminy i wiadro gliny załatwiło problem.

Awatar użytkownika
Basia21071
Skrytoczytacz
Posty: 29
Rejestracja: 21 mar 2017, 16:11
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gołębie

Post autor: Basia21071 » 31 maja 2019, 7:10

Faktycznie często widzę, że wydziobują coś z opon i spod samochodu.
Pewnie przywożę im z pracy jakieś rarytaski i nawet o tym nie wiem.
Basia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szkodniki”