Cyklamen

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2064
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Cyklamen

Post autor: Margolcia_K » 03 mar 2021, 10:09

Dziewczynki, poproszę o pomoc, bo zgłupiałam.
Trzy lata temu dostałam cyklamena na imieniny.
Rośnie, od czasu do czasu gubi liście, ale cały czas kwitnie.
Jest mu ciasno w małej doniczce. Chyba! Ciężko go podlewać, więc dostaje tylko na podstawkę.
Kiedyś miałam pomysł żeby go przesuszyć i przesadzić, to zaczął kwitnąć jak oszalały i żal mi było go zasuszać.
I tak tkwi w tej małej doniczce.

Czy ja go mogę po prostu wyjąć z całą bryłką ziemi z doniczki i wsadzić do większej? Nie zaszkodzę mu?
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4633
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Cyklamen

Post autor: EwaM » 03 mar 2021, 22:06

Nie zaszkodzisz, zrób w większej doniczce (najwyżej o 2 cm) foremkę z tej mniejszej, a potem włóż bryłę korzeniową w dziurę. Cyklameny po kwitnieniu zasusza się na jakieś 3 miesiące, a potem sadzi do nowej ziemi w niezbyt wielkiej doniczce.

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Cyklamen

Post autor: ewa1951 » 03 mar 2021, 22:50

Przesadzać można i nawet trzeba, gdy doniczka jest już za ciasna. Kilkanaście lat temu hodowałam namiętnie cyklameny, miałam ich około dziesięciu, każdy w innym kolorze. Po przekwitnieniu, jak już zaczynały marnieć, ograniczałam podlewanie, a po jakimś czasie zaczynałam znowu. Po jakichś 2 latach bulwy były już większe, to po zasuszeniu przekładałam do większej doniczki, w następnym roku tak samo. Niektóre po 3 latach padały, ale niektóre dożyły 5 lat, a bulwy miały już bardzo duże, potem padały. Potem dałam sobie spokój. One chyba nie są długoletnie.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2064
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Cyklamen

Post autor: Margolcia_K » 03 mar 2021, 22:57

Dziękuję bardzo.

To go przesadzę i zobaczymy. Bardzo pięknie kwitnie i bez przerwy na ewentualne zasuszenie.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12116
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Cyklamen

Post autor: boryna » 04 mar 2021, 10:02

To, że go podlewasz do spodeczka, to akurat dobrze. Dawno temu udało mi się jednego utrzymać 9 lat. Jak on pięknie kwitł! Podlewałam go do spodeczka właśnie, żeby bulwa nie zapleśniała. I coś mi się kojarzy, że powinna troszkę wystawać nad ziemię. Przynajmniej ten mój tak rósł.

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7591
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Cyklamen

Post autor: lora » 04 mar 2021, 21:12

Margolciu a zrobisz jemu zdjęcie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze rośliny doniczkowe”