Mięta w donicy

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Mięta w donicy

Post autor: Margolcia_K » 06 sie 2020, 15:59

Dziewczęta, poproszę o pomoc, bo czytam, czytam (to co w sieci napisano ;) ) i nic nie "kumam" jak się obchodzić z miętą w doniczce.
Mam miętę cytrynową, piękną, wielką, w donicy. Stoi sobie w półcieniu, jest podlewana i pięknie rośnie. Uskubuję jej czubki gałązek i parzę razem z zieloną herbatą i popijam. Pyszna jest i na zimno, i na ciepło.
No i chciałabym jej trochę ususzyć na zimę i nie wiem ile, i kiedy zerwać gałązek żeby jej nie zniszczyć. Chciałabym ją przechować przez zimę i znów od wiosny mieć świeżutką miętę.
No i zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.

Obciąć całkowicie? Jeżeli tak, to kiedy?
Czy muszę jakoś zabezpieczyć doniczkę żeby korzenie nie przemarzły? Wkopać w ziemię?
Przykryć czymś?
Na wiosnę zmienić ziemie, czy ma rosnąć w tej samej?
Nawozić? Chyba nie!?
A jak rozmnożyć?

Poproszę o porady, bo nie chcę jej zmarnować.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14224
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Mięta w donicy

Post autor: Mila » 06 sie 2020, 16:13

Margolciu, nie powiem Ci jak i kiedy obcinać miętę, bo ja mam kilka odmian, ale nie używam - hoduję dla dzieci i tylko liście obrywam :lol2: Mam uczulenie. Nie mogę nawet ssać tego nowego ranigastu, bo ma smak miętowy, a mnie jakby natychmiast krtań puchła.
Swoje mięty hoduję od kilku lat w ocynkowanych baliach. Wszystkie mają odpływy, ale podlewam często. Nawet przemycona mięta z Maroka rośnie już...8 lat. Nigdy nie przemarzły, a ładnie zadarniają balie - same z siebie. Oczywiście wiosną kilka pędów muszę wyciąć, ale młode szybko przyrastają. Wiosną podlewam krowiakiem.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Mięta w donicy

Post autor: survivor26 » 06 sie 2020, 16:48

Tnij ile chcesz, zostaw tylko tyle, żeby co najmniej jedno-dwa oczka były, z których odbije. Suszyć można zawsze, ale najlepiej, zanim zakwitnie. Jak chcesz rozsadzić, to podziel kępę. Poza tym nie rób absolutnie nic, ona sama sobie poradzi. Paputek ma w wannie metalowej plantację, ja mam w baliach i rosną (u mnie czasem nie, jak ślimaki jej dopadną pierwsze ;) )

Awatar użytkownika
Ryszan
Zadomowiony
Posty: 2572
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Mięta w donicy

Post autor: Ryszan » 06 sie 2020, 17:07

A w tych wannach,baliach są w dnie otwory ? Ja mam kociołek metalowy i wszędobylska miętę, moze bym też ją przesadziła do tego kociołka? :hmmm:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Mięta w donicy

Post autor: survivor26 » 06 sie 2020, 17:13

Ryszan pisze:
06 sie 2020, 17:07
A w tych wannach,baliach są w dnie otwory ? Ja mam kociołek metalowy i wszędobylska miętę, moze bym też ją przesadziła do tego kociołka? :hmmm:
Tak, R. mi nawiercił,jedną miałam bez otworów to po dwudniowych opadach wszystko pływało.

Awatar użytkownika
Ryszan
Zadomowiony
Posty: 2572
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Mięta w donicy

Post autor: Ryszan » 06 sie 2020, 17:26

survivor26 pisze:
06 sie 2020, 17:13
Ryszan pisze:
06 sie 2020, 17:07
A w tych wannach,baliach są w dnie otwory ? Ja mam kociołek metalowy i wszędobylska miętę, moze bym też ją przesadziła do tego kociołka? :hmmm:
Tak, R. mi nawiercił,jedną miałam bez otworów to po dwudniowych opadach wszystko pływało.
to tak zrobię, dziękuję.

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Mięta w donicy

Post autor: Margolcia_K » 06 sie 2020, 22:15

Dzięki dziewczęta. Zatem będę cięła i suszyła sukcesywnie.
Ale wiesz Pati, ona kwitnie od wiosny, to nie dałabym rady nic ususzyć przed kwitnieniem.
To będę suszyć z kwiatami.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Mięta w donicy

Post autor: Margolcia_K » 10 sie 2020, 18:16

No i dziewczęta, klapa na całego. Ta mięta po ususzeniu wcale nie pachnie. Niczym, nawet sianem.
Suszyłam naturalnie, na dworzu, pod przykryciem z siatki. Teraz zebrałam do słoika i juz przy wsypywaniu wiedziałam, że coś nie ma zapachu. Pomyślałam, że włożę do słoika i za godzine otworzę, to zapewne zapach sie skumuluje. I nic. I po zaparzeniu, też nic. Duuuuu....a! :twisted:
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14224
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Mięta w donicy

Post autor: Mila » 10 sie 2020, 18:26

Margolciu, nikomu się nie przyznawałam, ale też kiedyś suszyłam miętę i w ogóle nie miała zapachu po ususzeniu :zawstydzony: Myślałam, że jakiś błąd zrobiłam. Wydaje mi się, ze zapach zachowuje taka dziko rosnąca mięta, ale nie sprawdzałam, bo nigdzie w okolicy nie rośnie. Druga babcia kiedyś nazrywała i suszyła i to było to.

Awatar użytkownika
Lusia
Zadomowiony
Posty: 2230
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:49

Re: Mięta w donicy

Post autor: Lusia » 10 sie 2020, 21:38

A ja zaprosiłam taka dziką mięte do swojego ogródka. Rośnie w donicy. W tej chwili kwitnie.
Pozdrawiam :) Lusia
Za mały ogródek
Fotobajanie

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Mięta w donicy

Post autor: survivor26 » 11 sie 2020, 7:59

To dziwne, może jakaś taka odmiana? Ja mam 6 różnych i wszystkie pachną, właśnie pijemy zeszloroczną.

Awatar użytkownika
Jolka
Zadomowiony
Posty: 7221
Rejestracja: 05 lis 2019, 11:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mięta w donicy

Post autor: Jolka » 11 sie 2020, 10:05

Moja mięta pieprzowa też pachnie.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Mięta w donicy

Post autor: urazka » 11 sie 2020, 18:17

Margolciu ja nie suszę mięty ale moja córka to robi. Poszłam zapytać o zapach i mięta w pojemniku nie pachnie ale po zaparzeniu pachnie. Córka radzi, żebyś ją pokruszyła przed zaparzeniem może to coś pomoże. Nasza mięta kupna (nie łąkowa). Gatunki pomieszały się bo rośnie już kilka lat.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14224
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Mięta w donicy

Post autor: Mila » 22 cze 2021, 11:26

Muszę wykopać miętę z jednej balii , bo ...balia mi potrzebna :2smiech: Chcę obciąć pędy nad kawałkami z kilkoma oczkami i przesadzić kłącza do dziurawej wielkiej kastry budowlanej. Nie zaszkodzę tą operacją o tej porze? Kastrę postawię w cieniu i będę lać wodę bez opamiętania ;)

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22124
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Mięta w donicy

Post autor: survivor26 » 22 cze 2021, 11:36

Nie powinno nic jej być, ja przesadzać, jak mi fantazja podpowie i zawsze się przyjmuje, w końcu to ziele, a nie szklarniowa orchidea ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze rośliny doniczkowe”