Tillandsie czyli oplątwy

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Tillandsie czyli oplątwy

Post autor: zuzanna2418 » 27 lut 2018, 20:16

Tillandsje nazywane po polsku oplątwami to epifity tropikalne, które albo zasiedlają korę pni lub konarów drzew albo niekiedy rosną w gruncie.
Mają różne kształty, od pióropuszowych rozet tillandsii modrej po nitkowate kaskady tillandsii brodaczkowatej, zwanej równiez mchem hiszpańskim.

Generalnie nie są to rośliny trudne w uprawie, można nawet z nich tworzyć fajne aranżacje na kawałkach drewna, mocując je np, nietoksycznym klejem. Trzeba dbać o właściwe nawilżenie, ale w Taki sposób, aby woda nie zalegała zbyt długo w kątach liści.
Od hodowczyli oplątw dowiedziałam się, że te bez systemu korzeniowego najlepiej jest zraszać delikatnie, a raz na tydzień wykapać w roztworze z płynnej odżywki do strorczyków, stosując o połowę mniej odżywki w roztworze niż w zaleceniach na opakowaniu.

Stanowisko powinny mieć ciepłe i słoneczne.
U mnie kupuje je W. i zostawia na pastwę losu. O ile latem nie ma większego problemu z przechowaniem (z wyjatkiem mchu hiszpańskiego, który nam wróble rozebrały jako budulec na gniazda), a o tyle zimą nie mamy kompletnie warunków na ich utrzymywanie, ponieważ w domu jest za sucho, a nie zawsze mi sie je chce wydłubywać z gąszczu innych parapetowców i kąpać.
Kilka fotek, wiekszość niestety już egzemplarzy poległych.
DSC_0202.jpg
DSC_0203.jpg
DSC_0201.jpg
DSC_0318.jpg
DSC_0103.jpg
Mam jeszcze gdzieś inne, muszę poszukać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze rośliny doniczkowe”