Re: Dbamy o język

Awatar użytkownika
elakuznicom
Zadomowiony
Posty: 1088
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Dbamy o język

Post autor: elakuznicom » 15 lis 2017, 10:57

Basiu nie pomylił mi się cytat , powinnam połączyć je w jeden .
Napisałam co mnie denerwuje , rozumiem , że w/g Ciebie zły wpis dlatego zacytowałam Twój do Darii , redaktorów piszących na tym forum
raczej nie ma .

Awatar użytkownika
elakuznicom
Zadomowiony
Posty: 1088
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Dbamy o język

Post autor: elakuznicom » 15 lis 2017, 11:23

Barabella pisze:Elu nam nie o to chodzi, że coś słyszymy, lecz o to jak przekazujemy to w formie pisemnej na forum........ Zerknij na wpis Małgosi i swój. Poprawić można poprzez edycję.
elakuznicom pisze:Mnie najbardziej denerwuje jak słyszę : wziełem zamiast wziąłem , zaczełem zamiast zacząłem
Aniu chyba się nie zrozumiałyśmy .
Napisałam co mnie denerwuje , czy zrobiłam błąd w tym wpisie ?

Awatar użytkownika
elakuznicom
Zadomowiony
Posty: 1088
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Dbamy o język

Post autor: elakuznicom » 15 lis 2017, 11:38

Barabella pisze:Elu teraz to ja nie rozumiem.... Czy Ci się 'cytat' nie pomylił?
Dzień bez humoru :035: :evil:
A gdzie spacja ?
No może nie bądźmy aż tak drobiazgowi :!:

Aniu Wisienko , takie błędy poprawiacie ?
Aniu czy możesz poprawić mój błąd ? w dalszym ciągu nie wiem gdzie powinnam użyć spacji w tym wpisie .

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22127
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Dbamy o język

Post autor: survivor26 » 15 lis 2017, 11:42

Elu, no tak, takie i wiele innych poprawiamy - wszystkie, które utrudniają czytanie i zrozumienie tekstu, na ile czasu nam starcza oczywiście, bo to jest dość pracochłonne ;)

Awatar użytkownika
elakuznicom
Zadomowiony
Posty: 1088
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Dbamy o język

Post autor: elakuznicom » 15 lis 2017, 12:05

Dziękuję Aniu.
Wielokropki lubię :!:, o spacji już wiem, że jej nadużywam, zamiast buszować w pogaduchach czas na dalszą edukację :!:
:heej: idę się pokształcić :!:

whoanita

Re: Dbamy o język

Post autor: whoanita » 15 lis 2017, 12:38

O, mój ulubiony temat. Zwracam uwagę na pisownię dość wnikliwie, choć pewnie i mi się zdarza jakaś gafa. Takie kompendium wiedzy to dobra sprawa. :-)
W kwestii „odnośnie (do) czegoś” znalazłam taką odpowiedź na stronie PWN:
W niektórych słownikach odnośnie (bez do) już zresztą zostało uwzględnione jako pełnoprawny element polszczyzny.
Poprawne czy nie, jest często odnośnie, a także odnośnie do nadużywane. Istnieją inne zwroty, których można używać w zamian, np. w związku z czymś, w stosunku do czegoś, jeśli chodzi o coś. Nie zapominajmy o nich.
Odpowiedź z 2011 roku. W sumie, jak to więc jest?
I sama tak właśnie robię, jak w ostatnim zdaniu, jeśli nie mam pewności, zastępuję wyraz synonimem.

Do wyrazów Ani (nie znalazłam podpisu, nie jestem więc pewna czy dobrze odczytałam - chodzi mi o Wiśnię), dodałabym dwa słowa:
na pewno i naprawdę. W tych słowach, pojawiające się błędy są dość częste.

Nad moim biurkiem wisi taka tablica korkowa, na której wieszam różne kartki z zapiskami o prawidłowej pisowni. Bardzo nie lubię błędów we własnych tekstach. Chyba wydrukuję sobie to, co Wisienka wstawiła. Przyda się dzieciom.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Dbamy o język

Post autor: urazka » 15 lis 2017, 17:13

Nigdy dość uczenia się. Cieszę się z tego wątku bo choć lubię poprawną polszczyznę to w mojej pisaninie zdaję się bardziej na instynkt niż na wyuczone regułki. One niestety już dawno odeszły w niepamięć. Zdarza mi się zaglądać do słownika, gdy mi to jest potrzebne ale za jakiś czas okazuje się, że ponownie muszę sprawdzić to co nie tak dawno już sprawdzałam. Cóż, może to wina wieku a może ogarnia mnie językowe lenistwo.
Jestem zaskoczona tym, że moderatorzy poprawiają tak błahe błędy jak niewłaściwie wstawiona spacja. Pewnie nawet bez spacji macie wystarczająco dużo pracy. Ciekawa jestem jakiego rodzaju błędy powtarzają się najczęściej.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Dbamy o język

Post autor: MaGorzatka » 15 lis 2017, 21:12

urazka pisze:Jestem zaskoczona tym, że moderatorzy poprawiają tak błahe błędy jak niewłaściwie wstawiona spacja
Janeczko - zgadzam się z Tobą, że taki błąd jest błahy, ale tylko wtedy, gdy się zdarza. Jeśli zaś błąd powtarzany jest wszędzie tam, gdzie tylko można i staje się zasadą, to już jest zupełnie inna sytuacja. Ja tego nie mogę czytać, zanim nie poprawię i właśnie takie błędy poprawiam najczęściej.

Awatar użytkownika
elakuznicom
Zadomowiony
Posty: 1088
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Dbamy o język

Post autor: elakuznicom » 15 lis 2017, 21:52

Małgoniu przepraszam, w ogóle nie zdawałam sobie z tego sprawy, dla mnie to była błahostka :oops: zupełnie bez znaczenia.

Awatar użytkownika
aguskag
Zadomowiony
Posty: 3508
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dbamy o język

Post autor: aguskag » 16 lis 2017, 8:50

Ja niby nauczyciel, ale też rozterek mam sporo. A może właśnie dlatego... :mrgreen:

Choćby dziś - cytuję - "Kawałek podjechać trzeba, możliwe że po śniegu, a potem wędrować..."

To dziadowskie "że"! Uczono nas, że przed "że" przecinek. Okazuje się, że nie zawsze, ale tego nas już nie uczono. Dość często wypada mi tak jak w tym fragmencie zdania. Jest przecinek, potem jedno słowo i "że".
- Pójdę, chyba że nie pójdę :diabelek:
- Podjechać trzeba, możliwe że po śniegu itp. - postawić przed "że" kolejny przecinek?

Jakoś tak pokrętnie ostatnio piszę, że dość często zdarza mi się taka sytuacja i głupieję.

Przyznam się bez bicia, że jeden błąd robię nagminnie :zawstydzony:
- tu pisze, zamiast - tu jest napisane :zawstydzony: Wiem, że mówię źle, a i tak mi się wymsknie. :2glowawmur:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22127
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Dbamy o język

Post autor: survivor26 » 16 lis 2017, 9:28

Na ile ja się orientuję, to w przypadku złożeń z "że", "gdy" itp., przecinek stawia się przed całym wyrażeniem, zresztą potwierdza to wyjaśnienie z poradni językowej PWN https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zwlas ... ;1393.html

Jeśli chodzi o "odnośnie/odnośnie do" - pierwsza forma jako uzus językowy jest już akceptowana, ja jednak w pracy stosuję wyłącznie drugą ;)

whoanita

Re: Dbamy o język

Post autor: whoanita » 16 lis 2017, 9:31

Aga, ja na takie problemy mam taki sposób, że po prostu używam innych słów, w taki sposób, żeby sens był ten sam i wątpliwości brak.
Tak, to jest błahostka, ale historia już pokazała, jak zmieniał się przez lata nasz język. Kiedyś coś było niepoprawne, dziś w słownikach figuruje jako poprawne. Taki przykład: „ulec - uledz (ponoć 100 lat temu było poprawne)” lub „przede wszystkim”. A kiedyś to słowo pisane było łącznie. Dlaczego zmieniono? Być może dlatego, że było rozpowszechnione i nagminnie stosowane, więc wprowadzono zmiany. Tego nie wiem. Jest jeszcze sprawa regionalizmów, gwar, dialektów. Kto wie, może kiedyś, za x lat, prawidłowe będzie powiedzenie „Co ja pacze?”. :2smiech:

Chociażby taki nagminny błąd, który przez lata sama notorycznie robiłam, nie będąc poprawiana nawet przez nauczycieli. Słowo „wziąć - wziąść”. Do dziś od niektórych osób słyszę „wziąść”. Dlaczego dziś tak duża ilość ludzi robi takie błędy? Bo są powielane, nie poprawiane przez nikogo. Oni zawsze tak mówili. Ludzie więc nawykowo tak mówią, piszą. A potem zdziwienie, że to jest błąd. Sama nie mam takiej śmiałości, by kogoś poprawiać. Zwłaszcza, jeśli jest osobą bardziej wykształconą ode mnie (a większość ludzi jest, bo nie ukończyłam studiów - przerwałam na 4 roku). Zdaję sobie jednak sprawę, że powinno się to robić, choćby dlatego, by te błędne nawyki wykorzenić. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by ludzi nauczyć kultury słowa. Dawać dobry przykład... I czytać książki, oczywiście.
Dlatego tak ważne jest właściwe stosowanie interpunkcji, tych wszystkich błahostek, by nasze dzieci, czytając to, wiedziały jak powinno się mówić i pisać poprawnie. Choćby dlatego, by im było łatwiej w szkole. One od nas się uczą i jak matka mówi „wziąść„, to często dziecko razem z nią tak samo.

Pewnych rzeczy nie nauczyłam lub nie oduczyłam się w szkole (niestety). To mąż zwracał mi nagminnie uwagę i poprawiał. Nie wziąść tylko wziąć. Nie pisze, tylko jest napisane. I przyznam, że kiedyś byłam na to zła, dziś jestem wdzięczna. Dużo pomogło czytanie książek i pisanie tekstów. Trzeba złe nawyki zmieniać na właściwe.
:zawstydzony:

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Dbamy o język

Post autor: MaGorzatka » 16 lis 2017, 15:44

elakuznicom pisze:Małgoniu przepraszam, w ogóle nie zdawałam sobie z tego sprawy, dla mnie to była błahostka :oops: zupełnie bez znaczenia.
Eluniu - Ty mnie nie przepraszaj, tylko się popraw! :buziak:
survivor26 pisze:Jeśli chodzi o "odnośnie/odnośnie do" - pierwsza forma jako uzus językowy jest już akceptowana, ja jednak w pracy stosuję wyłącznie drugą ;)
I nie tylko w pracy! :2smiech:
Zauważyłam to już dawno, bo wyobraź sobie, jak używałam zawsze tej pierwszej i w dodatku myślałam, że tak ma być :)

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22127
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Dbamy o język

Post autor: survivor26 » 16 lis 2017, 16:18

Oj, czyli jednak wychodzą ze mnie zboczenia zawodowe? :oops: Ale wcale nie jestem idealna, wiele lat waliłam byk w postaci pisania "min" (skrót od minuty) z kropką, aż mi moja kochana kulturalna klientka delikatnie zwróciła uwagę, że byłaby wdzięczna, żebym z kropką nie pisała, bo jej się potem myli i innym poprawia formę prawidłową na nieprawidłową :lol:

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Dbamy o język

Post autor: urazka » 13 gru 2017, 18:26

Zuzia cudne! Aż się roześmiałam.
Pozdrawiam, Janina

ODPOWIEDZ

Wróć do „Regulaminy i inne”