Cebula

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Cebula

Post autor: MaGorzatka » 13 mar 2017, 22:15

romaszka pisze:mam problem z cebulą. Gnije szczypior, żółknie, robi się śliski i jak się chcę wyrwać cebule z ziemi to szczypior a raczej jego resztki zostają w ręce a cebula w ziemi.

Do tej pory nigdy nie zaprawiałam cebuli i rosła bardzo dobrze, duża, zwarta i dobrze przechowywała się przez zimę. Ale widzę, że czasy trudne nastały :roll: i trzeba będzie w przyszłym roku czymś zaprawić.

Pytanie brzmi - czym i jak? Macie jakieś swoje sprawdzone lub "babcine" sposoby na zaprawianie cebuli?
Wisniowa pisze: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1879

[...] z doświadczenia teściowej wiem, że cebula nie lubi nadmiaru wody - w mokre lata niestety się nie udaje, w suche rośnie pięknie.
Choć pewnie przyczyn może być więcej lub inne.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Cebula

Post autor: MaGorzatka » 14 mar 2017, 16:40

Urazka pisze: [...]wyczytałam ciekawostkę, o której nie wiedziałam ale może Wy tak postępujecie. Zamieszczę jednak tę informację bo może komuś się przyda.
Cebulę dymkę przed posadzeniem należy przez 3-4 tygodnie trzymać w siatkowym worku w temperaturze 25 stopni co zapobiega w późniejszym okresie wybijaniu w pędy kwiatowe.
Tylko skąd wziąć taką temperaturę?
MaGorzatka pisze:Ja wieszam w kotłowni, tam sobie dynda w siatce i obsusza się grzecznie.

A sąsiad mi mówił, że przed sadzeniem dobrze jest takie cebulki pomoczyć z wapnie(?) mleku wapiennym(?) - wtedy nie ma robali w cebuli, która z nich wyrośnie. Znacie tę metodę? A skąd wziąć to wapno? I jak długo moczyć?
EwaM pisze: wapno kupujesz w ogrodniczym - takie do bielenia. Bo inaczej trzeba wór w budowlanym, a nie masz czego w domu?
Dymkę wieszam nad kaloryferem, albo wrzucam na górę szafy, w tym drugim przypadku trzeba mieć jeszcze dobrą pamięć :mrgreen:
Urazka pisze:W tym moim kalendarzu jest rada, żeby moczyć dymkę, przez dobę przed wysadzeniem, w papce o gęstości śmietany, w skład której wchodzi glina, krowieniec, popiół drzewny i serwatka. O proporcjach nic nie jest napisane.
Bitek pisze:Cebulę dymkę wsypuję do keksówek i stawiam na kaloryferze w kuchni,mieszam czasem.Dekoracyjne to nie jest ;)ale pięknie się podsuszy.Nie słyszałam o wapnie,sadzę dwa rządki cebuli dwa marchewki.

asia68

Re: Cebula

Post autor: asia68 » 24 mar 2017, 21:34

Właśnie dzisiaj zaprawiałam po raz pierwszy cebulę w 3 tabl. nadmanganianu potasu rozpuszczonych w litrze wody (przepis podpatrzony na innym forum ogrodniczym) i mam nadzieję, że to sprawi, że nie będzie gnić.
Moczyć należy 20-30 minut tak opisano, niestety ja czymś zajęta moczyłam godzinę. Mam nadzieję, że cebula pomimo przedłużonej znacznie kąpieli będzie jadalna :lol:
W ubiegłym roku już sobie powiedziałam, że ostatni rok sadzę, ale się złamałam i spróbuję jeszcze raz.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Cebula

Post autor: MaGorzatka » 24 mar 2017, 22:10

Ja jeszcze nawet nie kupiłam, skandal.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15388
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Cebula

Post autor: Barabella » 25 maja 2017, 10:01

Sadziłam dymkę na zimę i teraz mam piękny szczypior..... nie wiem co jest w części niewidocznej :) Czosnek podobnie wygląda. Czy są jakieś rady co do części naziemniej?
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
mago13
Gaduła
Posty: 241
Rejestracja: 21 mar 2017, 9:21

Re: Cebula

Post autor: mago13 » 25 maja 2017, 15:50

Urywać pąki nasienne żeby 'samo dobro' poszło w cebulę/czosnek. Główki czosnku będą większe.

Gosia
Gosia

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Cebula

Post autor: m65 » 25 maja 2017, 16:26

Ja sadziłam dymkę w kwietniu i też mam szczypior, wczoraj trochę poobcinałam bo wiatr go połamał i zaczesał na ścieżkę, część zjedliśmy, część zamroziłam. Dymka mi zwykle trochę posiedzi w ziemi i albo zgnije, albo wykopuję jesienią niemal tej samej wielkości co wsadziłam. I tak się zastanawiam, czy to wina ciężkiej gliniastej ziemi, czy obcinania szczypioru? Co zrobić, żeby urosła średniej wielkości cebula?
Moja dymka nie ma jeszcze pąków nasiennych. Za to kwitnie wysiany kilka lat temu drobny szczypiorek. Lubię te kwiatki, więc mu nie przeszkadzam. Nasiona zbieram, a wszystko obcinam do ziemi przed zżółknięciem. Latem wypuszcza nowy szczypior i mamy co podskubywać aż do przymrozków.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Cebula

Post autor: Keetee » 28 maja 2017, 16:31

A ja w tym roku wysiałam jakąś ponoć smaczną cebulę Walla Walla...(co mnie wzięło) ...zobaczę czego się dochowam :hmmm: To mój pierwszy raz z czymś innym niż pomidor :roll:
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4632
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Cebula

Post autor: EwaM » 28 maja 2017, 16:43

Moja dymka jeszcze na półce :2glowawmur:

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15388
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Cebula

Post autor: Barabella » 30 lip 2017, 0:23

Jak widzę w sklepach takie czyściutkie cebulki, to zastanawiam się, czy myją przed pakowaniem?! Moja jest czarna od ziemi, choć w piachu rośnie..... Co robicie z cebula po wyrwaniu?
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Cebula

Post autor: MaGorzatka » 30 lip 2017, 10:35

Ja kiedyś zostawiałam na grządce do następnego dnia, żeby się osuszyła na słonku. Wyrwaną rozkładam w skrzynce i zostawiam na parę dni słońcu, w tym samym celu.
Potem czyszczę z grubsza, w rękach; piasek i różne śmieci złuszczają się same, ale taka czyta, jak sklepowa, to na pewno nie będzie :)

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Cebula

Post autor: MaGorzatka » 30 cze 2020, 20:42

Kiedy załamujecie/obcinacie cebuli ten piękny wielki szczypior? Dużą jego ilość pożeram, ale wszystkiego nie dam rady, a poza tym chcę, żeby mi tam pod spodem też coś urosło. Pąków kwiatowych jeszcze nie ma.
A kiedy się w ogóle zbiera cebulę z grządek?

paputowy dom

Re: Cebula

Post autor: paputowy dom » 01 lip 2020, 10:48

Małgosiu ten gruby szczypior wyłamuję jak najszybciej. Cebulę zbieram jak część nadziemna zasycha.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6461
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Cebula

Post autor: urazka » 01 lip 2020, 18:26

Małgosiu nie pomogę Ci bo u mnie cebula z dymki tak rośnie, że zbieram niewiele większą niż wsadziłam i wykorzystuję ją głównie w postaci szczypiorku. W tym roku nie kupiłam dymki ze względu na pandemię i po raz pierwszy siałam nasiona. Jest szczypiorek do jedzenia ale taki trochę wypłowiały, jasnozielony a nie ciemny. Moja mama mówi mi, że cebula lubi dobrą ziemię a u mnie pył i piach.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Cebula

Post autor: MaGorzatka » 19 sie 2020, 12:54

118212698_617721812479086_3607852902862184436_n.jpg
117969471_670010003601458_1109327697644092598_n.jpg
Dziewczynki, oprócz cebuli sadzonej z dymki, którą dziś powyrywałam z grządki, mam też posianą z nasionek szalotkę, która ładnie powschodziła i podrosła. Jak rozumiem ma to być dymka do posadzenia przyszłej wiosny i z niej w ciągu lata wyrosną mi duże szalotki.
Nie wiem jednak, co z nimi zrobić TERAZ?
Mam takie 2 pomysły:
1.Wykopać, podsuszyć gdzieś w koszyczku, posadzić na grządce jesienią (ale każdą oddzielnie, jak to dymkę)? 2.Wykopać, podsuszyć j.w., posadzić na grządce też j.w. - ale WIOSNĄ. Co w takim razie z nią robić przez całą zimę, jak i gdzie przechować?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy warzywnicze”