Pytania i wątpliwości

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Pytania i wątpliwości

Post autor: MaGorzatka » 17 kwie 2020, 12:28

To wpisujemy pytania i wątpliwości dotyczące uprawy warzyw.

Awatar użytkownika
Dysia
Zadomowiony
Posty: 3496
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:48

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Dysia » 17 kwie 2020, 12:33

Dziewczynki kiedy wysiewamy fasolkę i ogórki , tak jak pokazywała to Aga ?
Edyta

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10471
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Maliola » 17 kwie 2020, 12:36

Dysiu moja babcia mówiła, że ogórki na Stanisława czyli początek maja - sprawdziłam w moim kalendarzy i ten Stanisław coś późno świętuje - 8 maja, ja posieję końcem kwietnia do wilodoniczek, zanim wyrosną, to może już przymrozków nie będzie. Tak samo zrobię z fasolą.
Może trzeba to zapytanie przenieść do tego wątku, co Zuzia wskazała: siała baba mak...? viewtopic.php?f=174&t=1759

Awatar użytkownika
Dysia
Zadomowiony
Posty: 3496
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:48

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Dysia » 17 kwie 2020, 12:57

W pogaduszkach się pytałam i Małgosia tutaj otworzyła nowy wątek. Właśnie chodzi mi o wysiew do pojemników, bo w zeszłym roku wysiane do gruntu nie wzeszły.
Edyta

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: MaGorzatka » 17 kwie 2020, 13:19

Maliola pisze:
17 kwie 2020, 12:36
Może trzeba to zapytanie przenieś do tego wątku, co Zuzia wskazała: siała baba mak...? viewtopic.php?f=174&t=1759
Tam są chyba zdjęcia siewek, czy nie tak jest w tytule?

paputowy dom

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: paputowy dom » 17 kwie 2020, 14:12

Dysiu może wzeszły i ślimaki zeżarły :evil: Ja tak jak Ola na początku maja sieję ogórki po dwa nasionka do doniczki i jak są większe po dwie rośliny sadzę do dołka z obornikiem i obsypuję granulatem na ślimaki. Zaznaczam sobie patykiem gdzie rosną. Jak się rozrosną to nie podlewam po całości tylko tam gdzie patyki. Tutaj na zdjęciu widać przyszłe poletko pod ogórki (wyścielone słomą), na razie rosną patyki :02icon_mryellow:
fojlak (Copy).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: MaGorzatka » 17 kwie 2020, 14:20

Ja ogórków nie uprawiam, Dysiu, ale fasolkę na przełomie kwietnia/maja wysiewam do wielodoniczek (po 2-3 nasionka) i trzymam w foliaku aż do wysadzenia do gruntu.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: MaGorzatka » 17 kwie 2020, 14:29

Mam pytanie o pietruszkę naciową. Zeszłoroczna przezimowała mi w warzywniku pięknie i mam cały zielony rządek. Czy ona też teraz pójdzie w pędy kwiatowe, tak jak pietruszka korzeniowa, czy to jest wieloletnie warzywo? I proszę się tu nie śmiać, że takie głupie pytania zadaję :muza:

Awatar użytkownika
Jolka
Zadomowiony
Posty: 7444
Rejestracja: 05 lis 2019, 11:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Jolka » 17 kwie 2020, 14:51

Małgosiu ona tak samo rośnie jak korzeniowa, ale zawsze możesz ja ściąć i zamrozić przed startem w górę, ewentualnie pesto zrobić, idealne do dorsza pieczonego.

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: m65 » 17 kwie 2020, 15:03

Dysiu, fasolkę dwa tygodnie przed planowanym wysadzeniem do ogródka, dłużej bym jej raczej nie trzymała w pojemnikach na parapecie domowym, bo szybko rośnie i łatwo się łamie. Wysiewam zwykle na końcu kwietnia lub na początku maja, zależnie od prognoz, żeby nie było przymrozków, bo fasolka nie znosi minusowych temperatur i padnie.
A ogórki już teraz. Ja wysiewałam 8 kwietnia. Najpierw je podkiełkowałam w zamkniętym pudełeczku po serku na mokrym ręczniku papierowym i kiedy kiełki mają ok. 2 cm długości zasypuję ziemią po dwa w kubeczkach po jogurcie actywia (według mnie to idealna wielkość, zanim będę wysadzać, korzenie przerosną ziemię). Po około dwóch dniach wychodzą liścienie, kiedy łodyżki mają 2 cm wtedy wynoszę na dwór do inspektu, w razie przymrozków chowam do garażu, w domu za bardzo by wybujały.

Małgosiu, będzie kwitła, ale co zieleniny wyrośnie to twoje. Pęd na którym kwitnie jest zawsze grubszy, to wycinaj go, trochę to opóźni kwitnienie.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: MaGorzatka » 17 kwie 2020, 15:05

Wiem, że taka pietruszka korzeniowa już na wiosnę nie jest smaczna, im bliżej do pędów kwiatowych, tym gorzej.
Chyba więc tę moją naciową dam kurom, bo mam w zamrażarce jeszcze taka piękną z lata i to mi wystarczy do nowych zbiorów.
Dzięki, Jolu i Gosiu:serducho:

Awatar użytkownika
Dysia
Zadomowiony
Posty: 3496
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:48

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Dysia » 17 kwie 2020, 15:17

Dziękuję Dziewczynki za odpowiedź. Paputku, a po co słoma do ogórków ?
Edyta

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10471
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: Maliola » 17 kwie 2020, 15:20

MAłgosiu - chciałam właśnie napisać, że ta pietruszka twarda się robi, mam cały rządek i muszę wywalić niedługo, a wygląda bardzo fajnie. Jedynie do rosołu do smaku, ale do bezpośredniego spożycia niekoniecznie, zostawię jedną kępkę póki nowa nie wyrośnie - wczoraj siana :02icon_mryellow:

Dziewczyny dzięki za rady, zastosuję i w tym roku, bo w ubiegłym za późno poznałam te sekrety :lol2: i tylko przy drugiej fasolce się sprawdziło.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6525
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: urazka » 17 kwie 2020, 17:43

Małgosiu do pędów kwiatowych w pietruszce jest jeszcze trochę czasu. Moja póki co jest jeszcze pyszna i aromatyczna. Oczywiście jeśli nie potrzebujesz świeżej to możesz dać ją kurom ale pamiętaj, że nasiona pietruszki kiełkują chyba z 6 tygodni a zanim zmężnieje to miną następne tygodnie.
Pozdrawiam, Janina

paputowy dom

Re: Pytania i wątpliwości

Post autor: paputowy dom » 17 kwie 2020, 19:36

Dysia pisze:
17 kwie 2020, 15:17
Dziękuję Dziewczynki za odpowiedź. Paputku, a po co słoma do ogórków ?
Edytko żeby chwasty tak nie rosły i nie przesuszała się gleba. Ja ściółkuję tam gdzie mogę, trochę to zawsze wodę w glebie przytrzyma.
W temacie pietruszki to ja kupuję na allegro pietruszkę naciową pod nazwą włoska pietruszka. Ma bardzo duże liście, jest smaczna. Wytrzymuje tylko jeden sezon a na drugi uderza w kwiat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy warzywnicze”