Cukinie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Cukinie

Post autor: ewa1951 » 29 sty 2018, 8:25

Cukinie:

Grządkę wykładam czarną agrowłókniną, przyszpiloną po brzegach specjalnymi szpilami. Co metr wycięte są dziury na roślinę. Kupuję szeroką włókninę, 3,20 m, rozkładam całą, przyszpilam wzdłuż zostawiając 30 cm na ścieżkę a dalej będzie następna grządka. Zapewnia mi to wolność od chwastów (rosną tylko w dziurze przy roślince, więc można sobie poradzić), czystą ścieżkę (co dla mnie ważne, bo nie mogę się pochylać, wszystko robię na klęczkach, na kolanach przypinam specjalne miękkie ochraniacze), poza tym włóknina utrzymuje ciepło i wilgoć. Zaznaczam, że mam glebę V, VI klasy, lekką, wapienną, przepuszczalną, nie zatrzymującą wilgoci, dzień po deszczu jest już sucho. Ślimaków u mnie nie ma. Cukinie nie wymagają żadnych podpór. W miarę wzrostu delikatnie nakierowuję pędy, by rosły w pożądanym kierunku. Cukinie leżą na włókninie i są czyste. Sadzonki przygotowuję w domu i wysadzam na działce w maju. Ponieważ nie zapewni to świeżych cukinii na cały sezon (wcześniej czy później pojawi się mączniak) to w czerwcu wkładam jeszcze w wolne dziury 2-3 cukinie, żeby mieć świeże do końca sezonu.
Dodam jeszcze, że uwielbiamy cukinie, na surowo młodziutkie (chrupiące jak ogórek, a najwięcej konsumuje świnka morska), grillowane w plasterkach, smażone jak kotlety, zupy z cukinii, ciasto cukiniowe, leczo (także w słoikach na zimę), ratatuja, bigos z cukinii, do gulaszu, zagęszczania sosów, robię dużo różnorodnych marynat (nie lubię takich octowych, więc u mnie wszystko z minimalną zawartością octu, nawet dzieci mogą jeść), trochę w kostkach zamrożonych.

Patisony:
Sposób uprawy jak wyżej.

Taki sposób uprawy sprawdza się u mnie od 7 lat. Wiem, że niektórzy nie uznają agrowłókniny w ogrodach, ale u mnie ten sposób się sprawdził.
Można również "zamknąć" cukinie i patisony w skrzyniach, ale wiąże się to z koniecznością częstego podlewania. Im wyższa skrzynia tym częstsze podlewanie. Zależy to też od nasłonecznienia działki i rodzaju gleby. U mnie skrzynie się nie sprawdziły. Poziomki miałam w skrzyniach, nie za wysokich. Niestety, po 2 dniach nieobecności na działce (a nie mam tam możliwości codziennego bywania), wszystko było wysuszone.
Pozdrawiam, Ewelina

zuzanna2418

Re: Dyniowate

Post autor: zuzanna2418 » 29 sty 2018, 9:20

Ewciu ekstra kompendium!
Ja rzeczywiście nie cierpię włókniny, natomiast kocham dynie i cukinie :D
Czy siejesz do gruntu czy wcześniej przygotowujesz rozsadę?

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Dyniowate

Post autor: ewa1951 » 29 sty 2018, 13:32

Zuziu, zawsze przygotowuję w domu sadzonki dyń, cukinii i ogórków. Ponadto 2-3 cukinie sadzę wprost do ziemi w czerwcu, na drugi, świeży zbiór, gdy pierwsze krzaczki są już mocno zmęczone.
Co do włókniny, to ja też jej nie kocham, ale miałam do wyboru - albo bezustanne plewienie, albo chociaż trochę odpoczynku od plewienia.
Pozdrawiam, Ewelina

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Cukinie

Post autor: ewa1951 » 30 sty 2018, 21:34

Przejrzałam wczoraj moje zapasy i okazało się, że zostały mi tylko nasionka Tapira. Zamówiłam więc dzisiaj Sorayę, Lajkonika, Lungo Bianco i Alberelli di Sarzano (podobno bardzo wczesna). Będzie więc 5 krzaczków. Dla 2 rodzin plus przyjaciele plus wielki i wypasiony świnek morski.
Pozdrawiam, Ewelina

paputowy dom

Re: Cukinie

Post autor: paputowy dom » 30 sty 2018, 21:47

Ewa mogłabym poprosić o nasiona cukinii które zamówiłaś? Mogę zapłacić albo podesłać ci nasiona(pomidory, słodkie i ostre papryki, melony). Na zbyciu mam cukinie Astra Polka i Castata Romanesco.

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Cukinie

Post autor: ewa1951 » 30 sty 2018, 22:24

Justynko, jak tylko nasionka przyjdą to się z Tobą skontaktuję na pw. Odsypię Ci po kilka nasionek i podeślę. Tylko pomyliłam się w informacji o zamawianych nasionkach co do Sorayi. Teraz sprawdziłam, zamówiłam Astrę Polkę. A Sorayę miałam przez kilka lat i tak mi się automatycznie zakodowało, że jak cukinia to przede wszystkim Soraya.
Co do innych nasionek, to pomidorów ci u mnie nadmiar (sadzę zwykle 80 sztuk), ostrych papryk nie jadam, słodkie mam swoje wybrane, melona Oliwina już zamówiłam, a z innych resztkę nasionek mam z ub.r. Nasionka pomidorów i papryk mam swoje a wszystkie dyniowate sieję z oryginalnych nasion, bo one bardzo lubią się "puszczać" z innymi i potem wychodzą kundelki. Miałam takie doświadczenia z dyniami, cukiniami i kabaczkami. Z Twoich nasionek to ewentualnie interesowałyby mnie ze dwa nasionka Castata Romanesco, chociaż nie wiem, co to jest, muszę sprawdzić.

Jak tylko przesyłka przyjdzie, to się z Tobą skontaktuję.
Pozdrawiam, Ewelina

paputowy dom

Re: Cukinie

Post autor: paputowy dom » 31 sty 2018, 9:43

Ewa bardzo dziękuję i podeślę ci Castata Romanesco.

Awatar użytkownika
ewa1951
Zadomowiony
Posty: 513
Rejestracja: 15 wrz 2017, 18:45

Re: Cukinie

Post autor: ewa1951 » 05 lut 2018, 11:59

Przyszły nasionka. Teraz trzeba rozplanować, gdzie je posiać.
moje obrazy nasiona 001.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Ewelina

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy warzywnicze”