Nasze ogródki warzywne

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 25 maja 2017, 14:20

Asiu, skrzynie świetnie wyglądają! I wszystko ci bardzo bujnie i zdrowo rośnie.
Z nasłonecznieniem masz rację. Mam grządki lepiej i gorzej nasłonecznione, co roku staram się zmieniać obsadę, żeby w jednym miejscu nie rosło zawsze to samo. I zauważyłam, że w półcieniu wszystko rośnie wolniej i mizerniej. Tylko ogórki wolą mniej słońca i agrest, który przy upałach ponad 30 stopniu gotuje się na krzaku i muszę zasłaniać przed bezpośrednim słońcem. Z ziemią sami sobie strzeliliśmy w kolano. Teren był podniesiony o jakieś 40 cm w stosunku do ulicy i przy budowie domu zaproponowano nam wywiezienie nadmiaru, żeby obyło się bez schodków. Ochoczo przytaknęliśmy, dopiero po roku jak wczytałam się w forum ogrodnicze, dotarło do mnie, że pozbyliśmy się wierzchniej urodzajnej warstwy :2glowawmur: Została glina o kolorze jasnego brązu. W warzywniku daliśmy dużo ziemi workowej i struktura i kolor gleby bardzo się już poprawiły, ale daleko jej jeszcze do ideału.

W moim warzywniku wszystko już posadzone i wygląda tak
DSCN3764.JPG
DSCN3728.JPG
DSCN3717.JPG
DSCN3720.JPG
DSCN3721.JPG
DSCN3718.JPG
DSCN3729.JPG
DSCN3722.JPG
DSCN3765.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 25 maja 2017, 14:26

DSCN3746.JPG
DSCN3738.JPG
DSCN3740.JPG
DSCN3735.JPG
DSCN3734.JPG
DSCN3732.JPG
DSCN3733.JPG
DSCN3731.JPG
DSCN3743.JPG
DSCN3747.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 25 maja 2017, 14:31

DSCN3752.JPG
DSCN3751.JPG
reszta warzywnika w donicach
DSCN3756.JPG
DSCN3757.JPG
DSCN3758.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

asia68

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: asia68 » 25 maja 2017, 22:56

Dziękuję Asiu, warzywniak rzeczywiście jest kompaktowy. Ilość roślin też nieduża np. 5 kapust, 5 kalarepek :D . W zeszłym roku miałam 3 kapusty, niestety nie ja je zjadłam a ślimaki do spółki z bielinkiem i gąsienicami.

Olu marchew tegoroczna. Na opakowaniu pisało, że wczesna to posadziłam wcześnie :D

Gosiu, ale u Ciebie wszystko już duże. A czy dobrze rozpoznałam na 2 zdjęciach bakłażana? Pytam, bo to moja tegoroczna porażka. Ładnie mi wzeszły nasionka w połowie marca. Rosły.. po czym wszystkie w odstępie tygodnia padły. Muszę sprawdzić czy na rynku nie sprzedają sadzonek. Na pocieszenie wysadziłam po raz pierwszy sadzonki słodkiej kukurydzy "Gucio". Ciekawa jestem czy zdąży podczas naszego lata zawiązać kolby...

Awatar użytkownika
mama101
Zadomowiony
Posty: 355
Rejestracja: 23 mar 2017, 18:56

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: mama101 » 26 maja 2017, 6:00

Gosiu pięknie rozszałał Ci się warzywnik, wszystko takie duże i dorodne.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10507
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: Maliola » 26 maja 2017, 10:00

Asiu, to rzeczywiście wcześnie musiałaś posiać tą marchew, jeszcze przed śniegiem :)
U nas na rynku widziałam sadzonki bakłażana, zresztą wszystko mają i co roku więcej, zastanawiam się ciągle nad sensem robienia własnych rozsad, bo pomidory to regularnie po przesadzeniu do pojedynczych doniczek mi padają.

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 26 maja 2017, 16:58

Asiu, dzięki.
Olu, oczywiście wszystko można kupić, ale wyprodukowanie własnej rozsady daje niesamowitą satysfakcję.
Asiu, ja też mam po kilka sztuk warzyw, bo ogródek mały, na przykład 3 bakłażany, 2 miechunki pomidorowe, 4 papryki słodkie i jedna chilli, 3 cukinie i 3 dynie, ziemniaki w doniczce. Z pomidorami poszalałam, 22 w gruncie.
Akurat zdjęcia bakłażana wczoraj nie wstawiłam, te dwa zdjęcia o których chyba myślisz, to miechunka pomidorowa (inne nazwy to physalis lub rodzynek brazylijski).

bakłażany
DSCN3744.JPG
miechunka pomidorowa
DSCN3738.JPG
DSCN3789.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
mama101
Zadomowiony
Posty: 355
Rejestracja: 23 mar 2017, 18:56

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: mama101 » 27 maja 2017, 5:36

Gosiu też byłam ciekawa tej rośliny o którą dopytywała się Asia. A co robisz z tą miechunką, przyznam się że jest mi ona obca.
Bakłażana pierwszy raz posadziłam w tym roku, dla pewności rośnie pod folią, mam pytanie czy jakoś specjalnie muszę o niego dbać?

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: Keetee » 27 maja 2017, 6:21

Ale piękne warzywkaaaa :041: U mnie pierwsze niuńki ogórki, mam nadzieje, że mi się udadzą i pierwsze kwiaty pomidorków...sadzonki kupiłam jak padły mi moje, bo już tak się nastawiłam na warzywnik, ze musiałam :whistling: Sałata, kapusta, szpinak i jarmuż też rosną i 1 dynia....reszta nie wzeszła...może wsadzę jeszcze nasionka :roll:
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 27 maja 2017, 20:12

Asiu, z tego co czytałam, bakłażany lepiej owocują w gruncie niż w szklarni. Lubią słońce, ale przy wysokich temperaturach słabo zawiązują owoce.
Miechunka ma smaczne słodkie owoce, u nas w Lidlu do kupienia, tak wyglądają https://www.google.de/search?q=physalis ... 5906834734

Dorotko, a robiłaś rozsady? Ja wcześniej próbowałam siać nasiona prosto do gruntu i tyle ich widziałam. Teraz większość warzyw wysiewam na rozsady.
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: Keetee » 28 maja 2017, 4:46

Gosiu dynie siałam do doniczek...myślałam, wysieję 4 (po dwie z odmiany) bo gdzie ja to upcham...no i wyszła tylko jedna :D
Może dosieję jeszcze...co??? Chyba nie jest jeszcze za późno ?
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15420
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: Barabella » 28 maja 2017, 9:09

Mój warzywnik dostał nowa grządkę podwyższoną na truskawki :02icon_mryellow: Nie było to docelowe miejsce, ale funkie i żurawki rosnąć tam nie chciały, a gdzieś to kilkadziesiąt truskawek musiałam upchnąć, by kolejne lata nie stały w donicach. Muszę teraz tylko pilnować rozłogów lilaków....

Obrazek

Mikre pomidoraski i dorodne (z części naziemnej) czosnek i cebula :) Do wsadzenia czekają pory i selery.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
mama101
Zadomowiony
Posty: 355
Rejestracja: 23 mar 2017, 18:56

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: mama101 » 28 maja 2017, 9:31

Warzywnik powoli rozpędza się, prym wiodą chwasty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
m65
Zadomowiony
Posty: 1427
Rejestracja: 21 mar 2017, 11:28
Lokalizacja: Köln

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: m65 » 28 maja 2017, 12:50

Dorotko, nie jest za późno, podkiełkuj nasiona przed wsadzeniem do doniczki, ja moczę chusteczkę higieniczną, zawijam nasiona i wkładam do woreczka albo pudełka plastikowego. Mam jeszcze nasiona dyni i ogórków i kusi mnie, żeby spróbować ze szczepieniem jeszcze w tym roku... a ciebie?
Basiu, pomidory szybko nadgonią. A cebulę i czosnek masz bardzo ładne. Truskawki powinny tam dobrze rosnąć, mają płytkie korzenie, tylko czy dostaną wystarczająco dużo słońca?
Asiu, piękne pomidory i szpinak. A co masz w skrzynce koło cukinii z powcinanymi liśćmi, arbuzy?
U Jasia i Małgosi
Pozdrawiam, Gosia

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze ogródki warzywne

Post autor: Keetee » 28 maja 2017, 15:52

No co Ty Gosiu ...masz dynię figolistną :o Pewnie, że mnie kusi i to jak, ale nie mam tych nasion...muszę się przygotować na wiosnę .
A Ty próbuj, rób zdjęcia instruktażowe będziesz mistrzu :okok:
Ja tak mówisz z tą dynia to idę i namoczę ...Delicatę wyrosła mi za to jedna Galeux d'eysines miałam 2 nasionka ....będę chuchać na nią i dmuchać :D
Asiu ale masz kawał warzywnika :okok: Super mieć tak wszystko na wyciągnięcie ręki ...zazdroszczę pozytywnie :)
Basiu i u Ciebie wypasiony warzywnik... :okok: Truskawki mogą mieć za mało słońca może poziomki tam posadź :hmmm: A truskawy na słońce
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy warzywnicze”