Nasze pytania i prośby o poradę

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: MaGorzatka » 23 mar 2017, 9:45

Tu zamieszczamy swoje pytania i wątpliwości dotyczące uprawy drzew i krzewów owocowych.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11989
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: boryna » 26 mar 2017, 18:25

Jesienią kupiłam i posadziłam 20 szt. malin jesiennych. Do teraz nic nie kiełkuje, ale co gorsza, kiedy ułamie się patyczki wystające z ziemi, to są zupełnie suche a wyciągnięte korzenie wyglądają jak zgnite. Nie bardzo wiem, co się stało, bo woda w tym miejscu na pewno nie stoi. Miały za sucho jesienią (o ile pamiętam, opady były normalne)? Wymarzły?

zuzanna2418

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: zuzanna2418 » 27 mar 2017, 7:42

Bożenko wiele nie pomogę, mogę tylko dodać, że my mieliśmy identyczną sytuację na wsi dwa lata temu. 10 sadzonek W. posadził i wszystkie zdechły. Nie mamy pojęcia dlaczego.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11989
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: boryna » 27 mar 2017, 8:18

No nic, zamówiłam kolejne 20 szt. i posadzę teraz. Przyjąć się muszą, bo jest wilgotno, zresztą będę w razie potrzeby podlewać, a po zimie zobaczymy. Nie chce mi się wierzyć, że wymarzły, bo przecież leżało sporo śniegu, a poza tym to maliny, nie jakieś delikatne egzotyki. Chyba jednak za mało podlewałam jesienią, a potem ziemia zamarzła i wyschły.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mariaewa » 23 kwie 2017, 21:10

Kochane, mam w domu młodocianego malinożercę. Chcę mu zrobić niespodziankę i posadzić żółte, fioletowe, morelowe i czarne maliny.
Macie u siebie te okazy ? Chodzi mi o smak . Stworzenie stanowisk dla kilkunastu krzaków to sporo mojej pracy . Plus oczywiście pieniądze za sadzonki. Jakie macie doświadczenia ?
Mam zwyczajne wczesne i póżne maliny .

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: Keetee » 24 kwie 2017, 18:25

Czarne są bardzo wysokie , jeśli chodzi o smak to pyszne ,ale u siebie nie mam ...do mamy bym chętnie zdobyła ...muszę się rozejrzeć .
Polecam Ci żółte , owocują do mrozów , ja dosadziłam własnie u siebie 2 odmiany :okok: Teraz były w Biedrze ładne sadzonki żółtych malin, druga odmianę kupiłam Obi . Wystarczy posadzić po sadzonce...bo za rok już będzie kilka nowych....to najwyżej dosadzisz, a za trzy będziesz rozdawać :2smiejsie:
Te żółte są jak późne maliny...łatwe w obsłudze, ścinasz na wiosnę bądź jesień...owocują na jednorocznych pędach, czarne na dwuletnich .
Jestem strasznym malinożercą :jezyk:
Dzięki Tobie dowiedziałam się, że są też morelowe :o I one są najniższe, nawet na balkon dla Lusi
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: Keetee » 24 kwie 2017, 18:41

Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mariaewa » 24 kwie 2017, 19:08

Dziękuję, Malinowa królowo. Mój wnuczysław rozpoczyna dzień jak wiejska gospodyni. Rano " doi " wszystkie dostępne krzewy owocowe .
Ja muszę wciągnąć 2-3 garsteczki czarnej porzeczki [uwielbiam]. Mam 5 krzewów i całkowicie wystarcza na moje potrzeby. A L pasożytuje na agreście od fazy kwaśnego szczękościsku.
Kupię po 3 krzaczki. Ale dopiero po długim weekendzie, bo nie wiadomo jak wydolna będzie przesyłka. Kupuję z all z konta miododajne, gladi 20 albo szutniczek
Mam 15 / 2 m wolnej przestrzeni w sadku. Akurat na szpaler malin.

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: Keetee » 24 kwie 2017, 19:21

Malinową królową jest moja mama, ma plantację na wschodzie ,połowę posadziłyśmy my z Emi :okok:
Ja się własnie zastanawiam nad tą morelową...no i czarna też by wypadało mieć, tylko ta jedna odmiana... Litacz, niesie wirusa często .
Agrest uwielbiam ale tylko wypływający, słodki ,dojrzały...takiej kwasoty jak twój L nie tyknę :dobani:

Oglądam odmiany tu...http://plumeria.sklep.pl/sadzonki-malin ... sgodQwcNEw, potem zobaczę co ty wyhaczyłaś
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mariaewa » 24 kwie 2017, 19:48

Dorotko Black Jewel ma na all miododajne. Inni nie piszą, czy to Litacz, Mac Black. Czarna to czarna. Dlatego wezmę od nich.

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mewa » 24 kwie 2017, 20:33

A mnie narobiłaś ochoty na morelową i fioletową .
Ja znalazłam tutaj w doniczkach litrowych

https://sprzedajemy.pl/pyszne-kolorowe- ... nr32714902

Miododajne mają raczej małe sadzonki

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mewa » 24 kwie 2017, 20:47

Tylko coś mi zdjęcia w tym linku nie pasują, bo te same co w Plumerii :roll: :roll: :roll:

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mariaewa » 24 kwie 2017, 21:10

Zdjęcia bywają te same na kilku kontach. Może fotografują " metryczki " lub katalogowe z hurtowni w których się zaopatrują [ my doświadczone znamy bajki o plantacji rodzimej a potem roślina z holenderskim dyndelasem].
Ja wybieram sprzedawców z zimniejszych rejonów niż mój i z sadzonkami mało odpicowanymi. Nie zawiodłam się. Bywają małe ale rosną pięknie , nie przemarzają i nie chorują. Po ziemi w doniczkach też widać, że rosną w niej długo [chwasty, mech]. Idealnie czysta ziemia w donicy z dwulatkiem coś nie teges. A nie wierzę w pielenie .

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mewa » 24 kwie 2017, 21:13

Od Miododajnych brałam sadzonki hortensji- cena była adekwatna do towaru :D

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Nasze pytania i prośby o poradę

Post autor: mariaewa » 24 kwie 2017, 21:24

mewa pisze:Od Miododajnych brałam sadzonki hortensji- cena była adekwatna do towaru :D
Czyli do d...y ? Czy wręcz przeciwnie. U mnie albamar, Szutniczek i gladi 20 zawsze na 5.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy owocowe”