Krzewy ozdobne - cięcie

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:16

survivor26 pisze:Informacje podstawowe o cięciu wiosennym (ze strony wymarzonyogrod.pl):

Cięcie formujące ma za zadanie uwypuklenie walorów zdobniczych rośliny. Wykonując je należy pamiętać o podstawowych zasadach: krzewy kwitnące latem (od drugiej połowy czerwca) kwitną na pędach jednorocznych i tniemy je wczesną wiosną, natomiast krzewy kwitnące wiosną należy ciąć latem, po kwitnieniu.

Do pierwszej grupy roślin (cięcie wiosną) należą między innymi:

- budleja Dawida (Buddleja davidii)
- barbula (Caryopteris)
- perowskia (Perovskia)
- tawuła japońska (Spiraea japonica)
- pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri)
- ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)
- dziurawce (Hypericum)
- pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Cięcie należy przeprowadzić, gdy rośliny są w fazie pąka, a temperatury powyżej 0 st. Celsjusza w dzień i maksymalnie -5 st. Celsjusza nocą. Delikatniejsze krzewy i krzewinki (np. wrzosy, szałwia lekarska, lawenda, róże) tniemy, gdy temperatury na zewnątrz się ustabilizują.

Wiosną również należy przycinać krzewy ozdobne z liści lub pędów, między innymi berberysy Thunberga (Berberis thunbergii), kolorowe odmiany pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius), dereń biały (Cornusa alba). Wprawdzie przez cięcie zrezygnujemy z kwiatów, ale w przypadku tych gatunków kwitnienie ma niewielkie walory zdobnicze. Wczesną wiosną przycinamy również zaschnięte pędy bylin, traw i paproci. Cięcie, zwłaszcza traw i paproci, należy wykonać, gdy minie ryzyko silnych przymrozków, ale nim rośliny wznowią wegetację. Zazwyczaj można to zrobić w połowie marca.

Wiosna to też idealny termin do przycinania żywopłotów z roślin liściastych (drugie cięcie wykonujemy latem).

Niektóre gatunki, np. magnolie, oczary, wawrzynki, źle znoszą cięcie i w ich przypadku należy je ograniczyć do minimum (jedynie do cięcia sanitarnego).

Pamiętajmy, że im cięcie mocniejsze (krótkie, pozostawiające 2–3 pąki) tym pędów mniej, ale będą mocniejsze, a kwiaty większe. Przy cięciu słabym (długim, pozostawiającym 6–7 lub więcej pąków) pędów będzie więcej ale za to cieńsze i słabsze. Ta sama zasada dotyczy jakości i wielkości kwiatów. Jeśli zależy nam na dużej masie dekoracyjnych liści (jak w przypadku pęcherznicy), lepiej zastosować cięcie długie.

I ilustracja, jak co ciąć (ze strony pzd.pl):

Obrazek

wpisujcie swoje obserwacje i doświadczenia odnośnie do cięcia krzewów :)

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:19

Tawuły japońskie tnę w połowie marca na jeżyka czyli formuję półkolisty kształt pozostawiając 10 cm pędów.
Magnolia "Suzan" bardzo dobrze zniosła cięcie radykalne (połowa krzewu wyrąbana z uwagi na konieczność ograniczenia objętości krzewu)
Krzewuszkę podkrzesuję wiosną od dołu, żeby wyprowadzić ją wyżej i ograniczyć rozrost dolnych części wszerz.
Hortensje bukietowe viewtopic.php?f=110&t=372

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:22

Barabella pisze:Czy możesz dać link do tej broszurki.... nie mogę przeczytać, a bardzo mnie to cięcie pigwowców interesuje....
survivor26 pisze:Basiu, proszę bardzo: http://pzd.pl/artykuly/12406/111/Ciecie ... iosna.html
Barabella pisze:tu dobrze opisują

Kiedy ciąć winorośl?

Krążą opinie, że cięcie powinno być przeprowadzone już jesienią. Jeżeli ktoś decyduje się na ten termin musi pamiętać o bardzo dobrym zabezpieczeniu łozy przed mrozami. Przycięta łoza jest dużo bardziej narażona na przemarznięcie. Zdarza się , że przycięta jesienią łoza całkowicie przemarza. Dlatego najodpowiedniejszym terminem ciecia winorośli jest koniec lutego początek marca. W naszych warunkach w miesiącu lutym występują bardzo silne mrozy.
Z kolei zbyt późne przystąpienie do cięcia czyli w okresie "płaczu łozy" opóźnia zabliźnianie się ran po cięciu co przyczynia się do osłabienia rośliny i wystąpieniem ryzyka zakażenia jej chorobami.
MaGorzatka pisze:A ja na wielce specjalistycznych portalach znalazłam też informację, że nie ma dowodów na to, żeby płacz łozy w jakikolwiek sposób osłabiał krzew winorośli, oprócz niepożądanego zalewania pąków sokami - ale tu może załatwić kwestię odpowiednie cięcie i przygięcie łozy po cięciu.

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:25

Barabella pisze: Zuziu a możesz tak bardziej obrazowo to podkrzesanie na krzewuszce wykonujesz? Mam trzy, jedna NN i też chętnie bardziej w górę bym je wyciągnęła..... moje to świeżaki :mrgreen:
Basiu U mnie krzewuszka Variegata ma taki pokrój miotlasty czyli z bryły korzeniowej wyrasta ileś tam badyli, które rozgałęziają się ku górze tworząc rozbudowaną górną część krzewu. Ale są jeden-dwa grubsze pędy które zostawiam, a prawie wszystkie pozostałe wycinam przy samej ziemi. Te grubsze są rozgałęzione u góry bardzo silnie, więc góra krzewu pozostaje rozłożysta a dół ogranicza się do szczupłej wiązki.

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:29

No więc niniejszym zainaugurowałam cięcie w ogrodzie. Winorośl opitolona, takoż tawuły japońskie

Obrazek

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:30

mariaewa pisze:Jedna z moich brzóz szczepionych na pniu ma ok. metra płożących się na trawniku gałęzi. Chciałabym je przyciąć, bo mimo romantycznego wyglądu , są utrapieniem przy koszeniu .
Znalazłam bardzo różne terminy cięcia, by drzewko " nie płakało ".
Co mówi Wasze doświadczenie ?
marysiuewo W. twierdzi, że cięcie latem. W suchy dzień, aby miejsca cięcia szybko obeschły.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: mariaewa » 28 mar 2017, 19:37

Kiedy pierwszy raz wiosną ciąć wierzbę hakuro nishiki ? Formę szczepioną na pniu i krzewiastą.

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 29 mar 2017, 8:12

Mesiu my już przycięliśmy. Zostawiamy 20-30 cm pędy.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4619
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: EwaM » 31 mar 2019, 19:04

Pora przyciąć ketmie syryjskie, przy okazji, one ruszają późno, inne krzewy już mają liście, a te lenie jeszcze są gołe.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: Barabella » 31 mar 2019, 19:06

Ja swoje ketmie tnę co drugi rok ale w lutym.....
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: Barabella » 07 maja 2019, 8:26

Jak myślicie, czy nie jest za późno na wyprostowanie krzewuszki? Mam jedną strasznie pokręconą. Trzy pędy idą na jedną stronę.... Jest paskudna. Mam chęć wszystko jej obciąć.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

zuzanna2418

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 07 maja 2019, 8:28

EwaM pisze:
31 mar 2019, 19:04
Pora przyciąć ketmie syryjskie, przy okazji, one ruszają późno, inne krzewy już mają liście, a te lenie jeszcze są gołe.
U mnie jedna ketmia pod południową ścianą już w liściach. Dwie kolejne w zaawansowanych pąkach. Ale takich mikrusów sadzonych w ubiegłym roku to chyba jeszcze nie będę cięła?

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10305
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: Maliola » 07 maja 2019, 9:01

Barabella pisze:
07 maja 2019, 8:26
Jak myślicie, czy nie jest za późno na wyprostowanie krzewuszki? Mam jedną strasznie pokręconą. Trzy pędy idą na jedną stronę.... Jest paskudna. Mam chęć wszystko jej obciąć.
Basiu jak teraz przytniesz, to nie będzie kwitła.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: survivor26 » 07 maja 2019, 9:08

Barabella pisze:
07 maja 2019, 8:26
Jak myślicie, czy nie jest za późno na wyprostowanie krzewuszki? Mam jedną strasznie pokręconą. Trzy pędy idą na jedną stronę.... Jest paskudna. Mam chęć wszystko jej obciąć.
Basiu, ja tnę kiedy chcę, po prostu wówczas gorzej kwitnie albo wcale w danym roku. ale miej na uwadze, że niektóre odmiany mają taki pokręcony pokrój i cięcie niewiele zmieni, bo nowe gałęzie też będą rosnąć jakby piorun w miotłę strzelił ;)

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Krzewy ozdobne - cięcie

Post autor: Barabella » 07 maja 2019, 10:29

Pati żeby to była miotła.... Zaraz zrobię fotkę i wstawię wieczorem.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy ozdobne”