Róże pienne

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Re: Róże pienne

Post autor: zuzanna2418 » 16 sie 2017, 14:57

Januszu, pokrój róż zaszczepionych na pniu chyba bardzo determinuje to, czy koronę tworzy róża wielkokwiatowa (jak w wypadku dwóch Waszych egzemplarzy) czy pnąca lub rabatowa. Pędy wielokwiatowych są zazwyczaj proste, wzniesione, więc na pokrój parasolowaty raczej nie ma co liczyć.
Niestety moje doświadczenia z różami piennymi (sztamowymi) to głównie kłopot z zimowaniem. Nigdy nie przetrwały dłużej niż dwa sezony. U Ciebie klimat łagodniejszy, więc i problemu nie ma :)

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Róże pienne

Post autor: mariaewa » 16 sie 2017, 15:16

Mnie zawsze przerażały porady, jak zabezpieczyć takie róże przed zimą. Oglądałam filmiki z przyginaniem róży aż do ziemi [podkładano pod pień kamień lub drewniany pieniek aby łatwiej ją nagiąć] . Dlatego nigdy, mimo marzeń takiej róży nie kupiłam. Być może wystarczyłoby osłonić miejsce szczepienia i korzenie. Nie wiem.
Chętnie poczytam o Waszych doświadczeniach w tym względzie . Nadal marzy mi sie taka pachnąca kula.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Róże pienne

Post autor: MaGorzatka » 16 sie 2017, 16:14

Marioewo - nie wystarczyłoby, na pewno nie w naszym klimacie.
Ja też właśnie dlatego nie mam róż na patyku, choć muszę się przyznać, że ostatnio bardzo mnie kusi taki eksperyment i mam nawet dla niego upatrzone miejsce :)
Co do zimowania, to jestem skłonna wypróbować trzymanie tej róży w donicy (wkopywanej na sezon) i wynoszenie jej jesienią na strych.

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Róże pienne

Post autor: MaGorzatka » 17 sie 2017, 8:04

alphax pisze:Miejsce szczepienia jest jak wiadomo najważniejsze i zabezpieczam jest od wiatru i mrozu folią psyt-psyt z bąbelkami powietrza
Zbrodnia to niesłychana!

Tu radzą specjaliści:
Pani Danusia Młoźniak
Szkółka Oczar

A tu jeszcze - 2 sposoby

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Róże pienne

Post autor: mariaewa » 17 sie 2017, 12:37

Dobrze, teraz mnie oświećcie. Podobno zabezpieczenie korony bez styczności z ziemią [ kokon ma być przymocowany do gruntu i czerpać ciepło ] jest wątpliwej jakości. W związku z tym zabezpieczałam małe krzewy a zwłaszcza róże kapturem ku klux klanu. Nie wiem, czy zbieg okoliczności czy w tym szaleństwie jest jednak metoda ale wszystko przetrwało. Preferuję przy małych krzewach właśnie te kaptury , mogą być wypełnione stroiszem lub sianem. Czytałam , że na róże zakłada się kartonowe pudła i też wypełnia materiałem naturalnym. To jak jest ?
Zakładam, że historyczne chochoły ze słomy to mądrość pokoleniowa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”