Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Opisy roślin ozdobnych i użytkowych w ogrodzie, na łące i w domu
Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:04

Lusia pisze:W czasach nie tak odległych, kiedy uprawiałam swój ogródek nie walczyłam z mniszkiem. Nie miałabym szans z nim wygrać, trzeba było go polubić.
Mniszek w moim ogródku i zza płotem.

Brak zdjęć

I dostrzec jego urodę.


Brak zdjęć

Plananemochoria to sposób rozprzestrzeniania się na znaczną odległość roślin, których nasiona mają specjalne urządzenia ułatwiające im przenoszenie się za pomocą wiatru. Urządzenia te są nad podziw piękne. Owoc mniszka zaopatrzony jest we włoski lotne tworzące swego rodzaju spadochroniki.
Nie wszystkie spadochroniki na moich zdjęciach to owoce mniszka.

Brak zdjęć

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:24

Urazka pisze:Lucynko chcesz, żebym polubiła każdy chwast nawet ten, który panoszy się na moich pracowicie oczyszczonych rabatkach? Tak pięknie fotografujesz te chwasty, że podczas oglądania zdjęć zaczynam się zastanawiać dlaczego ja właściwie je zwalczam.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:26

Lusia pisze:Tak, tak Janko. Może nie polubiła ale dostrzegła ich urodę. Przed koszeniem swojej łąki-trawnika robiłam sesje zdjęciową chwastom. Często zostawiałam kawałek nie skoszony bo szkoda mi ich było takie były ładne. Ale miałam duży ogródek ale gdybym miała mały to chwasty przegrałyby z ogrodowymi roślinkami. O:)

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:27

Sweety pisze:Miejsce jest chyba dobre :D Czy miałyście przypadek , by 'miód' z mniszka nie zgęstniał? Zrobiłam jak co roku... Ciekawe, czy coś z tym można jeszcze zrobić...
Lusiu! Zdjęcia, jak zawsze, cudne :D

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:28

maria pisze:Lusiu oglądając Twoje zdjęcia , jestem skłonna ,podobnie jak Janeczka polubić każdy chwast ;)
jaki cudny niebieski motylek
:shock:

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:29

Urazka pisze:Aniu może zbyt krótko gotowałaś? Robiłaś "próbę kropli" jak przy konfiturach albo lukrze czy gęstnieje? Ja nigdy nie robiłam takiego syropu z mniszka ale w tym roku koniecznie muszę go zrobić. Widzę w internecie różne przepisy a może podasz swój?
Lusiu urodę dostrzegam i jeden chwast nawet hołubię to jest bniec biały. Od dwóch lat mam pokaźny krzaczek na dość eksponowanym miejscu.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:30

Lusia pisze:Aniu nigdy nie robiłam syropu z mniszka więc nie doradzę. Może tak jak sugeruje Janeczka za krótko gotowałaś? Marysiu niebieski motylek na mniszku to modraszek, malutki ale ile się trzeba za nim nabiegać aby go uchwycić w aparacie.
Bniec biały lub inaczej lepnica biała, Janeczko poszukam w moim archiwum może gdzieś mam go na fotce. Na pewno mam jego owoce bo bardzo mi się podobają. Takie brązowe wydmuszki.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:31

Urazka pisze:Lusiu w tym roku go sfotografuję. Wiesz, że on otwiera kwiaty na noc i jego nektarem karmią się ćmy?

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:32

Lusia pisze:Janko i ja sobie obiecuję, że w tym roku będę fotografowała roślinki z głową czyli całą roślinę, liście, pąki, kwiaty i te cechy, które ja jakoś szczególnie wyróżniają a nie tak chaotycznie jak do tej pory robiłam. Tylko muszę sobie znaleźć fajną łąkę blisko domu a to będzie trudno bo mieszkam w samym centrum. To czekam na Twojego bnieca białego.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:33

Keetee pisze:Jej...wpadłam z ciekawości....a tu takie fotosy :lol:
Kocham łany mnieszków...i tez urządzamy wtedy sesyjke zdjęciową...bo łany mleczy, maków i lnu mnie powalają najbardziej na świecie ...oprócz róż naturalnie :lol:
Modraszek to mój faworyt wśród motyli...taki malutki klejnocik...zauważyłam,że on gustuje raczej w prostych kwiatach polnych...do mnie rzadko zagląda ,ale zaraz niedaleko ,na ubogiej łące jest stałym bywalcem ,pieknota prawdziwa O:)

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:38

Chabry (Centaurea)
Lusia pisze:Rośliny roczne, dwuletnie i byliny. W/g Wikipedii w Polsce występuje dwadzieścia kilka gatunków tej rośliny. Najbardziej znany chaber to bławatek.

Brak zdjęć

Chaber driakiewnik?

Brak zdjęć

A ten może nadreński, jasnoróżowy?

Brak zdjęcia
Biały chaber z mojej "łąki"

Brak zdjęć

Kwiaty zebrane w kuliste lub półkuliste koszyczki, osłonięte suchymi łuskami okrywy, zewnętrznie niebieskie, białe lub purpurowe z rurkowatą, obupłciową, płodną i powcinaną koroną.

Brak zdjęć


Owoce z puchem kielichowym.

Brak zdjęć

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:39

elakuznicom pisze:Lucynko piękne zdjęcia chabrów , łąki są urokliwe ,uwielbiam spacery wśród traw i kwiecia polnego ...

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:40

MaGorzatka pisze:Lusiu - przecudne zdjęcia!
Płatki chabrów-bławatków zbieram i suszę. Ładnie zachowują kolor, a używam ich potem cała zimę jako dodatku do zielonej herbaty obok różanych płatków. Pięknie pachnie i wygląda taka herbatka!
No i wiemy, co tam w niej jest - prawdziwe skarby, a nie jakieś zmiotki z podłogi magazynu zielarskiego i to w cenie przyprawiającej o zawrót głowy.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:42

Lusia pisze:Dziękuję Elu. W ten wolny, świąteczny czas przeglądam swoje zdjęcia i porządkuję. Wspominam letnie dni.
Napiłabym się Małgosiu bardzo chętnie Twojej herbatki O:)
Dorzucę jeszcze kilka zdjęć chabrów i łąki, na której rosną przecudne kwiaty, nie tylko chabry. Bardzo często zapraszałam je do swego ogródka.

Brak zdjęć

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4620
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 20:42

Ryszan pisze:Lucynkocudne zdjęcia,patrząc na nie robi się cieplej.Pokazuj jeszcze to może ta zima minie szybciej.:D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sekcja roślinna”