Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Opisy roślin ozdobnych i użytkowych w ogrodzie, na łące i w domu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty-identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 20 mar 2017, 20:23

Urazka pisze:Chodzę za Tobą krok w krok, może tym razem troszkę się spóźniłam ale i tak nie przegapię Twoich chwastowych lekcji. Mam również wiesiołka w ogródku i bardzo go lubię za przepiękny żółty kolor kwiatów i za ładnie przebarwiające się liście na jesień.
Twoja galeria różnych stadiów życia wiesiołka przyprawia o zawrót głowy. Jestem ciekawa ile jeszcze roślin tak udokumentowanych masz w swoich zbiorach. Podziwiam!
A kosmosy (onętki) są wspomnieniem z dzieciństwa. Mam zdjęcie mnie czteroletniej w wielkim zagonie tych kwiatów - około 10x5 metrów. Przez wiele lat nie widywało się ich w ogrodach i bardzo się cieszę, że wróciły do łask
To już trzecia kreseczka mniej.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty-identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 20 mar 2017, 20:24

Lusia pisze:Janko cieszę się, że chodzisz za mną "krok w krok". Onętki dostałam od sąsiadki na wsi i od tej pory same siały się a ja im pozwalałam rosnąć. Dzisiaj przygotowałam zdjęcia krwawnika zapraszam do obejrzenia.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty-identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 20 mar 2017, 20:26

Ewulekc pisze:Ja trochę go ograniczam (wysadzając w donicę) bo mocno się u mnie rozrasta

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 5:58

Żmijowiec zwyczajny ( Echium vulgare)
Lusia pisze:Roślina dwuletnia. Swoją nazwę zawdzięcza wystającym z korony pręcikom, przypominającym język żmiji oraz temu, że w przeszłości używany był przeciw ukąszeniom żmii.

Brak zdjęć

Liście lancetowate, szorstko owłosione i o zaostrzonych końcach.

Obrazek

Kwiaty zebrane w kwiatostany typu skrętek wyrastające w kątach liści. Najpierw purpurowe później niebieskie o lejkowatych kształcie.


Brak zdjęć
Owoc rozłupnia rozpadająca się na 4 ciemnobrunatne rozłupki.

Brak zdjęć


Barwa kwiatów zależy od stopnia kwasowości soku komórkowego w młodych kwiatach jest on kwaśny, co nadaje im czerwoną barwę, w dojrzałych kwiatach jest obojętny lub zasadowy, co nadaje kwiatom niebieską barwę.

Brak zdjęć


Żmijowiec zapraszałam do swego ogródka a gdy znalazłam białego czułam się jak Kolumb gdy odkrył Amerykę.

Brak zdjęć

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 5:59

Ginia pisze:Lusiu, piękny ten chwaścior. Dzięku Twojej opowieści o żmijowcu już nie przejdę obok niego obojętnie. Zastanawiam się nawet nad zaproszeniem go do swojego ogrodu, ale skoro to chwast to pojawia się pytanie, jak tam z jego ekspansywnością...

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 5:59

elakuznicom pisze:Lucynko , że też u Ciebie takie piękne chwasty rosną :mrgreen: wszystkie kolory śliczne , a czy ten biały nie zmienia koloru ?? zacznij zbierać nasionka w tym roku chętnie wysieję u siebie na działce ;) ale on rośnie na bardziej otwartej przestrzeni , więc ma sporo słońca..

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:00

Urazka pisze:Lusiu witam Cię w pierwszy dzień Nowego Roku i cieszę się, że nadal masz chęć pokazywać nam piękno przyrody w jej różnych odsłonach. Obyś miała dużo zdrowia, ochoty i czasu na naszą edukację. W Nowym Roku życzę Ci wielu przyrodniczych olśnieni i wzruszeń.
Piękny jest ten żmijowiec, zdjęcia jak zwykle cudne a naj... naj... to zdjęcie z ptaszkiem. Jestem zadziwiona, że udało Ci się sfotografować go w takiej pozycji. Pewnie przysiadł tam tylko na chwilkę.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:00

lora pisze:A to Ci chwaścisko jakie śliczne , faktycznie można go spotkać na łąkach i przy drodze ale nikt tak pięknie nie uchwycił jego ...

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:01

elakuznicom pisze:Misia ma rację zdjęcia piękne ,no teraz już nie wiem :?::?: może nie kwiat a zdjęcia zrobione przez Lucynkę są takie ładne :idea:

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:02

Lusia pisze:Asiu żmijowiec to roślina dwuletnia, w pierwszym roku tylko liście a drugim kwiaty. Pięknie prezentuje się w dużej grupie więc jeżeli masz dużo miejsca to zaproś go do siebie. Potem to sam będzie się wysiewał. U mnie rósł przy polnej drodze i sam się wpraszał do ogrodu.
Elu biały kwitł tylko jeden sezon potem zginął. Bardzo lubi suche i słoneczne miejsca.
Janko dziękuję bardzo za życzenia. Tobie również życzę wiele pomyślności i zdrowia. Makolągwa,:?:, fotografowana była na dużym zoomie. Nie dała się podejść. Siedziała na przekwitającym żmijowcu przy polnej drodze a ja próbowałam ją uchwycić aparatem zza płotu.
Misiu, prawda, że pięknie dekoruje pobocza drogi? Latem moja wiejska droga cudnie wygląda.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:03

maria pisze:Lusiu piękne zdjęcia pokazujesz i podziwiam za umiejętności fotograficzne , bo nie każdy potrafi zwykły chwast pokazać niczym perełkę

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:04

Ginia pisze:dziękuję Lusiu za odpowiedź. Miejsca nie mam zbyt dużo, ale obok łąki i pola, to może tam bym rzuciła nasionem żmijowca, coby ładnie było. Chociaż nie zdziwiłabym się, gdyby obok nas to cudo rosło. Człowiek patrzy, a nie widzi. Postaram się w tym roku popatrzeć na łąkę jako na miejsce wzrostu poszczególnych roślin, a nie jak na plamę. Dziękuję za inspirację :)

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:04

Ewulekc pisze:
maria pisze:Lusiu piękne zdjęcia pokazujesz i podziwiam za umiejętności fotograficzne , bo nie każdy potrafi zwykły chwast pokazać niczym perełkę
Podpisuję się pod każdym słowem, przepiękne fotografie.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:08

Koniczyna biała (Trifolium repens L.)

zuzanna2418 pisze:Pospolita bylina z rodziny bobowatych. Pokrój płożący, łodygi mogą się zakorzeniać. Po skoszeniu czy zdeptaniu łatwo się regeneruje. Jest rośliną pastewną (wysokobiałkowa), miododajną oraz leczniczą ( kwiaty stosowane w mieszankach ziołowych w przypadłościach reumatycznych).

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4645
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:09

Lusia pisze:Bardzo się ucieszyłam gdy pojawiła się na moim trawniku. Nareszcie był zielony i zaczął wypierać perz z niego.

Brak zdjęć

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sekcja roślinna”