Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Opisy roślin ozdobnych i użytkowych w ogrodzie, na łące i w domu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:10

Urazka pisze:Kiedyś nie wiedziałam, że koniczyna jest rośliną płożącą. Jakież było moje zdziwienie, gdy zaczęłam zajmować się ogródkami i okazało się, że koniczyna potrafi mieć i 30-to cm łodygi z korzonkami. No cóż człowiek całe życie się uczy. Pozostawiam koniczynę na części nazywanej trawnikiem ale z rabat ją eksmituję mimo tego, że czuję do niej duży sentyment - dobrze pamiętam wite z niej wianki i te z mojego dzieciństwa i te z dzieciństwa mojej córki.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:11

Ewulekc pisze:Ja na szczęście mam ją tylko na trawniku i choć to chwast to nie ruguję, bo podczas suszy mam coś zielonego w trawniku, hihihi

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:13

Jaskier(Ranunculus)
zuzanna2418 pisze:Rodzaj ten ta zawiera różne gatunki, najczęściej występujące to j. rozłogowy i j. polny. Zawiera trującą substancje ranunkulinę.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:14

lora pisze:cudowna łąka i Kretka O:)

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:15

Lusia pisze:Łąka cudowna. Na mojej nie ma takich łanów jaskra ale większe kępki to i owszem'

Brak zdjęć

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:15

Urazka pisze:A mnie takie jaskry przełażą przez płot od sąsiada i hołubię je do czasu aż zaczynają zawiązywać nasiona. Wtedy (niestety) pozbywam się ich. Ale bardzo je lubię w porze kwitnienia. Nie wiedziałam jednak, że są trujące.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:17

Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi L)
zuzanna2418 pisze:Bylina z rodziny goździkowatych. Można ją spotkać na wilgotnych łąkach i torfowiskach w postaci łanów. Zawiera saponiny i alkaloidy. Uważana za chwast pastwiskowy, ponieważ w większych ilościach może być trująca dla bydła. Flos cuculi po łacinie oznacza kwiat kukułki - firletka kwitnie w okresie kukania kukułek.

Obrazek

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:25

Barabella pisze:No proszę, a już odmiana tej firletki poszarpanej Nana jest sprzedawana jako bylina i mam ją na oku, bo urocza okrutnie jest :mrgreen:

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 6:27

Lusia pisze:W moim ogródku też rosła firletka. Przywieziona została wraz z ziemią z wybagrowanego stawu. I kilka lat pięknie dekorowała mi rabatkę.

Na hałdzie ziemi

Brak zdjęć

I firletka na łące.

Brak zdjęcia

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:27

Krwawnik pospolity ( Achillea millefolium)

Lusia pisze:Krwawnik pospolity to bylina lub krzewinka.

Brak zdjęcia

Łodyga prosta słabo rozgałęziona o silnym zapachu.

Brak zdjęcia

Liście wąskolancetowate podwójnie lub potrójnie pierzaste, przy ziemi tworzą gęste rozetki, na łodygach są rzadko rozmieszczone.

Brak zdjęcia
Kwiaty utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono, kolor biały z żółtawym środkiem.


Brak zdjęć



Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:28

roza333 pisze::shock: ale super zdjęcia .

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:28

deta pisze:Piękne ! Ja często zrywam krwawnik do bukietów - długo "wytrzymują" w wazonie:!:
Są też chyba w innych kolorach, o ile się nie mylę :?:

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:29

roza333 pisze:Tak są kolorowe miałam czerwony ,a w tam tym roku siałam z nasion i był żółty ;)

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:30

Urazka pisze:Jak zwykle u Lucynki dokumentacja dla rośliny musi zawierać co najmniej 30 zdjęć w różnych stadiach rozwoju. Już się do tego przyzwyczaiłam i chyba byłabym mocno zdziwiona, gdyby następna roślina została pokazana np. na pięciu zdjęciach.
Krwawnik, hmm... zdjęcia cudne, roślina niczego sobie, lokatorzy też, lodowa otoczka przyciąga wzrok ale nie dość, że bardzo lubi moją namiastkę trawniczków to jeszcze zdobi mi chodnik między nim a krawężnikami. I tu muszę go eksterminować ze szkodą dla moich palców. Nie zastosuję przecież ciężkiej chemii. I tak po dwóch czy trzech tygodniach zaczynam tę nierówną walkę od nowa.
Jednego nie mogę tylko pojąć dlaczego biały krwawnik uważa się za chwast a jego kolorowe odmiany dostąpiły zaszczytu zaproszenia na ogrodowe salony?

Lucynko bardzo dziękuję za następną lekcję przyrody.

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4667
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Chwasty - identyfikacja i zwalczanie

Post autor: EwaM » 21 mar 2017, 19:31

Lusia pisze:Janko zdjęcia przedstawiające liście krwawnika to z mojego trawnika. Trawy w nim jest chyba najmniej. Króluje krwawnik i koniczyna. Ale ja z nimi nie walczę. Zauważ, że wśród liści krwawnika jest jeszcze inny chwast, szczaw. Z nim też nie walczę. On to dopiero ma korzenie. Mój trawnik jest zielony i to na razie najważniejsze. Czeka Cię ciężka praca bo krwawnik odrasta od korzeni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sekcja roślinna”