Jałowa ziemia pod warzywa

Co, kiedy i jak robimy w ogrodzie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2785
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Bogusia » 10 maja 2019, 7:34

Dzień dobry.

Mam pytanie co do mojej gleby w ogródku warzywnym. Kiedyś było tam składowisko rzeczy nie potrzebnych i rozbitego szkła, co teraz po kilku latach daje mi się we znaki oraz mam dużo kamieni i jakiegoś żwiru :evil: teraz ziemia tam bardzo opadła, jest niżej od części ogrodowej i bardzo uboga. Tak sobie pomyślałam, że kupię przyczepę ziemi i na całej powierzchni rozsypię tzn

-na jesień wygrabić ogród ( część przeznaczoną pod warzywa)
-rozłożyć na całej powierzchni obornik
-kupioną ziemią przykryć ten obornik
-i tak przygotowaną ziemię zostawić do wiosny :idea:

-wiosną przekopać i czy ten zabieg wystarczy do uprawy warzyw?

Proszę o rady i co o tym myślicie, bo coś muszę z tym moim ogródeczkiem zrobić, ale nie wiem od czego zacząć :?:

Awatar użytkownika
Aguszek
Zadomowiony
Posty: 2933
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:57

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Aguszek » 10 maja 2019, 11:37

Bogusiu, nie jestem ekspertem ale wydaje mi się, że pozostawienie gołej ziemi na cały sezon nie jest dobrym rozwiązaniem. Chwasty będą szalały, zdążą się wysiać i jeszcze długo trzeba będzie z nimi walczyć. Jeśli planujesz zakładać w tym miejscu warzywnik od następnej wiosny najlepszym rozwiązaniem byłoby przekopać teraz i posiać polon, nawet dwukrotnie.
Taka moja pierwsza myśl, ale jak mówiłam nie jestem ekspertem, może dziewczyny coś jeszcze podpowiedzą.
Agnieszka

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10305
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Maliola » 10 maja 2019, 12:09

Ja bym na tą ziemię wysiała właśnie poplon - np. gorczycę albo owies tak we wrześniu i jak wyrośnie przekopała w takieg szerokiej skibie czy jak to się nazywa i wtedy wiosną bardzo łatwo się to znów przekopuje, grabi i zasiewa. Tylko do tego czasu to Ci chwastami zarośnie...

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11988
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: boryna » 10 maja 2019, 12:17

Myślę, poplon (przedplon?) będzie konieczny, tak jak piszą dziewczyny, ze względu na chwasty właśnie. Jeśli ziemię będziesz rozplantowywać teraz, to rzeczywiście można wysiać teraz raz, przekopać i jesienią drugi raz. Jeśli miejsce będziesz przygotowywać bliżej jesieni, to wystarczy jedno "pokolenie" poplonu.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22119
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: survivor26 » 10 maja 2019, 12:19

no ale można, jak radzi Aguszek, teraz też coś wysiać i latem przekopać i wysiać na jesień ponownie, w ten sposób nie zarośnie chwastami przez sezon.

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2785
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Bogusia » 10 maja 2019, 13:12

Dziewczynki ja już w torebusi siałam i sieje nadal, ogórki, fasolkę, koper, seler, sałatę i por, tylko ta ziemia jest taka byle jaka :( jest bardzo dużo kamienia i ona przypomina mi żwir niż ziemię i chce jakoś to ogarnąć w miarę dobrze, żeby plony były lepsze, zdrowsze i większe, bo teraz to tylko tak aby aby :( no i ten kawałek jest taki niski, opadnięty, a skrzynek na warzywa mi mężuś nie zrobi, a było by to najlepsze wyjście :roll: ja bym chciała, żeby ta ziemia była tak soczysta, dobra dla warzywek i tych kamieni nie mogę już znieść o szkłach nie wspomnę :2glowawmur:
Wiem, że najlepsze rozwiązanie by było zebrać z wierzchu tą byle jaką, wywieźć i nawieźć nowej ziemi, ale to nawet nie wchodzi w rachubę, więc pozostaje mi poprawić tą co mam teraz, ale jak?? czy ten sposób byłby dobry co opisałam wcześniej? W tej chwili już mam szczypior, sałatę seler i por i posieję ogórki i posadzę fasolkę, żeby nie zarosło mi chwastem. To co opisałam chcę zrobić na jesień, jak zbiorę warzywa, ale nie wiem czy moje myśli idą w dobrym kierunku i jakiej ziemi szukać?
To moja torebusia mój mały świat na warzywa :D
Obrazek

Ten kawałek ziemi chcę ulepszyć, żebym mogła się cieszyć swoimi zdrowymi warzywami.

Awatar użytkownika
Margolcia_K
Zadomowiony
Posty: 2053
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:08
Lokalizacja: Puszcza Notecka nad Wartą

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Margolcia_K » 10 maja 2019, 15:45

A o obornik możesz sie postarać???? Najlepiej bydlęcy, ale i świński mógłby być, byle nie za świeży. Naj;epiej troche przeleżały.
Wtedy jesienia obornik i płytko przekopać i zostawić na zimę w ostrej skibie. Na wiosnę dołożyć dobrej ziemi (najlepsza byłaby inspektowa) i lekko przekopać.
Tylko wtedy nie powinnaś w przyszłym roku siać warzyw korzeniowych, ani ogórków. One w drugim roku po oborniku najlepiej.
Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego dnia!
Margolcia

Awatar użytkownika
EwaM
Zadomowiony
Posty: 4619
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:23

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: EwaM » 10 maja 2019, 21:14

Bogusiu, a co robisz z zielskiem, które tam leży na kupkach?

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2785
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Bogusia » 11 maja 2019, 6:15

To jest stare zdjęcie, jak z mężusiem sprzątaliśmy ten kawałek. Wszystko zostało uprzątnięte do worów i wyniesione na śmietnik, patyki spalone, kamienie też uprzątnięte.
Ja jestem uparta i w tym roku muszę coś zrobić z moim ogródeczkiem, tylko z obornikiem będzie problem :035:
Marzy mi się taka bardzo dobra ziemia, na niej warzywka, duże, zdrowe i chcę z tego kawałeczka zrobić raj dla warzywek. Postanowione i taki plan na ten rok muszę wykonać, a ile mi z tego wyjdzie to się okaże, bo jak sobie coś zaplanuje to zawsze mi coś po drodze wypadnie i nici z mojego planowania :2glowawmur:
Będę Was ogrodnicy informować na bieżąco jak mi idzie, ale to dopiero na jesień, już mężusia nastawiam pomalutku do rewolucji w torebusi a w między czasie szukam i czytam, gdzie mogę kupić obornik i dobrą ziemię.

ps koniecznie będę potrzebować taczkę, popatrzę czy takową mogę kupić, lekką dla kobiet, może być w kwiatuszki pomalowana ;)

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14222
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Mila » 11 maja 2019, 8:44

Bogusiu, a dlaczego M nie zrobi skrzyń? Wg mnie to byłoby najlepsze wyjście. Po nawiezieniu ziemi i tak przez lata ten gruz i szkła będą wychodzić do góry. Będziesz z tym walczyć ciagle. W skrzyni dno można wyłożyć kartonami, gałęziami, chrustem. Trzeba też wiedzieć jaką ziemię się kupuje, bo można sobie narobić kłopotu. Albo ziemia z pola z nawozami albo roundapem, albo z jakimiś trwałymi chwastami.
Różne oborniki suszone można kupić w workach w sklepach ogrodniczych.

zuzanna2418

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: zuzanna2418 » 11 maja 2019, 11:11

Bogusiu, jeśli jedynym problemem jest ubogie podłoże, to wystarczy je wzbogacić. Kompost, sezonowany obornik i przekopać. Można wysiać łubin, bo strączkowe dodatkowo poprawiają kulturę gleby i wzbogacają ją w azot. Przed zimą przekopać z zielonką i zostawić.
Jeśli nie możesz wymienić ziemi, aby pozbyć się szkieł czy kamyków to trudno. Można z tym żyć, sukcesywnie usuwać i tyle.

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2785
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: Bogusia » 29 maja 2019, 5:12

Umówiłam się z sąsiadem, że kupimy dużą przyczepę obornika na jesień, ten obornik przekopię razem z moją skąpą ziemią przed zimą i posieję jakiś poplon ? np łubin tak jak radzi Zuzia?...eee coś chyba nie po kolei zrobię :2glowawmur:

Obornik rozrzucić, przekopać i posiać łubin i tak zostawić na zimę ?? czy poczekać aż łubin podrośnie i jeszcze raz płytko przekopać ? dobrze to rozumuję?

Mam dwa kompostowniki i wszystko do niego ląduje nawet odpady kuchenne bo są bardzo cenne i potem to wszystko jest wykorzystane, ale to za mało jednak :( może uda mi się przed zimą kupić dobrej ziemi ?

Tak się uparłam, że w tym roku coś zrobię z tym moim warzywniakiem, że już nic mnie nie powstrzyma :lol2: a jak ja sobie coś w łepku zakoduje to strach się mnie bać :2smiech:

zuzanna2418

Re: Jałowa ziemia pod warzywa

Post autor: zuzanna2418 » 29 maja 2019, 10:46

Obornik, przekopać,posiać łubin, poczekać aż wyrośnie, przekopać z ziemia, zostawić na zimę :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prace ogrodnicze”