Domowe mrożonki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Domowe mrożonki

Post autor: MaGorzatka » 10 mar 2017, 23:47

Zacznę od buraczków na zimę. Jest to sposób naprawdę mało pracochłonny, jedynym warunkiem jest posiadanie dużej zamrażarki.
W ubiegłym roku zamroziłam w ten sposób 10 kg buraczków i nie robiłam już żadnych słoików, teraz już zamówiłam 15 kg buraków.

Buraki gotuję w dużym garze w łupinach. Po ugotowaniu przelewam zimną wodą i obieram ze skóry, pocierając dłońmi kolejne buraki - skóra bardzo łatwo schodzi.
Ścieram buraki na grubej tarce i pakuję do worków do zamrażania. Kupuję worki firmy AROMATA, są z grubej i mocnej folii. Wypełniam worki tak w 1/3 pojemności, potem rozpłaszczam zawartość na blacie kuchennym i podwijam pod spód zapas folii. Powstają płaskie pakieciki, które bardzo łatwo ułożyć w zamrażarce w dużych ilościach, a przy wyjmowaniu i ponownym wkładaniu, czy innych przemeblowaniach zawartości zamrażarki nie zdarza się, że potem "nie pasują" i się nie mieszczą.

Buraków niczym nie przyprawiam, nie dodaję też do nich żadnych dodatków.
Wykorzystuję je do zupy lub jako dodatek obiadowy (częściej). Wyjmuję wtedy taki pakiecik i rozmrażam, podgrzewając na patelni. Dodaję tylko łyżkę masła, ew. jogurtu naturalnego, a potem sól i pieprz. Płaski pakiecik szybko się rozmraża i mogę go wyjąć z zamrażarki nawet już po przyjściu z pracy :)

00828.JPG
00827.JPG
00826.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Beatrice
Zadomowiony
Posty: 905
Rejestracja: 21 mar 2017, 13:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Domowe mrożonki

Post autor: Beatrice » 10 mar 2017, 23:48

Lubczyk
trzeba wyrwać przy korzeniu całe łodyżki, umyć, osuszyć. Teraz oderwać same listki....muszą być pojedyncze...ja wkładam do pojemnika np. po lodach i do zamrażarki, ale przez dwa trzy dni potrząsam pojemnikiem, by listki się nie sklejały...a w zimie do rosołku lub innej zupki dodaję dwa lub trzy i mam aromat prawdziwej magi :)

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Domowe mrożonki

Post autor: MaGorzatka » 10 mar 2017, 23:49

Też tak mrożę lubczyk, nawet całe gałązki. Jeśli po umyciu są dobrze osuszone, to układane bez ugniatania nie posklejają się i można potem wyjmować z pudełka pojedyncze gałązki. Świeży lubczyk zima to prawdziwy skarb!

Umyte i osuszone listki oregano też tak zamrażam :)

Awatar użytkownika
maria57
Zadomowiony
Posty: 255
Rejestracja: 24 mar 2017, 19:58
Lokalizacja: śląsk

Re: Domowe mrożonki

Post autor: maria57 » 10 mar 2017, 23:51

Mrożę zieleninę : pietruszkę, seler , koperek i lubczyk , ale o szczypiorku nie pomyślałam muszę spróbować :)

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10309
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Domowe mrożonki

Post autor: Maliola » 10 mar 2017, 23:52

Małgosiu, super sposób z tymi buraczkami. Zdecydowanie potrzebuję większą zamrażalkę!!!
Ja od lat mrożę zmiksowane truskawki - taki zupełny mus z odrobiną cukru, stosujemy do wszystkiego, a szczególnie do koktajli i klusek na parze. W tym roku wrzuciłam też dwa woreczki z jagodami w całości i właśnie w weekend zużyłam do koktajlu - wyszło super.

A i czytałam też o mrożeniu mięty podobno jak świeża wychodzi.
Mrożę też taki porcje do zupy - właśnie lubczyk, pietruszkę, seler i por - wszystko zielone. Do rosołku jak znalazł.

Justyna - z tego co wiem fasolkę szparagową należy przed zamrożeniem zblanszować albo nawet lekko podgotować. Nie robię bo szkoda mi miejsca.

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Domowe mrożonki

Post autor: Keetee » 24 mar 2017, 18:42

Kilka fajnych pomysłów na mrożonki

https://www.facebook.com/FirstMediaBlos ... f=NEWSFEED
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”