Fermentowane herbaty

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 02 cze 2020, 8:50

U mnie dzisiaj więdną już listki pokrzywy, mięty, czarnej porzeczki, poziomki razem z truskawkowymi, więc ciąg dalszy produkcji herbatek :041:
Liście czarnej porzeczki dobrze, że zerwałam, bo już się do nich mszyca dobiera i nawet na pokrzywach też siedzi. Wszystko zebrałam ze swojego ogródka i są to mniejsze ilości, ale potem wzbogacę suszonymi owocami i suszonymi listkami. Mężuś mi powiedział, że chyba mi półkę na nie zrobi, bo tak się napaliłam i muszę mieć gdzie je układać :2smiech: no nie ukrywam, że przydała by się taka półeczka, nie koniecznie na herbatki ;)

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12106
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: boryna » 02 cze 2020, 8:51

No już tak kusicie, że chyba i ja spróbuję :lol2: .

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 02 cze 2020, 18:13

Bożenko nie czekaj próbuj :D
U mnie dzisiaj kisiły się , mięta, pokrzywa, liście poziomki razem z liśćmi truskawki i czarna porzeczka. Nie było tego dużo, bo wszystko jest z mojego ogródka i żeby piekarnik nie grzał powietrza to robiłam na raz i żeby sobie nie pomieszać to na słoikach pisałam co w nim jest a potem jak już do suszenia poszły to na papierze

Obrazek
Obrazek
z pozostałymi też tak postąpiłam i teraz się suszą, a w kuchni pachnie................och jak pachnie mieszanką ziół z przewagą mięty :mniam:
Muszę jutro hafty przygotować na nowe słoiczki, a potem latem będę suszyć listki i owoce do moich herbatek :D

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22313
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: survivor26 » 02 cze 2020, 18:51

Bogusiu, daj znać jak mięta w smaku, czy intensywniejsza niż zwykła suszona? I czy truskawki różnią się czymś od poziomek? Bo Ty idziesz jak burza, a ja dopiero w przyszłym tygodniu będę nowy materiał zbierać ;)

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: MaGorzatka » 02 cze 2020, 19:04

O właśnie, ciekawa jestem, jak w ogóle wypada porównanie takich herbat fermentowanych z herbatkami parzonymi po prostu z suszu. Czy ich aromat w naparze jest bardziej czy mniej wyrazisty, czy są smaczniejsze, czy są zdrowsze i bardziej wartościowe?

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 02 cze 2020, 19:17

Pati liści poziomek miałam mało, więc dołożyłam liści truskawek i razem wymieszałam i razem suszyłam, nie wiem co wyjdzie, ale mi to bez różnicy i tak będzie smaczna ;) dołożę potem do każdej listki suszone i owoce, a ma to poleżeć, więc w zimie dopiero będzie smak :D ...niech się przeżre :lol2:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22313
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: survivor26 » 02 cze 2020, 19:24

MaGorzatka pisze:
02 cze 2020, 19:04
O właśnie, ciekawa jestem, jak w ogóle wypada porównanie takich herbat fermentowanych z herbatkami parzonymi po prostu z suszu. Czy ich aromat w naparze jest bardziej czy mniej wyrazisty, czy są smaczniejsze, czy są zdrowsze i bardziej wartościowe?
Ja na razie organoleptycznie próbowałam tylko liści poziomek, i owszem, smak jest intensywniejszy niż suszu, i też trochę inny, susz dla mnie praktycznie nie ma smaku, a tu jest wyraźny posmak poziomek. Co do wartościowości i zdrowotności, nie mam pojęcia, bo ja je nie leczniczo robię tylko dla walorów smakowych.

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 18 cze 2020, 17:58

Dalszy ciąg moich wypocin z herbatkami.

Dzisiaj skończyłam suszyć truskawki i liście truskawek.

Truskawki da się suszyć.
Pół szkl wody zagotować z pół szkl cukru. Wystudzić i do tego płynu włożyć truskawki pokrojone w plasterki tak żeby każdy plasterek był zamoczony w płynie i całość wkładamy do lodówki na pół godziny. Odsączyć na sitku i układać na papierze do pieczenia.
Obrazek
tu widać ile ja miałam w miseczce, ale każdy robi tyle ile chce i następnym razem zrobię więcej ;) bo .....potem ;)
Obrazek

Tu polecam ułożyć jeden obok drugiego, tak żeby się stykały, bo potem trzeba je pazurkiem odczepić od papieru i przewrócić na drugą stronę i jak się stykają to leci szybko, bo wszystkie sczepione się od razu przewracają
Obrazek

Tu polecam jak suszyć będziecie w suszarce zrobić dziurki i środek też żeby miał otwór powietrze szybciej dojdzie do każdego płatka, bo po wysuszeniu będą takie cieniutkie płateczki z tych naszych truskawek.
Obrazek
Po wysuszeniu moje płatki wyglądały tak
Obrazek
płatki po lewej są ciemniejsze, te po prawej jaśniejsze, a takiej grubości były moje

Obrazek
Płatki delikatnie zmieliłam tzn nie zmieliłam tylko tak na pół sekundy miksowałam tak wiecie pyk mikserem na kilka obrotów żeby się na pyłek nie zmieliło, bo ja chciałam większe kawłeczki mieć, ale można też nożem pokroić( ja leń :lol2: ) więc na łatwiznę poszłam :lol2:
Obrazek

i teraz najważniejsze :lol2: zmieszałam truskawki z fermentowaną wcześniej herbatką i suszonymi listkami, ale listki to tylko tak delikatnie pokruszyłam, żeby też były większe i zamknęłam moje lato w tym słoiku
Obrazek
Obrazek

Przede mną jeszcze suszenie czarnej porzeczki i malin, ale to jak moje owoce obrodzą.

No chyba wszystko napisałam, jak by co to pytajcie.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22313
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: survivor26 » 18 cze 2020, 18:00

Bogusiu, świetny opis, wielkie dzięki! I cieszę się, że sprawdziłaś, bo ja miałam pomysł na suszenie poziomek i malin, ale żadnej pewności, że da się to zrobić, a jak widać - da się ;)

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 18 cze 2020, 18:07

Pati da się jak widać, ale mnie męczy jeden problem, otóż obawiam się żeby mi nie zawilgotniały. Są bardzo suche, ale jakoś tak się boję :-? może uszyć malutkie woreczki takie 3cm/3cm woreczki z gazy i wsypać ryż do tych woreczków, jak myślicie? czy nie panikować?

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22313
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: survivor26 » 18 cze 2020, 18:08

Bogusiu, w woreczkach właśnie mogą wilgotnieć, w szczelnych słoikach nie powinny.

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 18 cze 2020, 18:17

Pati ja wszystkie trzymam w słoikach i właśnie do tych słoików czy nie wrzucić tych woreczków z ryżem? muszę poczytać, coby nie zaszkodzić :-?

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12106
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: boryna » 18 cze 2020, 19:46

Ale super pomysł! Aż zapachniało :-) .

Awatar użytkownika
Bogusia
Zadomowiony
Posty: 2825
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:35

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: Bogusia » 19 cze 2020, 8:31

Dzisiaj dosuszam następną porcję listków truskawek, które zerwałam u sąsiada (pozwolił) i dzisiaj do mojego słoika dołożę wysuszone i moja herbatka truskawkowa będzie już gotowa. Chętni już stoją w kolejce, moje córki oczywiście :lol2:
Myślę, że jak by tak zapakować w malutkie słoiczki, przykleić fajną nalepkę a na nakrętkę jakiś kawałek ozdobnego materiału np lnu, obwiązać sznureczkiem to byłby fajny malutki prezent lub dodatek do prezentu :D
W kolejce czekają herbatka z czarnej porzeczki, a widzę, że moje porzeczki obsypane owocami że hej, potem będę próbować suszyć owoce malin no i jabłka też trzeb by było ususzyć. Mam plan na calutkie lato :lol2:

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22313
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Fermentowane herbaty

Post autor: survivor26 » 19 cze 2020, 9:17

Zainspirowalas mnie, będę robić truskawkowo-mietową ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”