Keczup z cukini - przepis Oli

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10385
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: Maliola » 21 lip 2020, 19:03

W związku z dużym zainteresowaniem (brzmi dumnie) wstawiam w oddzielnym poście, z modyfikacją co do przypraw - nie daję curry tylko zioła włoskie. Wtedy znakomicie smakuje do makaronu albo jako sos na spodzie pizzy.


KETCHUP Z CUKINI

1,5 kg cukini
0,5 kg cebuli
3 duże czerwone papryki
Cukinię obrać i wydrążyć, paprykę wydrążyć, cebulę obrać – wszystko przemielić przez maszynkę
Dodać 2 łyżki soli – zostawić na 1 godzinę
Całość zagotować, gotować 30 minut, wystudzić, zmiksować na papkę
Dodać:
2 płaskie łyżeczki słodkiej papryki
40 dkg cukru
½ szklanki octu
Przecier pomidorowy ok. 500 g lub pomidory – ja dałam przecier
1,5 łyżeczki pieprzu (płaskie)
1,5 łyżeczki Carry - tutaj zmieniam na zioła włoskie świeże lub suszone
1,5 łyżeczki papryki ostrej
Wszystko zagotować przez około 10 minut, nakładać do słoików i zagotować.

Awatar użytkownika
aguskag
Zadomowiony
Posty: 3556
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: aguskag » 21 lip 2020, 21:25

Bardzo mi odpowiada to zamiana curry na zioła włoskie, bo za curry nie przepadam i tak bym pominęła.
Podejrzewam, że jak wrócę z kolejnej wyprawy rowerowej, to będę miała nadmiar cukinii i wtedy się pokuszę o zrobienie tego keczupu :zawstydzony: Jeśli nie zejdzie, to przywiozę na kolejny zlot i będziecie jeść :mrgreen:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6457
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: urazka » 21 lip 2020, 21:40

Ja robię ketchup z przepisu Oli już od dwóch czy trzech lat z tym, że nie daję octu i tylko troszkę cukru. Wykorzystuję go później jako sos do makaronu po dodaniu kurczaka lub wędliny jaką mam pod ręką. Najbardziej mi smakuje z szynką konserwową. Bardzo go oboje z R. lubimy.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15388
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: Barabella » 19 sie 2020, 14:48

Czy można w wyciskarkę to wrzucić, żeby było mniej roboty?
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
aguskag
Zadomowiony
Posty: 3556
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: aguskag » 19 sie 2020, 15:30

Ten keczup to się robi i robi... :diabelek: Tyle krojenia, miksowania, o matulu :02icon_mryellow:
Chyba babola strzeliłam, nie doczytałam dobrze, że ocet i przyprawy dopiero po zblendowaniu. Za szybko dodałam i chyba przez ten ocet nie miękną warzywa. Gotowało mi się to wszystko, a twarde i twarde te cukinie. Jak robię leczo, to błyskawicznie się rozpadają w puch.
Ale co tam, pierwsze koty za płoty. Zblendowałam i jest ok. Pychota. Wyszło mi 30 małych słoiczków :2glowawmur: Porcję miałam podwójną, albo i więcej, ze 3 kilo pomidorów poszło. Tylko je najpierw oddzielnie zagotowałam i potem przetarłam, by wywalić skóry. No i zlałam osobno część odstanego soku pomidorowego, bo by to chyba za rzadkie wyszło.
I jeszcze jedną modyfikację zrobiłam :mrgreen: Miałam mało cebuli, a dużo szczypioru w ogrodzie, więc dodałam sporo zmiksowanego szczypioru.
Postanowiłam ten keczup dodawać także do sosów, bo takich ilości w życiu nie przejemy. Już dziś kilka łyżek poszło od razu do mięska duszonego na obiad.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10385
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Keczup z cukini - przepis Oli

Post autor: Maliola » 19 sie 2020, 15:39

Basiu myślę, że jak najbardziej najwyżej potem nie będziesz musiała blendować.
Aga - ja kroję na takie większe i przepuszczam przez elektryczną maszynkę do mięsa.
Tak naprawdę to nie jest keczup sensu stricte - u nas najbardziej wchodzi jako sos na spód do pizzy, ale też jako baza sosu do makaronów.
Ten co robiłam w ubiegłym tygodniu wyjątkowo pikantny i taki włoski w smaku. Twoje modyfikacje ciekawe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przetwory z warzyw”