Nalewka "wisielec"

ODPOWIEDZ
Jagusia

Nalewka "wisielec"

Post autor: Jagusia » 09 paź 2017, 11:42

Składniki
1 duża pomarańcza,
1 litr czystej białej wódki,
kilka goździków,
250 g cukru w kostkach

Wykonanie
1. Wódkę wlać do wysokiego słoja, dorzucić kostki cukru, mieszać, dopóki się nie rozpuszczą.
2. Pomarańczę umyć, sparzyć, osuszyć.
3. Grubą nić przewlec w dwóch miejscach, by móc powiesić owoc pod pokrywką słoja.
4. W pomarańczę wbić 2 - 10 goździków, zależnie od intensywności aromatu, jaką chcemy uzyskać.
5. Pomarańczę podwiązać do pokrywki, tak żeby nie dotykała alkoholu.
6. Słój zamknąć hermetycznie, odstawić na 1 miesiąc.

Ważne żeby pomarańcza nie dotykała wody. Alkohol paruje do niej a potem się skrapla. Stąd niepowtarzalny smak i aromat i niezwykła przejrzystość trunku. Ja osobiście lubię wódki wytrawne dlatego też daję mnie cukru niż jest w przepisie. a dosłodzić przecież zawsze można.

Podobnie można robić inne owoce.Nie tylko cytrusowe. Sposób ten polecam szczególnie do robienia nalewek z owoców miękkich, typu maliny, jeżyny, które ciężko przefiltrować. Wieszam wówczas takie owoce w woreczku z gazy.

Awatar użytkownika
Rabarbara
Zadomowiony
Posty: 311
Rejestracja: 21 mar 2017, 9:48

Re: Nalewka "wisielec"

Post autor: Rabarbara » 10 paź 2017, 8:01

Moja córka robiła z gruszką i zamiast cukru był miód wielokwiat.Też pyszne :piwo:
"Czas jest jak rzeka. Nie możesz dotknąć tej samej wody dwa razy, ponieważ przepłynęła i nigdy nie wróci."
Barbara
„” Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!

enia
Skrytoczytacz
Posty: 15
Rejestracja: 05 mar 2018, 19:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nalewka "wisielec"

Post autor: enia » 02 cze 2021, 19:01

Nie wiedziałam, że nasza pomarańczówka się wisielec nazywa :D pycha potwierdzam. Ciekawy pomysł też gruszką i miodem, a robiłyście zamiast goździków to nadziewa się pomarańczę ziarnkami kawy? Bardzo ciekawy smak wtedy wychodzi.
Pozdrawiam,
Marzenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Alkohole”