Ciastka pomarańczowe

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22417
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Ciastka pomarańczowe

Post autor: survivor26 » 13 gru 2022, 17:57

Przepis z książki "Kuchnia z Zielonego Wzgórza", kanadyjski sprzed jakichś 120 lat.

Skłądniki:

- szklanka cukru (w oryginale brązowego)
-1/2 szklanki margaryny lub masła
- 1/3 szklanki soku pomarańczowego (dałyśmy trochę mniej, ale za to też trochę miąższu)
- starta skórka z 1 pomarańczy (pominęłyśmy, w zamian dałam łyżeczkę zapachu pomarańczowego)
- 1 jajko
- szczypta soli
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (w oryginale winianu potasu, cokolwiek to jest ;) )
- 1 łyżeczka sody
- 2 szklanki mąki

Masło utrzeć z cukrem, jak będzie jednolita masa dodać sok z pomarańczy i skórkę oraz rozbełtane jajko. Na koniec dodać mąkę z wmieszanymi sodą i proszkiem.

Wychodzi bardzo miękkie ciasto, w oryginale proponują, żeby wycinać ciastka z rozwałkowanego albo robić kuleczki i rozgniatać na małe placuszki - Sara robiła właśnie tak. Dodatek proszku zamiast winianu spowodował prawdopodobnie to, że ciastka się bardzo rozlały po blasze, w związku z czym nie warto formować placuszków, lepiej po prostu ułożyć jednolitą warstwę na blasze i potem łamać na kawałki, jak ja zrobiłam.

Piec w temperaturze 180 stopni przez 10-15 minut. Po upieczeniu są lekko mokrawymi naleśnikami, więc trzeba zostawić w spokoju na ok. pół godziny, wtedy twardnieją i się robią takie kruche cienkie biszkopciki.

Z podanych proporcji nam wyszły dwie blachy, takie oryginalne z piekarnika, więc większe niż do pieczenia.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Ciastka pomarańczowe

Post autor: Maliola » 18 gru 2022, 20:23

Pati dzięki za przepis - ciasteczka wyszły bardzo fajne i dobre - rzeczywiście tej mąki jakby za mało - dałam więcej, nie zaszkodziło, są puszyste i od razu miękkie. Zawsze daję też połowę ilości proszku, soku dałam zgodnie z przepisem, miałam też domową kandyzowaną skórkę - nawet mogłoby być więcej. Nowa już się robi.
6ECA9C12-D61C-4635-9D06-E40492F8FA3A.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22417
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Ciastka pomarańczowe

Post autor: survivor26 » 18 gru 2022, 21:11

Cudne! To ja zrobię jeszcze raz wg Twoich wskazówek 😏

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 9056
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ciastka pomarańczowe

Post autor: edulkot » 18 gru 2022, 22:45

To może wprowadź poprawki do tego pierwszego przepisu żeby zostało dla potomnych już w lepszych proporcjach.
Może też się skuszę.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciasta i desery”