Bigos

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15385
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Bigos

Post autor: Barabella » 05 paź 2020, 21:41

Składniki:

1,5 kg kapusty kiszonej
1,5 kg wołowiny
1 kg kiełbasy cienkiej
10 dkg grzybów suszonych
5-7 ziaren ziela angielskiego
3-5 liści laurowych


Grzyby moczę na noc i gotuję do miękkości. Pokroić i wywar zachować.
Kapustę lekko opłukać pod zimną wodą i wrzucić do dużego gara z 1 l wody. Gotować do miękkości.
Wlać wywar z grzybów i grzyby. Nie mieszać.
Kiełbasę pokroić w plasterki, obsmażyć i wrzucić na miękka kapustę. Nie mieszać. Gotować na małym ogniu.
Mięso wołowe pokroić na duże kawałki 5x10cm i obsmażyć na patelni. Gdy będą rumiane, ułożyć na kiełbasie i dalej dusić pod przykryciem nie mieszając całości.
Kończymy duszenie, gdy włókna wołowiny da się rozdzielić widelcem, bez użycia noża. Wyjmujemy duże kawałki na deskę i robimy 'drzazgi' z mięska. Wrzucić ponownie do gara, dorzucić przyprawy i gotować bez przykrycia, aż ubędzie wody. Teraz już trzeba co 10 minut mieszać.

Nie dodaję soli, ani pieprzu. Tylko dwie przyprawy. Próbowałam kiedyś z czerwonym winem, ale tylko sprałam....

Smacznego życzę :D
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15385
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Bigos

Post autor: Barabella » 06 paź 2020, 10:24

Te grzyby to ja tak na oko wpisałam...... Zawsze mam z nimi problem, ale taki duży słoik litrowy wsypałam. Im więcej, tym smaczniejszy. U mnie resztka była :mrgreen:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Bigos

Post autor: urazka » 06 paź 2020, 11:57

Basiu a dlaczego stosujesz ten patent z "niemieszaniem" kiełbasy i mięsa z kapustą? To intryguje tak jak zakaz mieszania przy powidłach śliwkowych.
Ja robię podobny bigos jak Ola podała w Pogaduszkach. Daję i kapustę kiszoną i słodką a także dodaję śliwki suszone lub powidła ale bez pieczarek i przecieru pomidorowego. No, i co najmniej 4-5 dni gotowania.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15385
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Bigos

Post autor: Barabella » 06 paź 2020, 12:31

Janeczko dziękuję, że o tym napisałaś. Ja gotuję go 3 dni i zamrażam. Gdy zadałam kiedyś mamie to pytanie, to dowiedziałam się, że niemieszany mniej się przypala :mrgreen: Czyli podobnie jak z powidłami :mrgreen: Sprawdzam ilość wody wkładając długi widelec i podważając kapustę.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14225
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Bigos

Post autor: Mila » 06 paź 2020, 13:36

To ciekawe :o Całe życie wiem, że bigos trzeba mieszać, żeby smaki się przenikały :lol: Stawiam garnek na takiej blaszanej płytce trzywarstwowej z dziurami i nic się nie przypala.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Bigos

Post autor: urazka » 06 paź 2020, 20:56

Basiu dzięki za wyjaśnienie. Ja nie zamrażam tylko zamykam w słoikach, które są później przechowywane w lodówce. Myślę, że co dom to inny sposób na zrobienie doskonałego bigosu. Smacznego!
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Bitek
Zadomowiony
Posty: 608
Rejestracja: 21 mar 2017, 9:14
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Bigos

Post autor: Bitek » 10 paź 2020, 22:35

Najlepszy bigos to bigos pieczony w piekarniku.
________________________
Pozdrawiam Teresa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Potrawy mięsne (w tym też drób i dziczyzna)”