Surówka z czerwonej kapusty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6461
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Surówka z czerwonej kapusty

Post autor: urazka » 10 mar 2017, 15:28

Czerwoną kapustę poszatkować na drobniutkie paseczki lub zemleć w maszynce do warzyw na średnie wiórki (takie jak warzywa na zupę). Ja mielę.

Posolić, wydusić i zostawić na godzinę do zmacerowania mieszając w tym czasie i ugniatając ze trzy razy.
Dodać śmietanę i musztardę (ja dodaję sarepską Rolewskiego ale to tylko wtedy, gdy skończy mi się musztarda szafranowa, którą R. kupuje w Legnicy od zaprzyjaźnionego wytwórcy).
Dodawanie musztardy rozpoczynam od dwóch łyżeczek później dodaję więcej jeśli jeszcze potrzeba bo jej ilość zależy od ilości kapusty. Trzeba próbować. Musztarda daje dość ostry smak i powinien być on wyczuwalny ale też nie może dominować.
Surówkę tę robię zawsze wtedy, gdy potrzebuję mieć obiad przygotowany na następny dzień bo doskonale znosi przechowywanie przez 2-3 dni a nawet jest lepsza niż w dniu przyrządzenia.
Zamiast musztardy można użyć chrzanu.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6461
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Surówka z czerwonej kapusty

Post autor: urazka » 13 lut 2020, 22:20

Na prośbę Wandzi zamieszczam tu przepisy na surówki i jarzynki z czerwonej kapusty, którymi wymieniałyśmy się w Pogaduszkach. Gdybym przegapiła któryś z przepisów to proszę jego autorkę o uzupełnienie. Swojego przepisu nie podaję bo jak widać wyżej podawałam go 3 lata temu ( o czym zupełnie zapomniałam).

MariaEwa - Czerwona kapusta duszona ze śliwkami i jabłkami. Są dwie szkoły. Jedna nakazuje pociąć kapustę w piórka, obgotować przez chwilę a potem dać na tłuszcz na patelnię dodając pokrojone drobno jabłko i pocięte w paski śliwki typu kalifornijskie (miękkie i słodkie). Poddusić i na końcu dodać kapkę octu winnego i .... miodu. Ale tak symbolicznie. Niektórzy dodają rodzynki i jest to taki trochę karp po żydowsku. Ja nie dodaję.
Druga szkoła każe pociąć kapustę na "łazanki", zasypać solą, aby zmiękła i zostawić na 1-2 godziny. Jabłka zetrzeć na tarce, dodać pokrojone śliwki i podsmażyć na tłuszczu. Jabłka puszczą soki i smażenie nie będzie drastyczne. Kapustę odcisnąć z puszczonego, słonego soku i dodać do owoców. Podlać odrobiną wody aby zawartość patelni dusiła się a nie smażyła.
W obu szkołach występowała zasmażka. Ja nie robię. Jeśli jabłka są typu szara lub złota reneta pięknie się rozpadają w duszeniu i zagęszczają potrawę. Całość ma "mrugać" a nie palić się na dużym ogniu. Jak to przy duszeniu, długo i leciutko.

Mila - Kapustę szatkuję (szatkownica jest zawsze pod ręką- wszystko co się da na niej ciacham!). Lekko solę, + łyżeczka cukru i sok 1/2 z cytryny. Na małym ogniu podgrzewam, aż kapusta trochę zmięknie. Po wystudzeniu dodaję starte jabłko, drobniutko pokrojona w kostkę cebulę. Mieszam z olejem i musztardą, albo z majonezem. Z majonezem bardziej mi smakuje.

Justynka Klarysa - Szatkuję kapustę, potem przelewam wrzątkiem. Kroję w słupki jak do frytek kiszone ogórki. Wszystko mieszam. Intensywnie traktuję pieprzem. Soli raczej nie, bo ogórki raczej słone. Na koniec dodaję łyżkę majonezu.

Justynka Paputek - Najlepszą czerwoną kapustę robi moja teściowa. Gotuje do miękkości i dodaje sól, pieprz, cukier, ocet i olej.

Ola - tzw. modra kapusta - na Śląsku zamiast olejem okraszana tzw. tłustym czyli smalczykiem ze skwarkami albo nawet przesmażonymi boczkiem. Cukier, ocet, dużo pieprzu.

Ola - Taką czerwoną kapustkę też lubię - drobno posiekaną, z jabłkiem i ogórkiem kiszonym i ciut majonezu.

Aga Agapa - A u mnie modra kapusta - jako surówka - jest przygotowana tak: drobniutko szatkuję, dodaję jabłko i marchewkę utarte, sól, cukier, sok z cytryny i pokrojone włoskie orzechy. Pokropię oliwą i można zajadać.
Pozdrawiam, Janina

Zielona
Zadomowiony
Posty: 972
Rejestracja: 22 mar 2017, 8:48
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Surówka z czerwonej kapusty

Post autor: Zielona » 14 lut 2020, 1:28

Janeczko jak zwykle jesteś niezawodna. Serdecznie dziękuję
Wanda
Zielona

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6461
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Surówka z czerwonej kapusty

Post autor: urazka » 14 lut 2020, 11:48

Wandziu życzę Ci smacznego dla każdej z wersji czerwonej kapustki.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Jolka
Zadomowiony
Posty: 7329
Rejestracja: 05 lis 2019, 11:12
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Surówka z czerwonej kapusty

Post autor: Jolka » 14 lut 2020, 13:45

Janeczko dziękuję :buziak:
Jeden już wypróbowałam, w kapuście czerwonej przeszkadza mi jej twardość, niby stała z sola dwie godziny nadal twardawa jest, może spróbuję z tym parzeniem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Potrawy z warzyw i grzybów”