Surówka z buraków

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Surówka z buraków

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 15:22

Buraczki są dostępne praktycznie cały rok. Teraz zimą to doskonałe źródło wszystkiego najlepszego ;)

Myjemy i obieramy surowego buraczka, następnie ścieramy go na tarce na dużych oczkach
Myjemy i tak samo ścieramy na tarce jabłko wielkość buraka
Doprawiamy pieprzem (ja sypię naprawdę dużo, około łyżeczki do herbaty), sporą ilością octu jabłkowego i mieszamy. Ja jeszcze dosypuję słonecznik łuskany. Jak macie, to można dodać cebulki takie malutkie marynowane. Zaostrzą smak surówki.

Po wymieszaniu odstawiamy na noc do lodówki, ale najlepiej, żeby przegryzło się nawet dobę. Wtedy nie czuć lekko ziemistego posmaku buraczka.
Robię wieczorem i następnego dnia mam jako jedno z dań do pracy :)

admin

Re: Surówka z buraków

Post autor: admin » 10 mar 2017, 15:23

Krzysztofkhn
Pozwolę sobie pociągnąć temat :
Sałatka lwowska Pani M. Gessler
Składniki:

8 filetów śledziowych w oleju
8 buraków
4 ziemniaki
1 seler
8 ogórków kiszonych
4 jabłka
4 marchewki
1 cebula
1 mały słoik marynowanych grzybków
1 mały słoik kaparów
szczypior
sok z cytryny

Na sos musztardowo-śmietanowy:

2 szklanki kwasnej śmietany
pół słoiczka ostrej musztardy (np. rosyjskiej)
sól, pieprz, cukier

Sałatka lwowska - sposób przygotowania:
Ziemniaki, buraki, marchew i selera ugotować bez obierania. Następnie obrać i pokroić w kostkę. Ogórki i jabłka obrać i również pokroić w kostkę. Śledzie pokroić w paseczki. Cebulę posiekać. Grzyby odsączyć i również pokroić w kostkę. Pokrojone składniki - oprócz ziemniaków i śledzi - wymieszać. Na końcu dodać te ostatnie. Skropić sokiem z cytryny. Odstawić, żeby smaki "przegryzły się". Następnie śmietanę wymiesza z musztardą, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Dodać do sałatki i delikatnie wymieszać. Na koniec posypać szczypiorkiem.

Moja modyfikacja polega na tym, że zamiast kaparów i grzybków / wole zjeść same prosto ze słoika / dodaję czerwoną paprykę - konserwową, z octu, kupioną w biedronce.
Sos ! Zdecydowanie mniej musztardy, ale dodaje majonez.

Smacznego !

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 9014
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Surówka z buraków

Post autor: edulkot » 10 mar 2017, 15:26

Zuziu świetna ta surówka. Troszkę ją zmodyfikowałam bo dodałam zamiast całych ziaren słonecznika mieloną mieszankę różnych pesteczek i orzeszków, oraz zamiast octu winnego odrobinę zalewy z ogórków konserwowych. Na drugi dzień troszkę mi zostało to dodałam pół cebuli i pół jabłka, też było dobre.

Znalazłam w swoich przepisach co prawda sałatkę ale z też buraków i kaszy jaglanej.
• ok. 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (lub więcej – wedle potrzeby),
• 2-3 buraki upieczone w piekarniku np. poprzedniego dnia (lub więcej – proporcjonalnie do kaszy),
• ok. 0,5 szklanki pestek słonecznika (lub więcej – proporcjonalnie),
• 2 małe cebule,
• zioła i przyprawy: lubczyk, świeża natka pietruszki, sól himalajska lub morska, czosnek niedźwiedzi,
• oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Buraki upieczone uprzedniego dnia trzemy na tarce (duże oczka). Cebulę kroimy i szklimy w emulsji z wody i oliwy z oliwek. Dodajemy kaszę jaglaną, starte buraki, przyprawy (oprócz soli i natki pietruszki). Na samym końcu dodajemy sól i posiekaną zieloną pietruszkę. Jemy i cieszymy się z tego, że zdrowe gotowanie wcale nie zajmuje całego dnia. ;-)

To przepis dla tych co nie mogą surowizny, ja wolę surową cebulę, reszta jak w przepisie.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Potrawy z warzyw i grzybów”