Chleb niskowęglowodanowy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: Maliola » 25 wrz 2023, 7:26

Po wczorajszej dyskusji wstawiam przepis na łatwy i smaczny chleb niskowęglowodanowy, a nawet taki bardziej keto.
Naprawdę polecam.

Składniki:

500 g twarogu chudego lub półtłustego - ja daję takie dwa półtłuste po 250 g z Lidla
3 jajka
100 g płatków owsianych
170 g otrębów owsianych - te nie wszędzie są, na pewno są w Kauflandzie, jak nie mam to zmielę płatki owsiane i też jest OK
10 g proszku do pieczenia
30 g siemienia lnianego
30 g pestek dyni
50 g orzechów laskowych - te z powodzeniem zastąpiłam słonecznikiem
1 łyżeczka soli

Twaróg miksuję z jajkami, w oryginale jest to przepis na termomix, ale zwykły mikser też daje radę  :02icon_mryellow:
Dosypuję płatki i otręby, sól, proszek oraz ziarna.
Formuję w rękach taki bochenek bardziej prostokątny i wyższy jakby z keksówki, ale piekę na blaszce bez foremki tylko na papierze do pieczenia. Ciasto ma zwartą konsystencję, a bez foremki lepiej się wypiecze z każdej strony.
Piekarnik ma być rozgrzany do 180 stopni, piec ok. 1 godziny. Ma być ładnie wypieczony i zarumieniony.
Kroić dopiero aż całkowicie ostygnie.
Można przechowywać w lodówce szczególnie jak są upały, wytrzymuje spokojnie tydzień i cały czas zachowuje świeżość.

Smacznego!

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12161
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: boryna » 11 kwie 2024, 12:26

Upiekłam wczoraj. Jak dla mnie, jest przepyszny. Tylko muszę popracować nad konsystencją, bo leciutko mi się ten bochenek rozjechał i kromki są trochę za wąskie.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: Maliola » 11 kwie 2024, 13:37

boryna pisze:
11 kwie 2024, 12:26
Upiekłam wczoraj. Jak dla mnie, jest przepyszny. Tylko muszę popracować nad konsystencją, bo leciutko mi się ten bochenek rozjechał i kromki są trochę za wąskie.
Może dwa jajka tylko daj.
Bo jak za dużo innych składników to może zrobić się twardy.
Ja miałam taką konsystencję, że lekko kleił się do rąk, ale dało się taki kwadratowy bochenek uformować

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22412
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: survivor26 » 11 kwie 2024, 14:10

A jego nie mozna po prostu w foremce? Ja ciągle się przymierzam do upieczenia, ale co ser kupię, to zjadam z dziećmi, zanim się zbiorę :-P

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12161
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: boryna » 11 kwie 2024, 14:11

Można, tylko jak Ola napisała, w foremce boczki nie opieką się na chrupiąco, tylko sama góra, a ja chciałam chrupiącą skórkę :-) .

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Chleb niskowęglowodanowy

Post autor: Maliola » 11 kwie 2024, 15:52

Przez ten ser ciasto jest dosyć ciężkie, i chlebek mógłby się nie wypiec w środku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Potrawy z mąki, kasz i nabiału”