Makaron nazwany Zboczeństwem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Makaron nazwany Zboczeństwem

Post autor: mariaewa » 09 gru 2021, 18:00

Danie proste, małoskładnikowe, smaczne i dzięki dodatkom może być nawet wyrafinowane.
Potrzeba nam
Pół paczki zielonego makaronu, 250-300dkg surowego łososia jako podstawa

duży kubek gęstego jogurtu zamiast śmietany

cytryna, świeże zioła jak szczypiorek, bazylia, co tam w doniczce rośnie,
zioła suszone jak czosnek niedżwiedzi (mrożony się nieapetycznie maże), lubczyk, pieprz, pieprz diabelski, cayenne, kurkuma, cały kardamon.

trochę masła klarowanego, oboętna smakowo oliwa, złota woda czyli woda spod gotowania makaronu, która pięknie zemulguje bez grudek tłuszcz i wodę w sosie.
No to tyle.
20211209_142554.jpg
Makaron gotujemy w osolonej wodzie z odrobina oliwy. Odcedzamy, zostawiamy szklankę makaronowej wody na dodanie do sosu. Makaron wykładamy na dno wysokiego naczynia.
Łososia kroimy w sporą kostkę. Na patelnię dajemy masło klarowane, oliwę i wodę spod makaronu. Łosoś ma się dusić a nie smażyć. Dodajemy rozgniecione ziarna kardamonu, suche zioła, zioła świeże.


20211209_144926.jpg
To się powolutku dusi a my w miseczce robimy sos. Cały jogurt z sokiem z jednej cytryny, świeżymi ziołami, kurkumą i pieprzem cayenne, solą i odrobinką cukru.
20211209_145226.jpg
Sos ma tylko "mrugnąć" i zagęścić się od makaronowej wody.
20211209_145753.jpg
Łosoś na makaron, na to sos a na to .....
20211209_145905.jpg
Najważniejszy składnik.
Ser tricolor Gouda. :serducho:
20211209_135417.jpg
Jest to mieszanka mleka koziego(kolor biały) z mlekiem krowim (kolor czerwony i zielony). W kolorze czerwonym jest papryka, pieprz cayenne a w zielonym wasabi, szparagi i groszek cukrowy.
To drogi biznes, więc posypuję potrawę tylko startym serem w ilości 1 łyżka stołowa. Ser powinien być podsuszony jak parmezan, bo ma konsystencje plasteliny i nie da się zetrzeć.
No i to wszystko. Dobre jest bardzo i takie trochę zboczeństwo kulinarne przez ten ser.
A i można dać kapary lub oliwki jeszcze.
20211209_150002.jpg
A ja jeszcze schodzę do piwnicy, biorę michę mojej kapusty, dodaję olej rzepakowy, utarte jabłko, trochę pora i cukru i wcinam razem.
20211209_150417.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10418
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: MAKARON NAZWANY ZBOCZEŃSTWEM

Post autor: Maliola » 09 gru 2021, 18:31

Marysiu ale fajny ten przepis!
Ten ser to w Auchan będzie dostępny?

A kapustę kisisz w plastikowej beczce?
I worek tam jest?

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: MAKARON NAZWANY ZBOCZEŃSTWEM

Post autor: mariaewa » 09 gru 2021, 19:48

Tak Olu, ser z Auchan.
Kapusta w plastikowej beczce w worku foliowym. Kiszę tak od lat i jest OK. No niby w plastiku się nie kisi ale to są plastiki z atestami dopuszczającymi do żywności a i większa część idzie do słoików a sok do butelek i do spiżarni. W beczce wyjadamy na bieżąco, bo micha kiszonki idzie codziennie a i sok podpijamy. Beczkę dębową mi MBM rozwalił w drebiazgi gdy obręcz chciał poprawić. :zly:
Ja robię bez marchewki, bo ona potem taka drewniana i twarda. Tylko sól i kminek. Ale na dnie mam całe jabłuszka i głąby. To my love i z nikim się nie dzielę.
Najlepsze przepisy na kiszoną kapustę są w "Raz w roku w Skiroławkach" gdy doktor Niegłowicz podrywa Józię na kapustę i pyzy ze skwareczkami. :2smiech:
A ser najlepszy to owczy z truflą albo pistacjami. Z lawendą nie, bo ma takie ostre kawałki chyba łodyżek.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6486
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: MAKARON NAZWANY ZBOCZEŃSTWEM

Post autor: urazka » 09 gru 2021, 20:30

Danie niby proste a jakie wyrafinowane. Mario chyba minęlaś się z powołaniem. Myślę, że Twoje przepisy kulinarne cieszyłyby się wielkim powodzeniem.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: MAKARON NAZWANY ZBOCZEŃSTWEM

Post autor: mariaewa » 09 gru 2021, 20:37

urazka pisze:
09 gru 2021, 20:30
Danie niby proste a jakie wyrafinowane. Mario chyba minęlaś się z powołaniem. Myślę, że Twoje przepisy kulinarne cieszyłyby się wielkim powodzeniem.
Dziękuję Janeczko. Zawsze lubiłam gotować, może wpływ babci Marianny, która też gotowała dla rodziny a potem nagle "dla świata". :02icon_mryellow:
A teraz jest taka mnogość produktów, że brać i wybierać.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6486
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: MAKARON NAZWANY ZBOCZEŃSTWEM

Post autor: urazka » 09 gru 2021, 21:01

I jeszcze ta dokumentacja kolejnych etapów przygotowania potrawy. Super
Pozdrawiam, Janina

ODPOWIEDZ

Wróć do „Potrawy z mąki, kasz i nabiału”