Łazienki Królewskie w Warszawie

Zdjęcia, linki
ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:26

W sobotni letni i upalny dzień wybraliśmy się z W. do Łazienek Królewskich. Naszym głównym celem było obejrzenie wystawy naczyń z porcelany wyprodukowanych w Danii dla rodziny królewskiej, na których uwieczniono rośliny pochodzące z atlasu botanicznego flory Danii, stworzonego w XVIII w.
Ale zanim doszliśmy do Pałacu na Wyspie, obejrzeliśmy kilka miejsc po drodze. Na dłuższą wycieczkę nie mieliśmy ochoty, bo w parku, jak to w słoneczny dzień weekendowy-dzikie tłumy.
Dla W. jazda komunikacja miejską to czysta radocha (nie musi sam prowadzić) i rzadkość, więc wsiedliśmy sobie do autobusu, który zawiózł nas na Plac na Rozdrożu. Stamtąd już piechotką.

Obrazek

Przy wejściu W. oczywiście nabył lody. Ja postanowiłam wytrwać na diecie bezsłodyczowej (głównie pod wpływem zdjęć mojej osoby ze zlotu).
Za to pogapiłam się na klomb heliotropowo-aksamitkowy

Obrazek

i na cieniste alejki

Obrazek

Następny przystanek zrobiliśmy sobie przed Starą Pomarańczarnią vel Starą Oranżerią. Tu bowiem zachwycił nas ogród stworzony przez holenderskiego ogrodnika, który bardzo koresponduje z naszymi gustami ogrodniczymi, jeśli chodzi o nasadzenia na rabatach. Nie ma tu plam jednogatunkowych, których ja osobiście nie lubię. Rośliny są przemieszane i ładnie dobrane.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie udaliśmy się w kierunku Pałacu na Wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Alejki z chińskimi lampionami to część projektu Ogród Światła, czyli współpracy z kilkoma ośrodkami kultury z innych krajów. Do elementów chińskich jeszcze powrócę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed Pałacem klomb z pięknymi kosmosami

Obrazek

i pachnąca odurzająco w rozgrzanym powietrzu rabata bazyliowa

Obrazek

W. nabył bilety, otrzymał także urządzonka, które umożliwiają wysłuchanie opisów poszczególnych miejsc w muzeum. Wykłady audio są utrzymane w stylu pogadanki dla klas I-III (narratorem jest paw z Łazienkowskiego parku), więc sobie dałam spokój.

Wchodzimy do Pałacu

Obrazek

Obejrzeliśmy kilka pomieszczeń i galerię obrazów ze zbiorów Stanisława Augusta.
Wreszcie dotarliśmy do sali, gdzie eksponowano porcelanę.
Przyznam szczerze się, że się rozczarowałam. Jakoś wydawało mi się, że będzie tego więcej. Poza tym, ze zrozumiałych względów stół był odgrodzony od zwiedzających i naczyń po drugiej jego stronie praktycznie nie było widać.

Tu opis ze strony internetowej FLORA DANICA

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dwóch gablotkach wyeksponowane były poza tym dwa tomy oryginalnego atlasu Flory Daniki.
I tyle.
Poza tym na wystawie plenerowej można obejrzeć kilkanaście rycin roślin z tegoż atlasu.

W drodze do wyjścia weszliśmy jeszcze do pawilonu chińskiego

Obrazek

Obrazek

Następnie drepcząc koło Zamku Ujazdowskiego poszliśmy do Ogrodu Botanicznego UW.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: urazka » 10 mar 2017, 22:31

Zuza wielkie dzięki. Przepiękne zdjęcia, ciekawe obiekty i jak zwykle moje ulubione słowo pisane w Twoim wykonaniu. Ładnie zaaranżowany stół i piękna porcelana. Rozumiem Twój niedosyt.
Widziałam zdjęcia (nie pamiętam czy u nas czy gdzie indziej) z wiosennego Ogrodu Holenderskiego. To jest coś co trzeba koniecznie zobaczyć na żywo.
Pozdrowienia dla W.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: mariaewa » 10 mar 2017, 22:32

Zuziu, pytanie będzie z gatunku " o , mieszkasz w Warszawie, a znasz Władka Półcyca?. Też mieszka w Warszawie. "
Mój licealny kolega Darek Makowski założył na terenie Łazienek Manufakturę Królewską.W jakiejś szklarni powstała tkalnia żakardów, na bazie krosien, nici, wzorów i dokumentacji byłej spółdzielni Ład. Tkał te żakardy na potrzeby filmowych i teatralnych scenografii, dla projektantów mody itp.
Potem były problemy z lokum, bo w szklarni latem panował upał straszliwy, zimą zaś przenikliwe zimno. W końcu dostał nakaz opuszczenia budynku, nikt nie interesował się jego pracą, chyba nie było szczęśliwego zakończenia.
No i teraz to pytanie, może natknęliście się na tkalnię lub jej pozostałości ? Nie mam odwagi zapytać go , co z jego " dzieckiem ".

zuzanna2418

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:33

Janeczko rzeczywiście masz rację. Skoro już wiemy o tym ogrodzie holenderskim to pewnie będziemy tam zaglądać o innych porach roku. W. się bardzo spodobało.
Pozdrowię go, oczywiście :) Jest w drodze na wiochę wraz z ekipką pracowników, którzy będą prowadzili prace brukarskie z wykorzystaniem cegły pozostałej po murowaniu piwnicy.

Marysiuewo no widzisz, ja to do Łazienek zaglądam raz na pięciolatkę jak dobrze pójdzie i nie wiedziałam, że tam taki fajny warsztat jest czy też był. Strona Manufaktury jest, ale ostatnie aktualności sprzed przeszło 2 lat i to dotyczące sprzedaży krosien.http://www.manufakturakrolewska.pl/

Genialna sprawa ten warsztat!Mam nadzieję, że idea gdzieś żyje nadal.
Niestety nie byliśmy w stanie obejść całego parku, więc nie powiem Ci, jak się sprawy mają.

zuzanna2418

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: zuzanna2418 » 20 kwie 2018, 21:01

Odsłona wiosenna Ogrodu Holenderskiego. Wyskoczyłam po pracy do Łazienek i skonstatowałam, że jeszcze brakuje mu kilku dni do rozkwitu. Na razie mało porywający. Kwitną magnolie, nieduże krzaczki, żonkile i brunnery. Nieliczne wcześniejsze tulipany. Ale wiele czeka w blokach startowych. Rododendrony takzę mocno zapączkowane. Za dwa tygodnie będzie cudnie.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22120
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: survivor26 » 21 kwie 2018, 8:59

Jak cudnie! Mam ogromny sentyment do Łazienek, bo kojarzą mi się z wypadami do Warszawy z dziadkiem, który miał tam okresowo różne interesy do oblecenia, ale zawsze starczało czasu na Pałac Kultury i Łazienki właśnie. Sentyment tak wielki, że jak już w dorosłości zobaczyłam Wilanów, który jest przecież bardziej 'wypasiony', to mi się nie spodobał ;) Bardzo będę się starać, żeby w tym roku zaciągnąć tam swoje dzieci i przekazać im gen miłości do tego miejsca ;)

zuzanna2418

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: zuzanna2418 » 21 kwie 2018, 21:31

No widzisz, a ja w Łazienkach przez całe moje życie to nie wiem, czy z 5 razy byłam... dopiero stosunkowo niedawno odkryłam to miejsce.

Awatar użytkownika
Jadwiga_2014
Stały Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2017, 19:39
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: Jadwiga_2014 » 15 lut 2019, 17:36

Mój ulubiony ogród.
Dziś mało słońca było i trochę wietrznie. Lubię tu przychodzić o różnych porach roku.

ŁAZIENKI grudzień 2018
Łazienki XII 2018 01.jpg
Łazienki XII 2018 02.jpg
Łazienki XII 2018 03.jpg
ŁAZIENKI luty 2019
Chochoły.jpg
Idzie wiosna


Oczary 01.jpg
Oczary 02.jpg
Oczary 03.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Danka

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7546
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: lora » 15 lut 2019, 17:58

Nigdy nie widziałam o tej porze Łazienek, nawet i teraz są śliczne a ten oczar to naprawdę czaruje. :-)

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: mariaewa » 17 lut 2019, 15:42

Kiedy się nie miało pieniędzy a nie miało się w tamtych czasach, to było idealne miejsce na randki.
Tylko kto by tam wtedy patrzył na drzewa i kwiaty. :lol2:
Ta aleja chochołów jak niegdysiejsza scenografia do "Wesela". Tylko mgły brak. Ale jakiś niepokój we mnie budzi, bo jakby szły, rozmawiały ze sobą lekko pochylone w stronę rozmówcy. Jakieś ważne sprawy omawiają. Czy te na pierwszym planie nie są do widza odwrócone plecami? A wyraźnie zwrócone w stronę tych na dalszym planie? Pięknie to uchwyciłaś Danusiu. Ruch w bezruchu. :serducho:
Oczary cudne.

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Łazienki Królewskie w Warszawie

Post autor: Keetee » 17 lut 2019, 17:10

Ojejciu :olaboga:. Oczary czaderskie :wow:
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrody warte odwiedzenia”