Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Zdjęcia, linki
ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:14

W dniu 14 maja 2016r. miałam niezwykłą okazję odwiedzić miejsce, o którym dowiedziałam się stosunkowo niedawno. Ale jak już poczytałam i obejrzałam dostępne materiały - bardzo zapragnęłam odwiedzić ten kilkuhektarowy ogród założony przez panią Beth Chatto w latach 60-tych.
Jej wkład w rozwój wiedzy o roślinach oraz niezwykły talent do układania roślin w przestrzeni był wielokrotnie doceniany i nagradzany.
Jej ogrodnicza dewizą jest dopasowanie roślin do danego stanowiska, czyli nie wykonywanie gimnastyki i staranie się zmusić je do rośnięcia tam, gdzie zupełnie nie pasują i nie czują się dobrze. Coś jak nasza Izabela Czartoryska :)
Dlatego jej książki zawierają zwykle podział roślin na te do cienia czy do miejsc podmokłych lub suchych i słonecznych.
p. Beth ma już chyba z 90 lat, ale jej ogród rozkwita i co roku wita nowych zwiedzających.

http://www.bethchatto.co.uk/

Obrazek

Plan ogrodu

Obrazek

Widać podział na strefy, gdzie rosną rośliny o różnych wymaganiach.

Zaraz za wejściem mamy ogród żwirowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem przechodzimy przez bramkę, gdzie w kiosku należy kupić bilet za 6.95 funta. W. był tak zachwycony, że nie pomny swojej nieznajomości angielskiego stanął przed okienkiem i z powagą powiedział: "Fri tikets end e buk plis" Albowiem poza biletami chciał również kupić jedną z książek.
Byłam z niego bardzo dumna!

Wchodzimy dalej i widzimy zbiorniki wodne.

Obrazek

Obrazek

Centralna część i okalające ja rabaty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Choisja kwitnie i pachnie niesamowicie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:16

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy do części cienisto-leśnej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:17

Jeszcze porcja zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:20

W tej porcji nieco zbliżeń roślin

W wielu miejscach rośnie czystek w kilku odmianach

Obrazek

Obrazek

Nie wiem, czy to miesięcznica? Fajna odmiana z pstrokatym liściem

Obrazek

Trójlisty ogromne!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
No nie mam pojęcia co to.

Obrazek

Cienisty zakątek

Obrazek

Obiela

Obrazek

Nakrapiany stopowiec

Obrazek

Bardzo wysoki pierwiosnek

Obrazek

Gunnera

Obrazek

Bodziszek NN, chyba magnificum

Obrazek

Jakaś odmiana fenkułu

Obrazek

Calsap?

Obrazek

Malina "Olimpic Double"

Obrazek

Obrazek

Zantedeskia

Obrazek

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 10 mar 2017, 22:21

A teraz idziemy do szkółki (wcześniej posiliwszy się w miejscowym lokalu oferującym drobne przekąski, napoje, desery itp), która jest potwornie uporządkowana, czyściutka, podzielona na sektory w zależności od wymagań roślin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ceny może niezbyt zachęcające

Obrazek

Ale nie mogliśmy się powstrzymać od zakupów. Nasz kolega zdrzemnął się taktownie w samochodzie w tym czasie, a my ładowaliśmy do koszyka, przytomnie jednak patrząc czy to co kupujemy nadaje się do naszych warunków temperaturowych.
Ja już z lekkim strachem wyobrażałam sobie pakowanie tego do transportu do Polski. Pani przy kasie też zrobiła oczy jak jej powiedziałam, że musimy to jakoś samolotem przewieźć.
Dobrze, że moja walizka jest zrobiona ze sztywnego tworzywa, uniknęliśmy zduszenia roślin, choć i tak nieco się zmemłały. Ale nic poważnego się nie stało i wszystko dojechało w dobrym stanie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Zadomowiony
Posty: 1759
Rejestracja: 21 wrz 2017, 12:55
Lokalizacja: Małopolska, ale sercem w Lubelskim

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: Daria_Eliza » 25 lis 2017, 13:08

Zuziu, dziękuję za zdjęcia z tej wycieczki. Też bardzo sobie cenię podejście Beth Chatto do roślin i to, że swoją wiedzę spopularyzowała w swoich książkach. (Ostatnio zamówiłam jej książkę „Woodland Garden”, dla zdjęć głównie, bo przecież nie mam takich warunków u siebie. No może poza kawałeczkiem naturalnego ‘woodland’ nad strumykiem.)
Piękne to drzewo z takim jasnym pniem. Kojarzysz może, co to było?
http://images71.fotosik.pl/461/4716c77cf736a62f.jpg

Na tym zdjęciu też są bardzo fajne krzewy? Może to jakieś bambusy? A może wierzby? Nie widzę dokładnie. Jeden zaraz za drzewem i drugi w głębi.
http://images71.fotosik.pl/461/4d04c6876e244a40.jpg

Oni to mają warunki dla araukarii. To drzewo kwitnące na biało chciałabym mieć u siebie:
http://images71.fotosik.pl/461/4ddea29cd917d13b.jpg

Bardzo mi się podobają zestawienia brązowej odmiany kopru włoskiego z niektórymi różami, fajny kontrast i jednocześnie podkreślenie kwiatów róż.
Zuziu, pochwal się, jakie byliny tam zakupiłaś?
(Czyli nie ma problemu z przewozem roślin w bagażu lotniczym z UK do nas? Poza problemem, jak się spakować. ;) )

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: Barabella » 25 lis 2017, 15:52

Wszystko piękne, ale trawnikami jestem oczarowana :D W kolejnej dziesięciolatce chciałabym takie u siebie :02icon_mryellow: Rododendron na Calsapa wygląda :02icon_mryellow:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 25 lis 2017, 20:19

Dario pomiędzy krajami UE nie ma problemu z przewozem roślin. Poza gatunakmi objętymi Konwencją Waszngtońską, na które trzeba mieć specjalne zezwolenia. No ale po Brexicie pewnie bedzie inaczej...
Muszę odświeżyć pamięć: na pewno kupiliśmy bodziszki, chyba z sześć odmian, zawilca (anemone multifida), kamasję o białych kwiatach, fenkuł o ciemnych liściach i ornitogalum, który nie przetrwał.
A na obrazkach: drzewo to eukaliptus, przy ścieżce to jak najbardziej bambusy, a to kwitnące na biało to...jabłoń :)
Basiu nie mam wątpliwości, że doczekasz sie takich dywanów. Przy Twojej pracowitości i determinacji nie ma mocnych :)
Calsap jest cudny, w miejskim nie mam miejsca, a w wiejskim dopiero testuję, jak rodki znoszą wschodni klimat.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: mariaewa » 26 lis 2017, 14:10

Dziecko miłości zawsze jest piękne. :02icon_mryellow:
Niewyobrażalny rozmach i trafność nasadzeń.
A skoro W nie zna języka, nie wiem jakim sposobem wie, że plissss ma być na końcu zdania ? Gdyby tylko automatycznie zastępował polskie słowa angielskimi, owo plisss byłoby na początku. Zna angielski tylko nie przyznaje się. :2smiech:

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 27 lis 2017, 10:56

Mesiu To "pliz" dodał po moim zdecydowanym szturchańcu w bok :)

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7546
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: lora » 27 lis 2017, 20:38

Zuza dziękuję za spacer . :kwiatek:

zuzanna2418

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: zuzanna2418 » 19 maja 2018, 6:41

Właśnie się dowiedziałam, że 13 maja w wieku 94 lat odeszła Beth Chatto. Pozostawiła po sobie dzieło niezwykłe.
http://www.bethchatto.co.uk/gardens/our-blog/garden-news/beth-chatto-27th-september-1923-13th-may-2018.htm

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22120
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Ogród Beth Chatto (Essex, Wlk. Brytania)

Post autor: survivor26 » 19 maja 2018, 8:35

Czytałam - umarła w najpiękniejszej ogrodowo porze roku i pewnie spełniona, pozostawiwszy po sobie taką piękną spuściznę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrody warte odwiedzenia”