Park rododendronów w Kromlau

Zdjęcia, linki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22120
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Park rododendronów w Kromlau

Post autor: survivor26 » 19 maja 2019, 10:56

Tuż za granicą z Niemcami, mniej więcej na wysokości Żar znajduje się przecudnej urody park rododendronów. Jednocześnie położony jest raptem 4 km od Parku Mużakowskiego wpisanego na światową listę UNESCO, dlatego wybierając się tam, warto obejrzeć obie atrakcje. Myśmy w Mużakowie byli parę lat temu, więc teraz zdecydowaliśmy się tylko na Kromlau.

Już kilka kilometrów przed parkiem widać, że jego założyciel wywarł wpływ na okolicę, a może też jest to skutek wyjątkowo ubogiej ziemi - to teren mocno zalesiony, stanowiący zachodni kraniec Borów Dolnośląskich, choć geograficznie należący do Dolnych Łużyc, a lasy rosną na piaseczku tak czystym jak na nadmorskiej plaży - bo we wszystkich ogrodach mijanych wiosek i miasteczek rosną gigantyczne rododendrony:
5.JPG
Sam park, został założony w XIX wieku przez lokalnego hrabiego, jak się domniemywa z powodu zdrowej rywalizacji z sąsiadem również hrabią, który wyszykował w Mużakowie najpiękniejszy wówczas ogród w okolice, i hrabia z Kromlau postanowił nie być gorszy ;) Założenie rozciąga się na niemal 200 hektarach gruntu, wyjściowo leśnego, a przez hrabiego podrasowanego m.in. o sztuczne wzgórza i strumyki, które jednakże po 150 latach wyglądają już na całkowicie naturalne:
18.JPG
20.JPG
21.JPG
Powyżej bazaltowy most, który budowano przeszło 20 lat i stanowił główną atrakcję ogrodu - obecnie spuszczono wodę z zalewu i trwają prace konserwatorskie, więc efekt nie jest tak spektakularny, ale oryginalnie to założenie można obejrzeć np tutaj (plus wiele innych zdjęć, zdecydowanie ładniejszych od moich z parku)

Park wyjściowo był zakładany w stylu angielskim, ale bardziej nieformalnym, czyli spore łąki (niekoszone!) otoczone imponującym drzewostanem, w dużej części naturalnie spotykanym w okolicy, czyli buki, platany i dęby, ale zdarzają się też nasadzenia celowe tulipanowców, sekwoi i innych bardziej egzotycznych gatunków. Po takim czasie drzewa dorosły do wysokości kilkunastu metrów, pomiędzy nimi wyrosły równie potężne samosiejki i aktualnie park bardziej przypomina las:
10.JPG
13.JPG
19.JPG
W roślinność całkiem gustownie wkomponowane są budynki oraz rzeźby w stylu antycznym:
2.JPG
4.JPG
Niemniej, jak nazwa wskazuje, największą atrakcją są rododendrony i azalie, jest ich tam zatrzęsienie, na zdjęciach z większej perspektywy widać, że stanowią praktycznie wyłączną średnią i niską warstwę lasu:
1.JPG
6.JPG
16.JPG
17.JPG
Przy czym 'niższa' to eufemizm, bo najmniejsze egzemplarze ze starych nasadzeń mają dobrze ponad dwa metry, a największe myślę, że spokojnie po 5 i więcej wzdłuż i wszerz. O tym jak gęsty i wysoki jest to busz dobrze świadczy zdjęcie ze środka:
11.JPG
14.JPG
Na zdjęciu widać, że pielęgnacja wobec takiego ogromu częściowo polega na wycince takiej, jak my karczujemy niechciane krzaki, co przy posiadaniu dwóch wychuchanych egzemplarzy wysokości 50 cm, jak u mnie, może szokować, ale tam naprawdę nie robi różnicy ;)

Niestety w tym roku kwitnienia (oprócz gigantycznych połaci żółtych azalii o oszałamiającym zapachu) zapowiadają się bardzo skąpo, obejrzałam z bliska krzewy i wygląda, że przymrozki im nie posłużyły, bo multum pąków kwiatowych przekształciły się w liściowe, praktycznie kwitnie tylko kilka odmian, mimo to, jak już kwitną to z przytupem ;)
3.JPG
8.JPG
9.JPG
Ale całość i tak warta zobaczenia ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zuzanna2418

Re: Park rododendronów w Kromlau

Post autor: zuzanna2418 » 19 maja 2019, 11:13

Kurnia, czemu nie było u nas takich hrabiów, co to by się ze sobą bili na ogrody!
U nas co najwyżej rywalizacja, kto więcej wypije...
Te wały rododendronów niesamowite! Piękne miejsce.

Awatar użytkownika
klarysa
Zadomowiony
Posty: 7372
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:23

Re: Park rododendronów w Kromlau

Post autor: klarysa » 19 maja 2019, 18:21

W 2016 byłam w sąsiednim Parku Mużakowskim. O Kromlau nie miałam pojęcia. Szkoda.
Na Kaszubach i Pomorzu nie ma takich tradycji ogrodniczych. Jeśli coś pozostało wokół dawnych dworów, to piękne starodrzewy i pojedyncze krzewy róż historycznych.
U nas rh raczej nie mają szans na takie rozmiary i obfitość kwitnienia ze względu na klimat i ziemię. Pierwsze tak wielkie okazy widziałam właśnie na Dolnym Śląsku.
Najliczniejsze- żółte i pachnące to nie przypadkiem poszukiwane przeze mnie pontyjki?
Justyna :heej:

"Słowa są jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł"

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.2 - aktualna

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.1

Za miedzą

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7546
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Park rododendronów w Kromlau

Post autor: lora » 19 maja 2019, 18:50

Przepięknie kwitną rododendrony w Szczawnie Zdroju w parku Zdrojowym.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Park rododendronów w Kromlau

Post autor: mariaewa » 19 maja 2019, 19:24

lora pisze:
19 maja 2019, 18:50
Przepięknie kwitną rododendrony w Szczawnie Zdroju w parku Zdrojowym.
W Polanicy i Kudowie też. W tamtych rejonach mają dobre warunki.
Tylko taka myśl mnie dręczy. No chyba nie wszędzie jak widać jest kwaśna ziemia i cień. A i raczej nikt z wężem nie biega. I to dobrze rokuje w związku z moimi planami. Trochę azalii to tu, to tam.
Dobrze wyrwać się w takie piękne okoliczności przyrody. Ten kamienny most zachwycający. Bardziej z wodą ale suchy też. I te organy kamienne, groty, tunele. Miał fantazję pan Hermann.
Dziewczynki zachwycone? Mają szczęście, że mama po galeriach nie gania. :serducho:

wiewioreczka
Zadomowiony
Posty: 1167
Rejestracja: 21 mar 2017, 20:35
Lokalizacja: Jaworzno... Śląsk

Re: Park rododendronów w Kromlau

Post autor: wiewioreczka » 19 maja 2019, 22:30

Wspaniale miejsce :serducho:
Pozdrawiam ciepło, Aneta :02icon_mryellow:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrody warte odwiedzenia”