Tniemy!

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:32

constancja pisze:
Podręcznikowe sposoby cięcia róż każdy może sobie wyszukać i poczytać.
W tym wątku zadajemy pytania, opisujemy własne doświadczenia, spostrzeżenia, eksperymenty i efekty jakie otrzymaliśmy lub chcemy otrzymać konkretnym sposobem cięcia róż.

Zapraszam wszystkich posiadaczy różanych krzewów do dzielenia się informacjami.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:32

MaGorzatka pisze:
Cudownie! Taki wątek jest bardzo potrzebny.

Przede wszystkim pamiętamy o tym, że wiosenne cięcie róż przeprowadzamy wtedy, gdy w okolicy kwitną forsycje. To "w okolicy" jest istotne, bo na przykład w mojej wsi termin ten jest o ponad tydzień późniejszy, niż w mieście, do którego codziennie jeżdżę do pracy.
Jak w mieście już widzę kwiaty to wiem, że za parę dni przyjdzie pora ciachnąć moje róże.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:34

MaGorzatka pisze:
Teraz trzeba by chyba napisać (i to szybko, żeby zdążyć, zanim narobimy szkód!), czego nie ciąć.

Otóż nie tniemy wiosną róż kwitnących raz w roku:
>historycznych, krzaczastych
>pnących, ramblerów
Wiosną przycinamy im tylko pędy zmarznięte, chore i uszkodzone. Resztę zostawiamy, bo na nich wkrótce pokażą się kwiaty.

Najważniejsze cięcie u takich róż wykonujemy zaraz po zakończeniu kwitnienia - wtedy możemy skorygować pokrój krzewu i prześwietlić go. Zdąży jeszcze wypuścić młode pędy, na których w kolejnym roku zakwitnie.

Mam sporą grupę takich róż: Alba Maxima, Bobbie James, Cardinal de Richelieu, Dr W. Van Fleet, Excelsa, Fantin Latour, Flammentanz, Fruhlinsgold, Rosa Gallica NN, Gipsy Boy, Henri Martin, Hermann Schmidt, Lykkefund, Madame Plantier, Nozomi.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:35

constancja pisze:
Historyczne, krzaczaste, powtarzające kwitnienie możemy spokojnie ciąć. Tniemy 1/3 wysokości.

Jak wiecie, nie mam żadnego doświadczenia, róże tnę na wyczucie, pod wpływem ubiegłorocznych obserwacji, uzbrojona tylko w wiedzę teoretyczną.

Do zapamiętania!

Aby otrzymać na krzewie dorodne duże kwiaty
- wycinamy wszystkie cienkie, drobne pędy
- przycinamy krzew nisko
W efekcie, róża zakwitnie nieco później, kwiatów będzie nieco mniej ale będą duże i okazałe.
Szybkie i obfite kwitnienie uzyskamy cięciem oszczędnym. Tutaj również wycinamy drobniutkie pędy i pamiętamy o prześwietleniu wnętrza krzewu. Kwiatów powinno być o wiele więcej ale drobniejsze
Zasada ta dotyczy róż typowo krzewiastych, wielkokwiatowych i rabatowych.

Pamiętamy, że róże skore do "klimberowania" oraz róże pnące im niżej cięte tym dłuższe będą wypuszczać nowe pędy!!! Takich (często niechcianych) batów wręcz szkoda ciąć i jeśli mamy miejsce, a róża jest wystarczająco elastyczna, możemy pęd zakulkować i czekać z nadzieją na spektakularne kwitnienie.

Róże okrywowe Fairy cięłam króciutko.... na jakieś 15 - 20 cm wycinając całą drobnicę, która tworzy tylko masę zieloną. Aprirynki cięłam wyżej na jakieś 30 cm. Wszystko zależy od docelowej wysokości jaką chcemy uzyskać my i jaką preferuje sama róża. Biorę pod uwagę również grubość pędów, pokrój krzewu, sposób kwitnienia.

Historyczne lubiące sobie wypuszczać długie baty ( Louise Odier. Souvenir du doc. Jamain, Mrs John Laing) zakulkowałam odcinając tylko końcówki kulkowanych pędów (nie chcemy przecież, żeby rosły do ziemi) oraz wycinając pędy drobne, uszkodzone, krzyżujące się.
Jeśli chcemy, żeby zakulkowana róża miała proporcjonalny, ładny kształt to skracamy pędy do jednej długości i rozkładamy w symetryczną fontannę. Mnie było szkoda każdego centymetra, bo takie zimowanie może się już nie powtórzyć, więc moje róże z symetrią niewiele będą miały wspólnego.

Tutaj zakulkowany Mrs. John Laing, a na płocie rozpięta Fischerowa Od Pat (Dorothy Perkins)

Obrazek

Podobny zabieg czeka jutro Alchymista i Constance Spry, które leżą jeszcze pod stroiszem.

cdn
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:36

constancja pisze:
Róże rabatowe i wielkokwiatowe tnę na ok 30 - 50 cm w zależności od odmiany i pokroju krzewu. W tej grupie szczególnie zalezy mi na dorodnych kwiatach. Cała zielona drobnica została wycięta.
Tnąc pędy, bez względu na grupę do której należy róża i wysokość cięcia, ZAWSZE zwracam uwagę aby ciąć nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu, dodatkowo patrzę na kierunek w jakim chciałabym, żeby pęd zagęścił krzew. I tak np. jeśli chcę, żeby nowy pęd wypełnił lukę z prawej strony to szukam pąka skierowanego na ciętym pędzie właśnie w tym kierunku i pół centymetra nad tym pąkiem tnę.

Róże krzewiaste - parkowe tnę bardzo oszczędnie. Wycinam tylko to co należy.... pędy baaardzo cieniutki, uszkodzone, krzyżujące się przycinam nad pąkiem skierowanym w taką stronę, żeby nowy pęd nie przeszkadzał pozostałym. Ewentualnie prześwietlam centrum krzewu. W tej grupie róż zależy mi na dorodnym krzewie i obfitym kwitnieniu, kosztem wielkości kwiatów.

cdn
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:36

Barabella pisze:
Ewo to jak ja mam różę Peace Clg, to też lepiej ją zakulkować?! Nie wiedziałam, że taki potwór z tego będzie....
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:37

constancja pisze:
Basiu, a gdzie ją masz posadzoną? Jeśli masz przy kratce lub jakiejś podporze to możesz pędy porozpinać jak najbardziej poziomo lub delikatnie owinąć wokół podpory jeśli tylko pędy są na tyle elastyczne, że da się to zrobić. Jeśli masz ją posadzoną na rabacie i masz wystarczająco dużo miejsca to możesz spokojnie ją zakulkować. Broń boże nie tnij! Może już nigdy tak pięknie nie przezimuje.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:38

Barabella pisze:
Kupiłam ja dwa lata temu wnuczce pod jej okienko i nie wiedziałam, że to taki potwór urośnie. Pędy ma niestety sztywne i próbuje na dach wchodzić..... Teraz ciąć jej nie mogę, a później już nie sięgnę. Ma już 3 lata.... Rośnie bez kratki, tylko miała lakką podporę z patyków, taki wigwam....
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:38

constancja pisze:
Basiu, to zakulkuj ją koniecznie. Takie rosnące sztywno w górę potwory kwitną tylko na szczytach pędów. Po zakulkowaniu wypuści na wygiętych łuczkach sporo krótkopędów z kwiatami. Zobaczysz jaka będzie zjawiskowa. Pamiętaj też żeby ją dostatecznie dokarmić aby była gotowa na taki wysiłek.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:39

Barabella pisze:
Dzięki Ewo.... to teraz idę czytać o tym kulkowaniu.....
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:39

elakuznicom pisze:
Dobry temat , miałam dzisiaj ciąć ale już się nie wyrobiłam także dla mnie cenna informacja -dziękuję Ewuniu
jeśli można prosić co to znaczy możemy pęd zakulkować
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:40

constancja pisze:
Elu, kulkowanie to inaczej wyginanie różanych pędów w łuk. Spójrz na zdjęcie, które wstawiłam kilka postów wyżej, tam zobaczysz zakulkowanego Mrs, John Lainga. Ta róża w pionie ma ponad 2 m. Powyginałam jej pędy i przypięłam za pomocą sznureczków i szpilek do linii kroplującej do podłoża. Takie pędy można też mocować do innych pędów lub podpórek. Takie róże chętniej kwitną i to na całej długości pędów.

Temat o kulkowaniu róż i efektach jest na Forum Oaza. Warto go przejrzeć w całości. Można dostać zawrotu głowy patrząc na te oszałamiające kwitnienia. Dowiesz się ciekawych rzeczy na temat właściwego prowadzenia róż.

http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php ... wiadczenia
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:40

elakuznicom pisze:
Ewuś dziękuję za wyczerpującą informację,mam u siebie Rosarium i w zeszłym roku tak mi się z pępami wygięła sama a i trochę jej pomogłam chociaż nie wiedziałam że to jest kulkowanie w tym będzie gorzej bo chcę ją przesadzić ,żeby miała więcej przestrzeni i mam już dla niej nową pergolę , siłą rzeczy będę ją musiała przyciąć bo raczej nie damy rady jej w tej formie przesadzić :evil:
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:41

survivor26 pisze:
Bardzo profesjonalny instruktaż - dziękuję! Właśnie Mrs. John Laing wytypowałam u siebie do kulkowania, bo wystrzeliła na ponad 2 m w górę i nie mieści mi się w całości na kratce...
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Tniemy!

Post autor: edulkot » 12 mar 2017, 21:42

deta pisze:
Dzięki z info! Niedługo będę ciąć:lol:
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawa róż”